Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Exkluzivní výzkum: Češi a počítačová gramotnost

  8:26aktualizováno  8:26
Podle unikátního výzkumu, který realizovalo Ministerstvo informatiky a společnost STEM/MARK, je informačně gramotných 27% obyvatel v produktivním věku. Hlavním cílem průzkumu bylo vymezit pojem informační gramotnost a zjistit její reálný stav.

Podle výzkum, který probíhal na více než 16 000 respondentech v období únor-červenec 2005, je informačně gramotný ten, kdo je schopen vyhledat a všestranně zpracovat informace za použití obvyklého počítačového vybavení. Také se musí orientovat v různých oblastech práce s počítačem a efektivně ho používat (oblast HW, terminologie, textový editor, tabulkový editor, grafika, internet a e-mail).

V současné době sice dvě třetiny populace 18-60 let (66 %) deklarují schopnost práce s počítačem alespoň na zcela elementární úrovni. Plnohodnotně využít většiny základních možností počítače však dokáže pouze 27 % respondentů. Celková úroveň informační gramotnosti je primárně závislá na dosaženém vzdělání, věku a na celkovém vztahu k informačním technologiím.

Základní činnosti spojené s ovládáním počítače jsou dobře známé pro více než polovinu respondentů (55 %) a tedy takřka většinu současných uživatelů počítačů (57 % ve věku 15 let a starší).

Skutečné příklady však poukázaly na značnou naivitu uživatelů textových editorů. Činnosti spojené s rozšířenou představou textového editoru připomínajícího „lepší“ psací stroj, nejsou problémem pro většinu aktivních uživatelů PC. Avšak konkrétnější zadání vyžadující hlubší znalost principů fungování textového editoru a jeho možností již působí problémy. Naopak před tabulkovým editorem mají lidé respekt. Převládá použití tabulkového editoru coby „editoru na tabulky“ s nízkou znalostí tvorby grafů. Pouze třetina respondentů (31 %) splňuje alespoň minimální hranici informační gramotnosti v této oblasti.

Nejdůležitější výsledky

 • Čtvrtina populace ve věku 18–60 let je informačně gramotných (27 %).
 • Podíl informačně gramotných mezi populací starší 60ti let jsou 2 %, mezi generací 15-17 let je tento podíl 55 %.
 • Třetina učitelů základních a středních škol (33 %) je informačně gramotná (tedy dvě třetiny ne).
 • Úplných počítačových profesionálů orientujících se v oblasti počítačů na špičkové úrovni je necelé 1 % v populaci.
 • Nejnižší informační gramotnosti dosahují zástupci nekvalifikovaných dělnických profesí (4 %).
 • Tři čtvrtiny z těch, kteří dnes deklarují schopnost práce s počítačem, získávaly své znalosti metodou pokus-omyl (73 %).
 • Dvě třetiny respondentů využívávají počítač ke svému sebevzdělávání (63 %), polovina ke hraní her (46 %), třetina k nakupování (31 %).
 • Dvěma pětinám respondentů, kteří nevlastní počítač, chybí jeho smysluplné využití (39 %), v generaci nad 60 let tento podíl dosahuje 47 %.
 • Užívání internetu je nejčastěji spojováno s vyhledáváním informací na internetu, rozpoznáním internetové adresy a napsáním jednoduchého emailu.
 • Autor:


  Témata: Aktuality, grafika


  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Před 100 lety vyslovil slavný generál poprvé termín apartheid
  Před 100 lety vyslovil slavný generál poprvé termín apartheid

  VIDEO Apartheid je dnes mezinárodně uznávaný zločin. Jedná se o rasovou segregaci, o státem podporovanou nadvládu jedné rasové skupiny nad jinou. Ještě v...  celý článek

  Zakladatel Billy Karl Wlaschek na snímku z roku 2009
  Zakladatel obchodů Billa byl ve Wehrmachtu, měl české předky

  VIDEO 4. srpna 1917 se narodil Karl Wlaschek, miliardář, milovník krásných žen a hlavně zakladatel sítě maloobchodů Billa. Wlaschek se sice narodil ve Vídni, ale...  celý článek

  Zlatý věk opia skončil před 100 lety
  Před 100 lety končil zlatý věk opia

  VIDEO 22. července 1917 vyšel francouzský časopis La Grimace s karikaturou zobrazující dlouhovlasého kuřáka opia, kterému z očí vyzařuje ďábelské šílenství a v...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.