Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel Eugene Cernan. Poslední muž, který kráčel po Měsíci

  21:37aktualizováno  23:01
Ve věku 82 let zemřel astronaut Eugene Cernan. Američan s československými kořeny, který jako zatím poslední člověk stanul na Měsíci. Do vesmíru si tehdy v prosinci 1972 s sebou vzal i československou vlajku. Když ji chtěl věnovat tehdejší vládě, nikdo z komunistických pohlavárů neměl čas.

O Cernanově úmrtí informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). „Jsme zarmouceni ztrátou bývalého astronauta NASA Gena Cernana, posledního muže, který vstoupil na Měsíc,“ uvedl úřad v prohlášení na twitteru.

16.ledna 2017 v 20:51, příspěvek archivován: 16.ledna 2017 v 22:21

We are saddened by the loss of retired NASA astronaut Gene Cernan, the last man to walk on the moon. https://t.co/Q9OSdRewI5 https://t.co/gPdFTnXF2C

Cernan se na Měsíc dostal při své třetí vesmírné výpravě v roce 1972 jako velitel lodi Apollo 17. Poprvé se vypravil do vesmíru v Gemini 9 v červnu 1966. Jako třetí člověk vystoupil do otevřeného prostoru. V Apollu 10 se v květnu 1969 v lunárním výsadkovém modulu přiblížil až na devět kilometrů k měsíčnímu povrchu. Je dvanáctým a také dosud posledním člověkem, který pobýval na Měsíci.

Na zesnulého kolegu zavzpomínal i Andrew Feustel, astronaut, který do vesmíru vyvezl českého krtečka. Do redakce nám dorazily i dvě vzpomínkové fotografie.

„Svět ztratil jednoho z velikánů. Opravdového hrdinu. Utěšuje nás vědomí, že se opět setkal s Neilem Armstrongem. Parťáci jsou opět spolu. Odpočívej v pokoji drahý Gene,“ napsal Feustel ve vzpomínkovém dopisu a dodal, že pokud jste ještě neviděli dokument Poslední muž na Měsíci (The Last Man on the Moon), měli byste to napravit..

Není bez zajímavosti, že Andrewova žena Indira má také české předky a mluví velmi dobrou češtinou. Právě díky ní letěl tehdy do vesmíru právě krteček.

Zleva: Indira Feustel, Eugene Cernan, Andrew Feustel.

V Praze za minulého režimu

Cernan několikrát navštívil Prahu. První návštěva proběhla ještě za hluboké totality. V roce 2001 pak v jižních Čechách přežil pád armádního vrtulníku, v němž cestoval spolu s českým kosmonautem Vladimírem Remkem. Naposledy se Cernan vrátil do Česka v roce 2008.

Na první setkání v roce 1974 vzpomíná Karel Pacner:

„Americké velvyslanectví mně telefonovalo, že uspořádá s Cernanem tiskovou konferenci. Později volali znovu - zvou mne na oběd. Tiskovka nebude. Ukázalo se, že ministerstvo zahraničí nesouhlasilo. Sešli jsme se v jednom hotelu, Cernan byl neobyčejně milý, vyptával se nás, co děláme a na události v republice. Potom jsem s ním pořídil interview - vracel se z Moskvy, kde dojednával spolupráci projektu Sojuz-Apollo. Nesměl jsem ho otisknout. Až za rok, těsně před tímto společným projektem mohl vyjít. To už i moskevské noviny bohatě psaly o amerických astronautech.“

19. června 2008

Dojetí v rodišti prarodičů

O dvacet let později, v říjnu 1994, se objevil Cernan znovu. I tentokrát přijel z Bratislavy. Osamostatněné Slovensko, které začalo hledat svou identitu, ho pozvalo na návštěvu. Čeští astronomové přesvědčili organizátory cesty, aby přidali návštěvu České republiky. Zatímco na Slovensku přijali Cernana s dcerou a sestrou nejvyšší činitelé republiky, v Praze si na ně udělal čas jenom primátor. Trojice si prohlédla město a navštívila jižní Čechy.

O sobě hrdě prohlašoval: „Já jsem napůl Čech a napůl Slovák!“ Lidé, kteří létají do vesmíru, jsou tvrdí chlapi, dotkne se jich máloco. Při návštěvě jižních Čech jsme na něm pozorovali chvíle lehkého dojetí. Není divu. V Bernarticích a Nuzicích na Táborsku mu ukázali místní obyvatelé domy, ve kterých se narodili jeho prarodiče Václav Cihlář a Rosalie Peterková. V Bernarticích mohl zajít do kostela, kde oba slavili svatbu – poklekl tam a tiše se pomodlil.

Zleva: Jiří Kroulík (Letectví a kosmonautika), Eugene Cernan, Jan Kolář (dnes šéf České kosmické kanceláře), Karel Pacner. Fotografie vznikla v roce 1994 v Ondřejově. Ve stejném složení se pánové vyfotili i při první návštěvě v roce 1974.

V Třeboňském oblastním archivu mu předali výpisy z matrik jeho předků od poloviny minulého století. „I moji rodiče se občas doma hádali česko-slovenským žargonem, když chtěli, abychom jim my děti nerozuměly,“ vzpomínal Cernan. „Když se na nás maminka naštvala, říkala nám: ,Vy Slováci!’ Ale já si vzpomínám z českých slov jenom na ta, která křičel dědeček na neposlušný dobytek. A ta se stydím opakovat.“

Dovezl vlajku ČSSR na Měsíc. Komunisté ji nechtěli

Námořní kapitán Eugene Cernan věděl, že jeho prarodiče pocházejí z Československa. Chtěl tuto zemi poznat bez ohledu na studenou válku. Na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu ho upozornili, že jede do země s tuhým komunistickým režimem. Cestou z Moskvy se v říjnu 1974 zastavil nejdřív v Bratislavě. Pro jistotu si pořídil novinářské vízum na mezinárodní veletrh Incheba.

Fotogalerie

Ve Vysoké nad Kysucou chtěl hledat Čerňany, rodinu, z níž pocházel jeho otec. Zašel s tlumočníkem na národní výbor a do kanceláře rolnického družstva. Jako prosebník chodil po chodbách, aby se zeptal, kde jeho dědeček bydlel. Nikdo se s ním nechtěl bavit. Potom odjel do Prahy. Situace se opakovala. Marně telefonovali pracovníci velvyslanectví na všechny strany, že kosmonaut s sebou přivezl československou vlajku, kterou měl na Měsíci, a chtěl by ji někomu předat.

Prezident Ludvík Svoboda ho nechtěl, anebo nesměl přijmout. Na nedostatek času se vymluvil i normalizační předseda Československé akademie věd Jaroslav Kožešník. Nakonec vlaječku přijal ředitel Astronomického ústavu ČSAV, docent Luboš Perek. Umístil ji na místě nejčestnějším – v kopuli dvoumetrového dalekohledu na observatoři v Ondřejově. „Ale po odchodu Perka mi nový ředitel nařídil, že vlajku musíme schovat, protože nemáme odpovídající věc z druhé strany, od Sovětů,“ vzpomíná astrofyzik Jiří Grygar.

Vlajka, kterou měl Eugene Cernan na Měsíci

V říjnu 1994 Cernan vyprávěl, jak to s československou vlajkou na Měsíci bylo: „Do malého příručního kufříku si každý z nás mohl vzít různé drobnosti. Já jsem s sebou měl vlajky několika států včetně Československa. Koupil jsem ji v obchodě. Věděl jsem, že moji předkové odtud pocházejí.

Další osudy Eugena Cernana najdete v článcích Karla Pacnera na Technet.cz zde a zde.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 1 příspěvek

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...