EMusic.com čistí Napster od nelegálních nahrávek

Ochranu před systémem Napster nehledají hudební společnosti pouze před soudem. EMusic, přední internetový poskytovatel placeného downloadu hudby ve formátu MP3, vzal řešení do vlastních rukou a začal používat novou technologii, která má zabránit šíření jeho nahrávek právě v této výměnné síti.
Napster, který umožňuje neomezené šíření hudebních nahrávek přes internet, nedá spát mnoha hudebním firmám, a to nejen těm "kamenným". Chránit svá práva a duševní vlastnictví svých partnerů před Napsterem se rozhodla internetová hudební firma EMusic. EMusic patří k nejznámějším společnostem, které nabízejí na internetu za poplatek MP3 soubory ke stažení. Nedávno spustila novou službu založenou na předplatném a nyní se pustila do svého nebezpečného protivníka - Napsteru. Firma EMusic začala používat novou technologii, která jí pomůže vystopovat její MP3 soubory v síti Napsteru.

Monitorováním svého internetového konkurenta chce EMusic zamezit porušování svého copyrightu a unikání zisků. Program od EMusic pracuje jako softwarový robot (bot). Skenuje a analyzuje zvukové soubory dostupné prostřednictvím sítě Napster. K identifikaci využívá techniku digitálních "otisků prstů" v souborech (acoustic fingerprint), tedy vlastní variantu digitálních vodoznaků .

Firma EMusic o svém systému příliš mnoho podrobností nesdělila. Robot automaticky zjišťuje na serverech Napsteru, zda někdo nenabízí skladby, jež patří EMusic. EMusic má smlouvy se stovkami nezávislých nahrávacích společností a v jejím katalogu naleznete i skladby od velmi populárních umělců jako je Louis Armstrong či Elvis Costello. Robot sleduje soubory, které obsahují jméno umělce nebo skladby z katalogu EMusic. Podezřelé skladby program stáhne a automaticky porovná s originálem od EMusic. Pokud jsou shodné, program zaznamená všechny soubory sdílené uživatelem a zašle mu zprávu (prostřednictvím Napsteru - instant message), aby do 24 hodin soubory ze sítě odstranil.

Neodstraní-li uživatel soubor, bude EMusic informovat Napster a žádat zablokování jeho účtu. To již je postup dobře známý z akce skupiny Metallica, která v tomto roce vzbudila značnou pozornost svým razantním vystoupením proti Napsteru. Kdyby se uživateli podařilo navrátit do systému a pokračoval ve sdílení souboru, obrátí se EMusic přímo na internetového poskytovatele, přes kterého je uživatel připojen. V případě, že odmítne proti uživateli zasáhnout, obviní jej EMusic z napomáhání porušování autorských práv.

Napster již EMusic varoval před porušováním svých pravidel a zpochybnil jejich systém. Napster ve svých podmínkách užití zakazuje používat softwarové roboty a měl by je vyloučit ze sítě. Společnost EMusic s Napsterem již delší dobu jednala, ale podobně jako v případu Metallica firma Napster projevila pouze ochotu zrušit konta uživatelů, kteří se provinili. EMusic chce svým systémem naopak dokázat, že je (oproti tvrzení Napsteru před soudem) možné ze sítě odfiltrovat skladby chráněné copyrightem. Podobně se vyjádřil i šéf asociace RIAA (sdružující americké nahrávací společnosti), který věří, že kontrolní systém bude možné uplatnit i na mnohem větší hudební katalogy, než má EMusic.