Komunikační satelit

Komunikační satelit | foto: Profimedia.cz

4000 satelitů má zajistit vysokorychlostní internet na Zemi i Marsu

  • 101
Americká federální komunikační komise (FCC) obdržela žádost společnosti SpaceX pro vybudování satelitního systému na vysokorychlostní internet. Elon Musk navíc naznačuje, že „globální sítí“ nechce pokrýt jen Zemi, ale také Mars a trasu mezi planetami.

Zatímco současné komunikační satelity jsou umístěny na geostacionární oběžné dráze ve výšce necelých 36 tisíc kilometrů, Muskovy satelity by měly létat podstatně níže, zhruba na rozhraní nízké a střední oběžné dráhy, přesněji ve výšce okolo 1200 km.

To má jasnou výhodu - cesta signálu od pozemských stanic k satelitům bude mnohem kratší a tím se zkrátí i čas, po který signál mezi stanicemi a satelity letí. To je pro obousměrný přenos internetu nezbytné, protože vysoká rychlost přenosu je pro mnoho aplikací zbytečná, když systém musí dlouho čekat na odpověď druhé strany.

Elon Musk je spjat se společnostmi a projekty Space X, Tesla Motors, PayPal, SolarCity, HyperLoop a OpenAI.

Jasná je i nevýhoda - geostacionární družice se při pohledu ze země nepohybují, každý satelit tak pokrývá stále stejné území. To u nízké oběžné dráhy udělat nelze, družice se proti bodu na zemi rychle pohybují, takže jednu pozemskou stanici bude postupně obsluhovat celá řada družic a ty si musí datové proudy postupně předávat.

Navíc, menší vzdálenost od Země znamená i menší pokryté území, takže pro pokrytí stejné plochy je potřeba mnohem více satelitů. Musk zatím hovoří o více než čtyřech tisících kusech.

Muskova globální síť by měla dostat vysokorychlostní internetové připojení i do zatím nepokrytých oblastí světa a pro všechny by měla přinést jeho podstatné zrychlení - signál se ve vakuu šíří o 40 % rychleji než po optickém kabelu a navíc nebude narážet na stovky různých (i ve smyslu kvalitativně různorodých) síťových prvků.

Musk odhaduje náklady na vybudování sítě na deset miliard dolarů a předesílá, že nejde o krátkodobý úkol - lidé nemají očekávat výsledky dříve než za pět let.

Vše zapadá do „skládačky“ plánů Elona Muska - satelity na oběžnou dráhu vynesou totiž jeho vlastní rakety, vysokorychlostní globální internet potřebuje pro autonomní provoz elektromobilů Tesla a zisk z provozu nové globální datové sítě má Muskovi v budoucnosti pomoci financovat kolonizaci Marsu, která je jeho životním cílem.

U Země navíc Muskovy plány na globální síť nekončí. „Bude důležité mít globální komunikační síť i na Marsu. Myslím, že je potřeba to zařídit a já nevidím nikoho jiného, kdo by to dělal,“ uvedl Musk loni v lednu pro magazín Bloomberg Businessweek.


Elektromobil