Sonda GOCE

Sonda GOCE | foto: ESA

Evropská sonda GOCE dosáhla oběžné dráhy. Vznikne nejpodrobnější gravitační mapa Země

  • 8
Z kosmodromu Pleseck v severozápadním Rusku byla po půl roku trvajících odkladech do kosmu konečně vypuštěna sonda GOCE. Měřit bude gravitaci Země a zkoumat pohyby oceánských hmot.

Elegantní družice neobvyklého tvaru (vypadá jako ulomený hrot šípu) odstartovala v úterý v 15:21 středoevropského času. Vypustit se ji podařilo až na čtvrtý pokus. Naposledy v pondělí její let překazila krátce před zážehem závada na startovací věži.

Asi po 90 minutách letu nosné rakety Rockot dosáhla sonda o délce pět metrů, vážící 1 052 kg, své oběžné dráhy ve výšce 280 km, která by se během následujících šesti týdnů měla postupně snižovat až na konečných 263 km. Nyní je satelit pod kontrolou Evropského kosmického operačního centra v Darmstadtu. Na orbitě se bude pohybovat rychlostí téměř 29 000 kilometrů za hodinu.

Sondu GOCE, jejíž plný název zní Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer (volně přeloženo: Výzkumník gravitačního pole a cirkulace oceánu), vyvinula a provozuje Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s 45 evropskými firmami. Jde o zcela nový typ satelitu.

"GOCE je první vědecký satelit Evropské kosmické agentury zaměřený na pozorování Země od vypuštění Envisatu v roce 2002," říká o družici Jean-Jacques Dordain, generální ředitel ESA.

V průběhu příštích dvou let bude GOCE sbírat data nad celým povrchem Země. Díky nim vědci budou moct vytvořit dosud nejpodrobnější gravitační mapu planety. Tu poté využijí k zpřesnění tvaru geoidu, fyzikálního modelu zemského povrchu.

Jeho znalost hraje důležitou roli při zkoumání naší planety, zejména při studiu proudění ve světových oceánech a zemské atmosféry. Výsledky její činnosti tak ocení především odborníci na geofyziku a oceánografii.

Zdroj:  esa.int

,