Pohřeb těla člověka zemřelého na ebolu v Guinei (říjen 2014)

Pohřeb těla člověka zemřelého na ebolu v Guinei (říjen 2014) | foto: Profimedia.cz

Zemřeli na ebolu a teď tajně jezdí v africké MHD, varuje policie

  • 100
V Guineji znovu stoupá počet nakažených ebolou. Důvodem je podle policie i nezodpovědné chování rodin, které mrtvá těla berou do městské hromadné dopravy, autobusů i taxiků. Rodiny trvají na tom, aby byl jejich příbuzný tradičně pohřben v rodné vesnici, a to bez ohledu na hygienické předpisy i bezpečnost ostatních.

Epidemie eboly odchází, vyhráno ještě není

Třetí týden v květnu opět stoupl počet nakažených v Guineji a Sieře Leone. Jde o desítky případů.

Celkově bylo od roku 2014 zaznamenáno přes 26 tisíc nakažených ebolou. Přes 11 tisíc jich na nemoc zemřelo.

V Guineji řeší policie vážný problém, který připomíná spíše zápletku béčkového filmu. Zjistilo se, že pozůstalí po obětech eboly se nechtějí smířit s nařízenou hygienickou likvidací ostatků. Místo toho nebožtíkovo tělo oblékají do běžných šatů a cestují s nimi hromadnou dopravou. Informovala o tom agentura AP s odkazem na místní zdroje.

Protože neautorizovaná přeprava těla člověka zemřelého na ebolu je z hygienických důvodů zapovězena, předstírá rodina, že nebožtík je pouze dočasně indisponován. Podle policie například posadí tělo mezi ostatní cestující, aby unikli kontrolám.

Podle BBC bylo šest lidí zatčeno a umístěno do izolace v reakci na přepravování zemřelých. Zadrženi byli na jednom z kontrolních míst. Bezpečnostním pracovníkům se nezdálo, že „jeden z dobře oblečených pasažérů taxiku zůstal během kontroly bez pohnutí.“

Rodiny prý nechápou, proč by byla přeprava problém

„Je politováníhodné, že některé rodiny i za pomoci poskytovatelů dopravy převlékají mrtvé a posadí je mezi ostatní cestující v taxíku jako kdyby šlo o živého člověka, i když jde o tělo někoho, kdo zemřel na ebolu,“ říká policejní kapitán Claude Onivogui. „Každý den nacházíme takovéto případy, které přispívají k šíření nemoci.“ Oběti musejí být pohřbeny organizací Červený kříž, která v této a další zei působí.

V Guineji je protizákonné přepravovat těla lidí, kteří zemřeli na nákazu ebolou, ale některé rodiny prý dokážou tato pravidla obejít. Častým zdrojem nákazy jsou pohřby, což je i důvodem pro přísné zákony. Rodinám je však těžké vysvětlit, proč by měly jít tradice stranou. „Problémy v komunikaci s místními komunitami ztěžuje naše působení a vyšetřování v oblasti,“ přiznává Světová zdravotnická organizace (WHO).

Upozornění: Původní článek zaměňoval Guineu a Rovníkovou Guineu. Článek jsme zároveň aktualizovali o informace o zatčených.