Haitská rodina se koupe v řece, která je zároveň jejich jediným zdrojem pitné vody

Haitská rodina se koupe v řece, která je zároveň jejich jediným zdrojem pitné vody | foto: AP Photo/Brennan Linsley

Epidemii cholery přinesli na Haiti vojáci OSN, rozhodli experti

  • 35
Úskalí mezinárodní pomoci ukazuje případ epidemie nakažlivé cholery, která vypukla v posledních měsících na Haiti. Odborníci, kteří pátrali pro OSN po příčinách jejího vzniku, se shodli, že bakterii do země přinesly "modré přilby."

Minulý listopad se zemětřesením stále poničené Haiti stalo svědkem nečekané střelby a nepokojů. Místní obyvatelé se, mnozí se zbraní v ruce, bránili mezinárodní pomoci.

Nepokoje vyvolaly hlavně zvěsti, že v zemi působící síly OSN na ostrov přinesly choleru. Tato nemoc od loňského podzimu zasáhla už 300 tisíc lidí a pět tisíc z nich zabila. (S nemocí na Haiti bojuje i organizace Člověk v tísni.)

Mnozí vědci však veřejně pochybovali, že jsou obvinění podložena skutečně relevantními důkazy. Jak se ale ukázalo, pověsti v sobě měly více než špetku pravdy. Bakterii, která epidemii způsobila, přivezly do země "modré přilby" z Nepálu. Tvrdí to alespoň zpráva, kterou panel čtyř mezinárodně uznávaných expertů připravil pro generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.

Důkazy genetické a jiné

Podporu pro tvrzení jim poskytují v první řadě genetické analýzy mikrobů z těl nakažených. Všechny analyzované vzorky jsou si geneticky podobné, navíc se vůbec nepodobají kmenům bakterie Vibrio cholerae z dalších zemí Latinské Ameriky. Naopak jsou podle všeho blízce příbuzné cholerickém bakteriím, které se vyskytují v jihovýchodní Asii (jak tvrdila například i tato starší publikace).

Panel také ukázal prstem na nejpravděpodobnější zdroj nákazy. Má jím být tábor nepálských modrých přileb nedaleko města Mirebalais. Zřejmě se do prostředí dostaly s některým vojákem, který nebyl akutně nemocný, a tak o její přítomnosti ve svém těle nemohl vědět.

Experti znovu upozorňují, že první případy se objevily právě v blízkosti Mirebalais. Druhá vlna případů se pak objevila v městech a vesnicích kolem řeky Artibonite, která okolo tábora protéká. Navíc s takovým zpožděním, které odpovídá šíření nákazy s proudem.

Podle zprávy měly bakterie řadu příležitostí dostat se do prostředí. V táboře bylo tak špatné vodovodní potrubí, že snadno mohlo dojít ke kontaminaci pitné vody či vody na mytí. Navíc se materiály z táborové jímky (včetně fekálií, které obsahují bakterie cholery nejspíše) vylévaly do nedaleké nechráněné nádrže. V její blízkosti si hrály děti a pohybovala se domácí zvířata, tvrdí zpráva. (Do stejné nádrže se vozila i odpadní voda ze dvou dalších táborů nepálských vojáků, takže není úplně jisté, odkud nákaza přišla. Mirebalais je ale nejpravděpodobnějším ohniskem nákazy.)

Zpráva ovšem neobviňuje nepálské vojáky z nedbalosti nebo dokonce úmyslného šíření nemoci. Závažnost epidemie je podle ní důsledkem hlavně špatných zdravotnických poměrů na Haiti i nedostupnosti kvalitní pitné vody. Doporučuje ale pro příště klást větší důraz na hygienu v táborech a opatření proti šíření nakažlivých chorob.

Pomáhají i Češi

Česká humanitární organizace Člověk v tísni působí na západě země ve městě Petit-Goave. Na místě má čtyři zahraniční zaměstnance a zhruba 40 místních zaměstnanců, kteří jsou zapojení do projektů obnovy po zemětřesení (zejm. v oblasti školství a ochrany dítěte). Prevence cholery je nejnovější starostí humanitární mise.

Více se můžete o projektu dozvědět na internetových stránkách Člověka v tísni věnovaným projektu.

Přispět lze na sbírku Člověka v tísni SOS Haiti na konto 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.