Albert Einstein

Albert Einstein | foto: Koláž - iDNES.cz

Einsteinův rukopis teorie relativity lze spatřit na vlastní oči v Jeruzalémě

  • 127
Návštěvníci Izraelské akademie věd v Jeruzalémě si mohou na vlastní oči prohlédnout slavný Einsteinův rukopis. Dodnes nepřekonaná obecná teorie relativity brzy oslaví sté výročí. Einstein formuloval princip ekvivalence mezi setrvačností a gravitací, samotnou gravitaci pak obecně popsal jako zakřivení časoprostoru.

V Jeruzalémě je vůbec poprvé vystaven celý originál teorie relativity Alberta Einsteina. Obsahuje 46 stran a vystavuje ho Izraelská akademie přírodních a humanitních věd, informuje agentura AP.

V Jeruzalémě mohou návštěvníci poprvé na vlastní oči zhlédnout originál jednoho z nejslavnějších vědeckých spisů

V Jeruzalémě mohou návštěvníci poprvé na vlastní oči zhlédnout originál jednoho z nejslavnějších vědeckých spisů

Einstein v dokumentu z roku 1916 popsal vesmír ve velkých měřítkách a podal nový pohled na gravitaci. Na rozdíl od Newtonova gravitačního zákona to u něj není síla, ale důsledek zprohýbaného časoprostoru. Rukopis obsahuje text i matematické vzorce.

Obecná teorie relativity

Přestože nejpopulárnější Einsteinovou rovnicí zůstane asi E = mc2 z jeho dřívější speciální teorie relativity (1905), jeho obecná teorie relativity (1915) se vypořádala i s gravitací a dokázala tak vysvětlit nová pozorování, neodpovídající Newtonovým zákonům.

V obecné teorii relativity rozšířil šestatřicetiletý Einstein svou předchozí teorii tak, aby vykládala gravitační pole obecně pro libovolné vztažné soustavy. Gravitace je podle Einsteina zjednodušeně řečeno jakýmsi zakřivením prostoru. Ona "relativita" spočívá v tom, že gravitační a setrvačné síly jsou si ekvivalentní a že všechny fyzikální zákony ve všech vztažných soustavách lze vyjádřit stejnými rovnicemi.

Obecná teorie relativity zatím přestála všechny pokusy o její vyvrácení a byla mnohokrát úspěšně testována při výkladu fyzikálních jevů. Jeden z významných testů této teorie, sonda Gravity Probe B, bude dokončen pravděpodobně už letos.

Zdroj: Wikipedia, FyzWeb

Einstein, který se narodil v německé židovské rodině roku 1879 a ve 42 letech dostal Nobelovu cenu za fyziku, věnoval rukopis roku 1925 Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě u příležitosti otevření univerzity v tehdejší Palestině pod britským mandátem. Einstein se ceremoniálu osobně zúčastnil.

Univerzita vzácný manuskript půjčila akademii, která právě slaví 50. výročí svého vzniku. Návštěvníci si ho budou moci prohlížet do 25. března.

Kurátorka kontroluje světelné podmínky  Einsteinova rukopisného dokumentu věnujícího se obecné teorii relativity

Kurátorka kontroluje světelné podmínky Einsteinova rukopisného dokumentu věnujícího se obecné teorii relativity