pirátství

pirátství | foto: Technet.cz

EU by ráda od internetu odstřihávala i piráty z Česka

  • 520
Dohoda v rámci Evropské unie o tzv. telekomunikačním balíčku má umožnit dočasné odpojení internetu lidí, kteří si nejméně třikrát nezákonně stáhli z internetu hudbu, filmy nebo další materiály.

Počítačoví piráti budou v některých případech v Evropské unii moci být "odstřiženi" od internetu. Vyplývá to z kompromisní dohody o takzvaném telekomunikačním balíčku, kterou dnes dojednalo české předsednictví EU. Provinilci ale budou mít právo na to, aby takové rozhodnutí bylo přezkoumáno. Každý členský stát si navíc může tuto problematiku do jisté míry ošetřit po svém.

Dnešnímu kompromisu mezi Evropským parlamentem a členskými státy zastupovanými Čechy předcházely vyhrocené spory právě o to, jakým způsobem by mělo být v Unii nakládáno s právem přístupu na internet. V Unii se o něm diskutuje zejména v souvislosti s návrhem francouzského zákona namířeného proti internetovému pirátství, o němž dnes opět jedná francouzský parlament. Návrh požaduje dočasné odpojení internetu lidem, kteří si nejméně třikrát nezákonně stáhli z internetu hudbu, filmy nebo další materiály.

To vyvolalo bouři nevole mezi veřejností a uživateli internetu. V EU se pak rozhořela debata o tom, jak vůbec naložit s právem přístupu na internet.

Podle diplomatického zdroje nová dohoda říká, že právo přístupu na internet je součástí práva na informace. Zastánci co nejpřísnějšího postupu vůči pirátům tak neuspěli.

"Podařilo se nám najít vyvážené řešení, které respektuje právní systémy členských států, je v souladu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a zároveň zohledňuje volání Evropského parlamentu po zajištění práva občanů na přístup k informacím," uvedla zástupkyně velvyslankyně ČR v Bruselu Jana Reinišová, která vyjednávání za české předsednictví vedla.

Internetové pirátství je ve světě stále diskutovanějším jevem. Například hudební průmysl se v posledních letech kvůli rozsáhlému pirátství potýká s poklesem tržeb. Jen loni celosvětové tržby z prodeje hudby klesly o více než osm procent na 18,4 miliardy dolarů (368 miliard Kč). Hudební vydavatelé tvrdí, že na každou skladbu, která se koupí legálně přes internet nebo v obchodě, připadá nejméně 20 skladeb, jež si uživatelé internetu stáhnou nezákonně. S podobnými problémy se potýká i hudební průmysl nebo výrobci softwaru.

V posledních týdnech rozvířil debatu o internetovém pirátství případ švédského portálu Pirate Bay (Pirátská zátoka). Stockholmský soud totiž před dvěma týdny uložil čtveřici zakladatelů tohoto portálu roční tresty vězení a nařídil jim zaplatit odškodné 30 milionů švédských korun (přes 70 milionů Kč) nahrávacím a filmovým společnostem.

Soudci uznali obžalované vinnými z toho, že svým webem pomáhali uživatelům porušovat autorská práva. Od vynesení rozsudku však nejen ve Švédsku, ale i v ostatních zemích roste mezi uživateli internetu podpora činnosti Pirate Bay.