Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen

Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen

Microsoft je znovu v hledáčku EU kvůli prohlížečům ve Windows

  • 122
Antimonopolní úřad Evropské unie vyšetřuje společnost Microsoft ohledně možného porušení nařízení o nabídce internetových prohlížečů. Pokud ji shledá vinnou, může jí udělit pokutu kolem 10 procent příjmů společnosti, tedy v přepočtu 142 miliard korun.

Evropská komise obvinila americkou softwarovou společnost Microsoft, že neplní nařízení z roku 2009 a uživatelům operačního systému Windows 7 nedává možnost výběru internetového prohlížeče. Komise tak učinila první krok ve zdlouhavém řízení, které může vést až k vysoké pokutě pro Microsoft. Brusel přitom už jednou firmu za tento prohřešek potrestal.

Microsoft, který je největším výrobcem softwaru na světě, se před třemi lety s Evropskou komisí dohodl, že bude spolu s operačním systémem nabízet i možnost výběru prohlížeče. Cílem bylo urovnat antimonopolní vyšetřování, a vyhnout se tak pokutě. Ta by mohla teoreticky činit až deset procent z globálního obratu firmy.

Evropská komise, která je exekutivním orgánem EU a funguje jako unijní antimonopolní úřad, letos v červenci oznámila, že Microsoft dosud nesplnil dohodu z loňského února. Podle ní měla firma výběr prohlížeče zajistit.

Microsoft ale zpoždění zdůvodnil technickými problémy, které mu znemožňují výběr prohlížeče do operačního systému Windows 7 zakomponovat.

Stížnosti na monopol Internet Exploreru

V prosinci 2007 podala Opera u Evropské komise stížnost na Internet Explorer, podle níž Microsoft zneužíval dominantního postavení na trhu.

O rok později Evropská komise v předběžném rozhodnutí uvedla: "Microsoft škodí konkurenci na poli internetových prohlížečů a podkopává inovaci v této oblasti."

V prosinci 2009 EK rozhodla, že Microsoft musí uživatelům systému Windows zpřístupnit i další prohlížeče.

Microsoft 8. března oznámil, že uživatelům Windows XP, Windows Vista a Windows 7 bude nabídnuto okno s možností nainstalovat další prohlížeče (tzv. ballot screen).

"Evropská komise informovala Microsoft o svém předběžném stanovisku, podle něhož Microsoft nesplnil závazek a nezobrazuje uživatelům nabídkovou obrazovku, která by jim umožnila snadno si zvolit prohlížeč," uvedla komise ve zprávě, ze které cituje agentura Reuters. Komise proto Microsoftu odeslala seznam námitek.

Mluvčí Microsoftu Robin Koch odmítl postoj komise komentovat, neboť ještě neměl možnost výhrady prostudovat.

Pokud by se ale vycházelo z celosvětového obratu Microsoftu, pak by pokuta mohla dosáhnout až na 7,4 miliardy dolarů (téměř 142 miliard korun).

Ovšem pokud spor skutečně dojde až do fáze, kdy bude pokuta udělena, bude její výše asi nižší. Období, kdy podnik nařízení neplnil, je totiž relativně krátké.

Za posledních deset let se Microsoft dostal do sporu s evropskými regulátory už vícekrát. Celková výše pokuty a dalších sankcí, které musela firma zaplatit, už přesahuje miliardu eur (asi 25 miliard korun).

Windows 8 pro ARM procesory jsou z obliga

Evropští regulátoři naopak nemají žádný důvod zahájit vyšetřování operačního systému Windows 8 RT pro tablety. Evropská komise ve středu uvedla, že v červenci obdržela stížnosti, že největší světová softwarová společnost povoluje v tomto systému pouze jeho vlastní prohlížeč Internet Explorer.

"Nejsou žádné důvody k dalšímu vyšetřování v této otázce," řekl na tiskové konferenci komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Problém však může být s klasickými Windows 8. "Pokud se uživatel rozhodne nastavit konkurenční prohlížeč jako výchozí, nemělo by se objevit zbytečné varování v systému nebo požadavek na potvrzení tohoto kroku ze strany uživatele. Zároveň by se měla ikona Internet Exploreru odebrat z obrazovky Start (unpinned). Očekáváme, jak se Microsoft k těmto požadavkům postaví," vypočítal požadavky Bruselu novinářům Almunia.

,