Raketa SpaceX Falcon nese na supersynchronní oběžnou dráhu satelity ABS 3A a...

Raketa SpaceX Falcon nese na supersynchronní oběžnou dráhu satelity ABS 3A a EUTELSAT 115. (1. března 2015) | foto: SpaceX

Internet z vesmíru: Miliardář chce prodávat rychlé připojení pro všechny

  • 48
Elon Musk, zakladatel SpaceX a Tesla Motors, požádal o povolení poskytovat internetové připojení z oběžné dráhy. Futuristický projekt zatím nemá jasné obrysy. Miliardář zatím požádal americkou vládu o povolení k testování přenosů z oběžné dráhy.

Elon Musk a jeho projekty

Společnost SpaceX, průkopník v soukromých letech do vesmíru, požádala americkou regulační autoritu FCC o vládní svolení k testování ambiciózního projektu. Muskova firma plánuje vypuštění čtyř tisíců satelitů na nízkou oběžnou dráhu. „Bude to jako opětovné budování internetu, ale ve vesmíru,“ říká Musk.

Internetové pokrytí by tak SpaceX mohla zajistit nejen v USA, ale i v těch nejodlehlejších oblastech světa. Z firmy, která zatím slouží především jako dopravce na oběžnou dráhu, by se tak mohl stát významný hráč na poli telekomunikací. Zřejmě i proto do projektu SpaceX investoval Google.

Výhody a nevýhody satelitního připojení

Internet ze satelitů, letadel, dronů a balónů

Podívejte se na další netradiční projekty na zapojení celého světa do internetové sítě.

Balony Google Loon se na své místo dostanou pomocí algoritmu, který bude řídit jejich cestu pomocí vzdušného proudění ve stratosféře.

Satelitní internet není žádný abstraktní koncept. Už dávno existuje, ať už jde o obousměrné satelitní připojení, nebo jednosměrný přenos dat v kombinaci s pozemním uploadem. Obvykle jde ale o přenos z geostacionárních družic, které mají několik nevýhod:

  • Velké náklady na dopravu na orbitu
  • Velká vzdálenost od povrchu Země (přes 35 tisíc km)
  • Závislost na každém zařízení (málo družic)

Proto je Muskovo řešení tak atraktivní - satelity na nízké oběžné dráže jsou povrchu mnohem níže (160 - 2000 km) a snižuje se tak prodleva, náklady i nutná síla signálu. Nevýhodou naopak je, že satelitů musí být hodně, protože jsou v neustálém pohybu (oběhnou Zemi např. za hodinu) a pozemní příjemce signálu tak musí mít vždy v dosahu další družici, která vysílání převezme. První testování satelitů SpaceX pro vesmírný internet by mohlo začít už příští rok.