Na ISS zraje první vesmírná Whisky.

Na ISS zraje první vesmírná Whisky.

Nejvýše položená palírna whisky je ve vesmíru. Zprovoznili ji na ISS

  • 28
Vydestilovat kosmickou whisky ve výšce okolo 350 km nad Zemí se pokusili kosmonauti v ISS. V této bezcelní zóně zkoušejí, jaký vliv bude mít stav beztíže na výsledný produkt.

Prozkoumat možnost výroby skotské whisky v podmínkách stavu beztíže je cílem ojedinělého experimentu, do něhož se v těchto dnech pustila posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informaci o neobvyklých kosmických pokusech se sladem a dubovým dřevem přinesla ruská média.

Loni v říjnu dorazila na ISS na jedné z nákladních lodí speciální zásilka: slad a dubové dřevo opracované na ohni. Obě látky jsou pro výrobu a zrání whisky klíčové. Slad je základní surovinou a ožehnutý vnitřek sudů, v nichž nápoj zraje, je zdrojem specifických aromatických a chuťových složek.

Obě látky nyní kosmonauti použili k pokusu, jehož cílem je vyzkoušet reakci ječného sladu s dubovým dřevem v podmínkách stavu beztíže. Pokus má expertům ukázat zvláštnosti procesu kosmického kvašení. Stejně jako sám test má být unikátní i výsledek: první "kosmická whisky", která bude mít, jak vědci pevně doufají, zcela specifické chuťové vlastnosti. Navíc: takto vysoko nedosáhnou ani prsty berních úřadů.

O fungování "palírny" na palubě ISS se přičinila skotská firma Ardbeg Distillery ve spolupráci s americkými experty ze společnosti NanoRacks, která dodává pro ISS vědecká zařízení. Experiment probíhá souběžně v pozemské palírně firmy Ardbeg ve Skotsku, v laboratořích NanoRacks v americkém Texasu a na palubě ISS.

NanoRacks podle serveru dailyrecord.co.uk doufá, že experiment vrhne nové světlo na to, jak fungují chutě a vůně. Experiment může vést k novým poznatkům pro potravinářský a kosmetický průmysl. Výsledek pokusu bude znám ale až za dva roky, protože výroba whisky se nesmí uspěchat. Na Zemi ani ve vesmíru.

,