Projekt Google Loon využívá balony k šíření internetu.

Projekt Google Loon využívá balony k šíření internetu. | foto: Google

Google je blízko spuštění internetu z balonů, Facebook má laserové drony

  • 20
Na Šrí Lance se možná poprvé naostro spustí projekt Google Loon. Ten šíří internet do odlehlých oblastí prostřednictvím balonů, které létají ve vyšších vrstvách atmosféry. Facebook naproti tomu vzápětí uvedl svůj bezpilotní letoun, který je také určen k šíření internetu.

Šrí Lanka se patrně stane testovacím polem, kde Google naostro vyzkouší projekt Loon. Ten je sice stále ve vývoji v rámci laboratoře Google X, ale právě lidem na Šrí Lance se líbí natolik, že podle the Verge nyní zkoumají, zda by jej mohli využít.

Pokud se nakonec rozhodnou pro, stanou se první zemí, kde budou balony Googlu poskytovat internet s pomocí místních operátorů. Pokud se všechny strany dohodnou, budou balony vypouštěny v březnu příštího roku a vydrží ve vzduchu asi 100 dnů.

Google Loon (v češtině alka, ale také cvok) se začal připravovat na začátku roku 2012 a v testovací fázi bylo do stratosféry vysláno z novozélandského Jižního ostrova v oblasti Christchurch asi 30 balonů. Vyzkoušet se k nim připojit mělo asi 50 dobrovolníků.

Asi největší oříšek, který musela firma vyřešit, bylo správné umístění balonů na pozice, odkud měly nabízet připojení. Nakonec se firmě podařilo vytvořit algoritmus, který umožní využít vzdušného proudění v těchto výškách. Vítr se zde totiž pohybuje rychlostí mezi 8 a 32 kilometry za hodinu, a tak je balon navigován mezi různými proudy, aby se dostal do správné polohy vůči ostatním.

Finální plány pak počítají s vysláním tisíců takových balonů, které signálem pokryjí zajímavou část zemského povrchu. Google udává, že jeden balon je schopen pokrýt na zemském povrchu kruh o průměru 40 km.

Balony mají využívat komunikačního pásma ISM (industrial, scientific and medical), což je volné pásmo, z nějž chce Google využít frekvence 2,4 a 5,8 GHz. Zájemci o toto připojení si tak budou muset pořídit speciální anténu a komunikační zařízení.

To však není jediné želízko v ohni, které Google v boji o šíření internetu má. Nedávno koupil společnost Titan Aerospace, která vyrábí bezpilotní letadla na solární pohon. Původně s touto firmou přitom počítal Facebook, ale Google mu ji doslova vyfoukl před nosem. Ten se tak musel spojit s jinou firmou.

5. března 2014

Facebook s drony

Téměř souběžně s tuto zprávou se objevila i informace, že Facebook už stihl  vyrobit první ze svých solárních bezpilotních letounů, které mají v budoucnu dramaticky zvýšit dostupnost internetového spojení v rozvojových zemích. Drony budou ke komunikaci využívat vysoce přesné lasery.

Dron Aquila, který bude Facebook využívat pro projekt šíření internetu v odlehlých oblastech, má rozpětí odpovídající letounu Boeing 737. Je ale stokrát lehčí.

Bezpilotní letoun zvaný Aquila byl vyroben v Británii. Jde o kluzák velikosti Boeingu 737, ale vzhledem k lehkým materiálům použitým k jeho výrobě váží asi jen půl tuny. Aparát se má pohybovat ve výškách mezi 18 a 27 kilometry nad Zemí a energii mu mají dodávat sluneční baterie.

 Aquila má používat vysoce přesný laser, který bude nosičem internetového spojení a zároveň má sloužit i ke komunikaci mezi jednotlivými letouny. Na vzdálenost 18 kilometrů má laserový paprsek „trefit“ deseticentovou minci, uvedli experti Facebooku.

První ostré testy nového systému mají proběhnout ve druhém pololetí tohoto roku, pravděpodobně nad územím Spojených států. Velkým problémem je zatím energie potřebná k udržení kluzáků nad zemí. Zatím vystačí asi na dva týdny, ale potřeba jsou nejméně tři měsíce. Konkurenční stroje, tzv. atmosaty, přitom mají ve vzduchu vydržet roky.

Firma nevyvíjí novou technologii pro sebe, chce jí na trhu nabídnout poskytovatelům přístupu k internetu.

,