Pro srovnání velikosti. Hamburger byl po focení ekologicky zlikvidován šéfredaktorem.

Pro srovnání velikosti. Hamburger byl po focení ekologicky zlikvidován šéfredaktorem. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Brutální výkonem i cenou. Server na cesty vám utrhne batoh

  • 86
Většina běžných notebooků si vedle něj připadá jako kalkulačka. Eurocom Panther 5SE má dvanáctijádrový serverový procesor, high-endovou grafickou kartu, moře operační paměti a tři pevné disky. Je připraven na nejnáročnější úlohy na mobilních pracovištích, jako je zpracování videa nebo 3D grafiky.

Začneme kvízovou otázkou. Jak dlouho trvá Pantheru komprese celého hudebního alba o délce 63 minut z WAV do MP3? Odpověď: 14 sekund.

Ačkoli jsou servery trochu mimo naše zaměření, možnosti vyzkoušet nejvýkonnější konfiguraci „mobilního serveru“ Eurocom Panther 5SE jsme neodolali. Během benchmarkových testů jsme se nemohli zbavit pocitu, že za jeho návrhem stojí fanoušek Kutila Tima věrný heslu „Co to chce? Větší výkon!“.

Má šest kilogramů „živé“ váhy, nejvýkonnější dostupné komponenty a neotesaný funkčnosti podřízený vzhled. Takto přemotorovaný stroj najde uplatnění na mobilních pracovištích, kde je potřeba maximální výkon, například jako editační pracoviště u 4K filmové produkce. V relativně kompaktní a snadno přenosné formě totiž nabízí vysoký výpočetní i grafický výkon, který je jinak dostupný jen v mnohem obtížněji transportovatelné podobě, zejména desktopu nebo serveru.

Podřízeno výkonu a funkčnosti

Ačkoli jej výrobce označuje jako „mobilní server“, můžeme s ním nakládat stejně jako s jakýmkoli notebookem. Jeho tělo je podřízeno potřebě výkonné komponenty uchladit a možnosti je v případě poruchy nebo upgradu snadno vyměnit. Z toho vyplývá nezvyklá výška stroje, v nejsilnější části činí 6,2 cm, ostatní rozměry jsou definovány 17,3" úhlopříčkou displeje.

Spodní stranu notebooku můžete snadno odkrytovat pomocí malého křížového šroubováku, k vyjmutí akumulátoru vám stačí mince. Dvojice ventilátorů napravo má na starost odvod tepla od procesoru a čipové sady, ventilátor vlevo pak chladí grafickou kartu. Prázdná pozice je připravena pro variantu SLI zapojení dvou grafických karet (např. ve hrách ještě výkonnějších GTX 880M) u levnějších konfigurací.

S procesorem Intel Xeon E5-2697v2 se v domácnostech opravdu nepotkáte. Je určen pro nejvýkonnější servery a pracovní stanice a jeho pořizovací cena se pohybuje kolem 70 tisíc korun. Má 12 jader, každé zvládne zpracovávat dvě programová vlákna (Hyper-threading), takže jím vybavený systém má celkem 24 logických výpočetních jednotek. Základní takt procesoru je 2,7 GHz, v režimu Turbo zrychlí na 3,5 GHz, přičemž maximální ztrátové teplo (TDP) činí 130 W. Všech dvanáct jader se dělí o 30 MB cache paměti, o její přerozdělování se stará technologie Intel Smart Cache. Pokud pracuje jen jedno jádro, má k dispozici celou paměť pro sebe, jinak se dělí podle potřeby.

Grafická karta nVidia Quadro K5100M je založena na čipu GK104 (Kepler), disponuje 1 536 výpočetními jednotkami (shadery) a má k dispozici 8 GB GDDR5 videopaměti. Je určena pro pracovní stanice a navržena pro optimální výkon v CAD (počítačem podporované projektování) a DCC (vytváření digitálního obsahu) aplikacích. Výkonem sice „utáhne“ většinu náročných herních titulů, nicméně tam lépe obstojí levnější GTX880M z řady GeForce. Možnosti a výkon mnohem dražších karet řady Quadro využijete právě u výše zmíněných profesionálních aplikací a CUDA výpočtů.

Na opačné straně je pod akumulátorem šachta pro 2,5" pevný disk nebo SSD a pod samostatným krytem vedle je prostor pro další dva disky. Zcela vpravo je schovaná optická mechanika, kterou lze nahradit šachtou pro čtvrtý pevný disk.

Velkoryse jsou dimenzovány možnosti osazení pevnými disky. Šachtu pod akumulátorem lze optimálně využít pro elektronické SSD úložiště (v našem případě 120GB model od Crucial), které využijete pro chod systému a aplikací.

Další dvě šachty ideálně využijete jako datový sklad, v našem případě byly osazeny dvojicí 1,5TB disků Hitachi (respektive HGST). Zde byly nastaveny v režimu „každý zvlášť“, ale můžete je přepnout například do RAID 0, a využít tak rychlejších datových přenosů. Disky jsou umístěny bezprostředně k sobě a nejsou opatřeny žádným systémem pro odvod tepla, avšak i při delším vytížení obou disků nepřesáhla podle S.M.A.R.T. jejich teplota 43 °C, což je v pořádku.

Pro přenosné zařízení velmi nezvyklá nálepka. Nejčastěji ji uvidíte na serverech a nebo výkonných pracovních stanicích.

Více šroubování dá výměna operační paměti. V naší konfiguraci byly osazeny čtyři 8GB moduly Crucial (1 600 MHz), celková operační paměť tak činí 32 GB.

Výkony v testech

Posuzovat výkon není v případě Pantheru 5SE úplně snadné. Výsledný výkon (tedy rychlost, jakou systém zpracuje zadanou úlohu) je totiž závislý na tom, na jaký počet programových vláken je daná aplikace schopna úlohu rozdělit a kolik procesorových jader/logických výpočetních jednotek tím schopna zaměstnat.

Například při převodu do MP3 byl Lame Encoder (respektive Foobar 2000) schopen vytížit šest jader procesoru a všechny skladby komprimovat současně. V případě, že by komprimované album nemělo 11 skladeb, ale kupříkladu 20, čas by se nezměnil, pouze by pracovalo více jader (SSD disk by rychlé přesuny dat umožnil). Teoreticky bychom se do výsledného čtrnáctisekundového času vešli se čtyřiadvaceti skladbami. Pro úplnost, komprimovali jsme z WAV do MP3, VBR ~256 kbit/s.

Na levé straně je situována většina portů: DVI, RJ-45, HDMI 1.4, DisplayPort, 2x USB 3.0, 1x eSATA/USB 3.0 a FireWire. Na čelní straně je pak šachta pro PCIe kartu a slot pro SDHC/XC karty.

Naopak se nám nedařilo při převodu filmu z Blu-ray disku do MKV/MP4. Ačkoli náš oblíbený program HandBrake vícejádrový provoz podporuje, zde plně vytěžoval jen jedno jádro. Ke konverzi videa tak potřeboval zhruba 50 minut, v případě plně vytíženého procesoru by stačilo několik málo minut. Podobně jsme nepochodili u FormatFactory. Spíše po zajímavost doplňujeme, že převod 150 fotografií z 20MPix fotoaparátu na zhruba poloviční rozlišení trval v IrfanView 38 sekund. Opět většina jader zůstala nevyužita.

Výkon mobilního serveru je tak využitelný zejména ve dvou případech. Zaprvé když je na něm provozován software, který dobře podporuje práci s mnoha jádry a dokáže jejich výpočetního výkonu efektivně využít. A zadruhé když potřebujete na jednom stroji virtualizovat více různých systémů a aplikací. Ty si rozdělí procesorová jádra, podělí se o operační paměť a mohou spolu svižně fungovat.

A jak se mu vedlo v syntetických testech?

Testvýsledek
PC Mark 08 Home   3 729 bodů
PC Mark 08 Home (Open CL)  3 868 bodů
PC Mark 08 Work  3 314 bodů
PC Mark 08 Creative  3 988 bodů
3D Mark 13 FireStrike   4 518 bodů
3D Mark 13 Fire Strike Extreme  2 209 bodů
3D Mark 13 Sky Diver 16 680 bodů
3D Mark 13 Cloud Gate 22 335 bodů
3D Mark 13 Ice Storm Extreme110 368 bodů
Cinebench 11.5 Open GL   65,06 fps
Cinebench 11.5 CPU   17,53 bodů
Cinebench 15 Open GL    93,9 fps
Cinebench 15 CPU   1 554 bodů
GeekBench 3 Single Core   2 590 bodů
GeekBench 3 Multi Core  29 211 bodů
GeekBench 2.4  20 674 bodů

Je jasně vidět, že exceluje právě v testech, kdy může plně vytížit všechna procesorová jádra, případně všechny shadery grafického čipu. Výsledky v testech Cinebench a GeekBench jsou špičkové. V kancelářských aplikacích se procesor nemá větší možnost projevit, grafická karta v herních testech poskytla výborný, nikoli však špičkový výkon. Proč tomu tak je, jsme rozebrali výše.

My jsme testovali s instalovanými Windows 8.1 Pro, v konfigurátoru si však můžete vybrat i Windows 7, nebo Microsoft Server 2012 a 2008R2. Koupit lze i bez operačního systému, počítá se s využitím virtualizačních nástrojů VMware a VMware ESXi, nebo linuxové distribuce RedHat 6.4 Enterprise Server Edition.

Odběr, teplota, stabilita

Vzhledem k použitým komponentům není překvapivé, že má Panther 5SE nemalou spotřebu elektrické energie. Je dodáván s obřím 330W napájecím adaptérem (sám o sobě váží 1,1 kg, při přenosu mobilního serveru se vším všudy tak máte v batohu zhruba 7,2 kg). Zcela bez zátěže se odběr pohyboval kolem 70 W, při vytížení jsme se dostali k odběru zhruba 220 až 230 W.

Mohutné výdechy chlazení a netradiční síťový konektor - musí přenést vysoké proudy.

Pro testy stability jsme počítač zapojili do gridu pro sdílení výpočetního výkonu a nechali jej plnit zadané výpočetní úkoly. Grafický procesor jsme CUDA výpočty zaměstnali na zhruba 12 hodin, procesor pak rovnou bez oddechu na celý týden. Systém běžel po celou dobu bez jakýchkoli komplikací. Při vytíženém GPU se zahříval spíše mírně, při plně vytíženém CPU pak z ventilace foukal velmi teplý vzduch, nicméně teplota povrchu počítače nepřekračovala ani po několika dnech 45 stupňů. Během týdne spotřeboval necelých 35 kWh elektrické energie, což na účtu od energetiků představuje zhruba 170 korun. V rámci projektu mapování rakovinných markerů na platformě World Community Grid však odevzdal 1 603 zpracovaných výsledků.

Mohutné chlazení se pozitivně odrazilo i na hlučnosti. Není to sice žádný tichošlápek, ale i při plném výkonu není hluk ventilátorů nijak dramatický (některé drobnější herní notebooky jsou hlučnější). V klidovém stavu je stroj docela tichý (ale ne jako nevýkonné kancelářské stroje). 

Na pravé straně jsou mimo oka pro Kensington zámek dva USB 2.0 porty a rozhraní zvukové karty, včetně linkového vstupu a výstupu.

Mobilní server je vybaven 78,4Wh akumulátorem, u testovaného kusu však nebyl v pořádku a trpěl rychlým samovybíjením, a tak jsme od měření výdrže nakonec upustili. Při vyšších zátěžích by se na něj mělo pohlížet spíše jako na záložní zdroj energie, který překlene nedlouhý výpadek v dodávce ze sítě.

Vysoká klávesnice a pár drobností

Počítač je osazen 17,3" displejem z produkce LG/Philips, plné HD rozlišení považujeme za rozumné a matné provedení za správnou volbu. Výhodou je 120Hz obnovovací frekvence, pro aktivní 3D systém NVidia 3D Vision, který se hodí například při 3D modelování, byste museli sáhnout pro variantu Panther 5D. Displeje jsou zkalibrovány sondou Spyder3Color, měli by tak mít přesné barevné podání, což je informace důležitá zejména pro grafiky a videoeditory.

Digitálně můžete připojit až tři další obrazovky, všechny s až 4K rozlišením (3 840 × 2 160 obrazových bodů). Plynulá reprodukce 4K videa je samozřejmostí. 

Eurocom Panther 5SE

Potěšila nás podsvícená klávesnice. Kvůli velké výšce stroje není dlouhé psaní příjemné, ale k tomu mobilní server určen není. Zvuk vestavěných reproduktorů je spíše horší než lepší a kvalitou neoslní ani mikrofon. Je jasné, že jsou tu spíše do počtu.

Pokud potřebujete supervýkonný mobilní počítačový systém, bohatě individuálně konfigurovatelný Eurocom Panther 5SE může být vhodným řešením. Pro nás ostatní je to především kuriozita s brutálním výkonem i cenou. Konfigurátor distributora Eurocomu, společnosti Goldmax, umožňuje sestavit varianty v cenách od 84 694 Kč po zhruba 430 000 Kč (zde se na ceně nejvíce podepíší tři 800GB SSD uložiště). Námi testovaní konfigurace vyjde na zhruba 216 000 Kč, včetně DPH.