logo Encyklopedie života

logo Encyklopedie života

Encyklopedie života z roku 2017 je na webu již nyní

  • 7
Ještě devět let budou podle dosavadních plánů trvat práce na díle, které má přinést kompletní přehled o fauně a flóře na Zemi. Prvních 30 000 stran je však k dispozici již dnes.

Prvních 30 000 stránek internetové Encyklopedie života (Encyclopedia of Life, EOL) popisujících faunu a flóru planety bylo dnes zveřejněno na této internetové adrese. Je to zatím zkušební verze multimediální encyklopedie, která chce popsat vše živé na Zemi. Stránky jsou kvůli náporu návštěvníků dočasně nedostupné, ale autoři slibují rychlou nápravu.

Nový projekt má podobné cíle jako už déle budované stránky Catalogue of Life, Wikispecies nebo Tree of Life Web Project a vypůjčil si od nich i některé metody, například spolupráci veřejnosti. Páteří projektu jsou především američtí a britští přírodovědci. Finanční podporu převyšující deset milionů dolarů má od dvou amerických nadací.

EOL využívá některých specializovaných databází, například AmphibiaWeb a FishBase. "Takováto encyklopedie je možná nyní, ještě před pěti lety něco takového možné nebylo," řekl výkonný ředitel projektu James Edwards BBC.

"Mezitím totiž bylo vyvinuto mnoho zdrojů, které jsou na síti a které můžeme využívat." Poukázal na to, že dnes lze také shromáždit jednotlivé informace z nejrůznějších zdrojů a prezentovat je na jednom místě. "Kdyby si někdo měl sednout a začít psát encyklopedii života od začátku, trvalo by to sto let.

Ale my si myslíme, že to uděláme za desetinu této doby," zdůraznil.

Dnes zveřejněných 30 000 hesel je jen malá část zamýšlené encyklopedie. Už nyní je v nějakém stadiu práce asi s milionem hesel a do roku 2017 jich má být hotovo asi 1,8 milionu, takže by měly být popsány všechny známé druhy.

Právě ohlas odborné i laické veřejnosti na zveřejněných 30 000 hesel má pomoci s dalším rozvojem encyklopedie.

Encyklopedie je určena především vědcům a státním orgánům, ale také každému, koho zajímá život na planetě. Její tvůrci doufají, že pomůže nejen při popisu jednotlivých známých druhů, ale hlavně při rozpoznávání trendů a že poodhalí roušku nad některými tajemstvími.

Jiným projektem podobného druhu je Wikispecies, který podporuje stejná nadace, jež zahájila projekt otevřené encyklopedie Wikipedia. Na tomto webu už je 120 000 článků a má i českou a slovenskou verzi.

Jiný přístup má Catalogue of Life, který má přes milion hesel, ale ta obsahují jen latinské názvosloví a jeho hierarchii. Tree of Life Web Project začal v roce 1995 a vzniká ve spolupráci především 543 biologů z celého světa, ale umožňuje i příspěvky vybraných amatérů.

Právě některé další weby podobného zaměření jsou pro některé experty důvodem ke skepsi ohledně možného úspěchu EOL. "Už sleduji 20 let výborných myšlenek, které končí ve slepé uličce," řekl deníku The New York Times profesor Rudgersovy univerzity v New Jersey Jody Hey.

,