Klasická ukázka domnělých schopností člověka obdařeného psychokinezí.

Klasická ukázka domnělých schopností člověka obdařeného psychokinezí. | foto: Žádná věda

Co se stane, když zapálení „věřící“ hodí kostkou? O víkendu to vyzkoušíme

  • 51
Existuje psychokineze? Je to skutečně jen pavěda, kterou se zaštiťují šarlatáni a podvodníci při lákání peněz z důvěřivých oveček? V Praze o víkendu proběhne veřejný experiment, který nám může dát na tuto otázku odpověď. Zúčastnit se můžete i vy.

Psychokineze nebo telekineze je domnělá vlastnost lidské mysli ovlivňovat přímým zásahem vůle jinou osobu, věc nebo událost. Tématu, který věda zavrhla, se nyní ujalo sdružení Žádná věda.

Na Festivalu Evolution, který se o víkendu koná na Výstavišti v Holešovicích, se uskuteční velký pokus s psychickým ovlivňováním hrací kostky. Zdánlivě pavědecký experiment totiž nabízí zajímavý průhled do světa statistické matematiky, psychologie, technologií a filozofie vědy.

Dokážete psychicky ovlivnit hrací kostku?

Experiment s názvem Náhoda se pokusí zopakovat testy J. B. Rhina, parapsychologa, který ve 30. letech 20. století poprvé začal testovat psychokinezi a jiné takzvané psi jevy s pomocí statistické analýzy. Hlavní roli v tomto experimentu má obyčejná hrací kostka, v našem případě certifikovaná kostka z kasina v Las Vegas.

Experiment s kostkou na Festivalu Evolution

  • Zúčastnit se může každý návštěvník stánku Žádná věda od pátku 18.3. do neděle 20.3. v rámci otevírací doby festivalu.
  • Cílem je hodit co nejvíce šestek v sérii 12 hodů kostkou.
  • Používá se oficiální kostka z kasina v Las Vegas a vrhací kelímek. Výsledky zaznamenává dvojice experimentátorů do počítačového programu.
  • Účastníci se mají snažit o psychické ovlivnění kostky. Experiment zároveň sleduje, zda v tento jev věří či ne.
  • Organizátoři předpokládají, že se experimentu zúčastní stovky lidí a vzorek hodů půjde do tisíců. Následně s pomocí vědců proběhne statistická analýza.
  • Vše je jen úvodem pro velký experiment s vrhacím strojem Petra Bakoše.

Co se stane, když se testovací skupina zapálených „veřících“ pokusí psychicky ovlivnit hod kostky tak, aby padla šestka? Projeví se vliv psychického působení při velkém množství (tisíců) pokusů tak, že uvidíme statistickou odchylku ve prospěch „chtěného“ čísla?

Právě to se pokusíme prověřit na Festivalu Evolution, který pravidelně sdružuje mnoho příznivců ezoteriky a dalších „alternativních“ pohledů na svět. Cílem prvního testu je nasbírat statisticky významný vzorek hodů kostky za kontrolovaných podmínek a následně zhotovit statistickou analýzu. Tím však pokus zdaleka nekončí.

Designer Petr Bakoš (například autor Dropionu pro Stratocaching) ve svém ateliéru staví speciální vrhač kostky. Automatický stroj má být působivým designovým monumentem se speciální funkcí: kostku bude vrhat pneumaticky jen na stisk tlačítka. Odečítání výsledku zajistí IP kamera. Tím bude zajištěno, že samotný hod kostky byl absolutně náhodný a my pak budeme moci zodpovědně říci, že pro prokázání psychokineze jsme udělali maximum. Jestliže totiž počet padnutých šestek (nebo jiného vybraného čísla) výrazně vybočí ze statistického předpokladu, budeme moci začít pomalu přepisovat učebnice.

Dokáže někdo pomocí psychokineze ovlivnit hod kostkou.

Statistika věda je ...

Na experimentu s námi spolupracuje matematik Jan Flusser, ředitel Ústavu pro teorie informace a automatizace AV ČR. Profesor Flusser je známý odborník na zpracování velkých dat a působí mimo jiné jako soudní znalec v oblasti informatiky. „Působení psychokineze osobně považuji za naprostý nesmysl, ale pro vědce víra není důkaz. Podrobíme data z experimentu objektivním testům metodami matematické statistiky a uvidíme, jak to dopadne“.

Data ze zaznamenané řady hodů z Festivalu Evolution projdou statistickým testováním hypotézy, že hody kostkou byly psychicky ovlivněny. To by mělo odhalit, zda případné odchylky od rovnoměrného zastoupení všech čísel jsou dílem náhody, nebo zda vykazují statisticky významnou převahu šestek způsobenou parapsychologickými schopnostmi účastníků. Chcete-li se tedy do experimentu zapojit, stavte se u stolku Žádná věda. O výsledcích budeme informovat později, samozřejmě i na stránkách Technet.cz.

Nákres speciálního vrhacího stroje na kostku od designera Petra Bakoše.

Stratocaching, Miss Experiment a další

V uplynulých letech jste se mohli setkat již s několika experimenty spolku Žádná věda, jehož členem je i šéfredaktor Technet.cz Jan Kužník. Stratocaching spojoval vypuštění stratosférického balónu s geolokační hrou. Experiment Miss se pokoušel na základě morfologie lidského obličeje definovat ideál české krásy a předpovědět, kdo vyhraje soutěž Česká miss. Všechny tyto pokusy měly něco společného: šlo vlastně o školu hrou.

Zdánlivě bláznivý nápad a dobrodružná akce přináší možnost nečekaného poučení a spolupráce se skutečnými vědeckými kapacitami. I proto se třeba Stratocaching nakonec dostal do učebnic fyziky pro 8. ročník základních škol.