Loňští finalisté Expedice vesmír během simulovaného přistání na kometě...

Loňští finalisté Expedice vesmír během simulovaného přistání na kometě Čurjumov-Gerasimenko | foto: Khalil Baalbaki

Za týden startuje česká simulace expedice k asteroidu. A má nové letadlo

  • 0
V týdnu od 17. srpna se uskuteční další ročník dětské soutěže Expedice Vesmír, která dětem nabízí možnost zažít simulovaný let do vesmíru a seznámit se s předními českými vědci a odborníky na kosmonautiku. Tentokrát proběhne v prostorách, kde bude stát rekordní laser ELI v Dolních Břežanech nedaleko Prahy.

K Zemi se blíží asteroid o průměru 4 km. Vědci s pomocí teleskopů zjistili nebezpečí srážky v roce 2045, tedy za 30 let. Hledá se posádka rakety, která k asteroidu poletí, prozkoumá jej a na základě zjištěných informací o horninovém složení se pokusí jej z kolizní dráhy se Zemí odklonit.

To je krátká synopse příběhu, na kterém stojí děj třetího ročníku soutěže Expedice vesmír. Pořádá ji časopis Vesmír a Fyzikální ústav Akademie věd (Technet je mediálním partnerem) a je určená pro děti ve věku 10 až 15 let (ano, i my si myslíme, že to není úplně fér). Porota, ve které byli například astrofyzik Jiří Grygar, chemik Michael Londesborough či Remkův náhradník Oldřich Pelčák, už vybrala účastníky semifinále, které se uskuteční od 17. srpna v prostorách projektu ELI Beamlines v Dolních Břežanech jižně od Prahy.

Semifinalisty čeká dvoudenní program s řadou soutěží a her, které mají nejen pobavit, ale i určit, kdo má důležité osobnostní stránky budoucího kosmonauta. Na konci etapy je vybráno pět finalistů, kteří vzápětí začínají předletovou přípravu a pak se vydají na několikadenní simulovaný let k asteroidu za spolupráce řady odborníků a vědců, kteří je uvedou do problematiky svého oboru.

Po návratu čeká na účastníky finále ještě jeden velmi zajímavý bonus: let v letadle po tzv. parabolické dráze, kdy na vlastní kůži zažijí stav beztíže. Letos nahradí starou „Andulu“ An-2 větší L-410, který díky lepším výkonům nabízí i delší pobyt ve stavu beztíže. Jak se koneckonců můžete přesvědčit na níže uvedeném videu, kde si stav beztíže vyzkoušel i Jan Řídký, šéf Fyzikálního ústavu. A je na něm vidět, že fyzikální porozumění nějakému jevu vás nemusí připravit o silný zážitek.