Facebook víc než Google

Facebook víc než Google | foto: Václav Nývlt - Technet.cz, s použitím Profimedia.cz

Facebook je důležitější než Google, tvrdí studentka. Na internetu se bez něj neobejdete

  • 668
Facebook je podle některých odborníků jako QWERTY klávesnice. Všichni si na něj zvykli a nikdo ho nechce měnit. Přesněji řečeno, velmi se tomuto stavu přiblížil. Agentura Reuters cituje i studentku, podle které je Facebook pro uživatele důležitější než Google.

Facebook prý již brzy uvízne v takzvaném technologickém zámku, jinými slovy dosáhne takzvaného proprietálního uzamčení (anglicky: lock in). Ocitne se tedy ve stavu, v jakém je například obyčejná QWERTY klávesnice. Ta vznikla v roce 1870 a od té doby se nezměnila. A co víc, veškeré snahy o její změnu se minuly účinkem, ačkoli by možná zlepšily ergonomii a efektivitu psaní. Uživatelé prostě jinou klávesnici nechtějí.

Pro Facebook je to požehnání i hrozba zároveň. Uživatelé jsou v takovém případě stále méně ochotni přijímat jakékoliv změny, o které se naopak Facebook logicky snaží. Naposledy naštval své uživatele změnami v říjnu - více v článku Čermák: Tak nám přeštelovali Facebook. Miliony lidí se mohly zbláznit.

Na druhou stranu má tento stav pro Facebook i pozitivní přínos. Uživatelé z něj totiž nemohou jednoduše odejít. Mají vybudovanou síť přátel, kterou nemohou nikam lehce přenést, vybudovat si ji jinde (proto proprietální uzamčení, anglicky "lock-in") a nemohou tedy od služby utéct.

Reuters dokonce cituje studentku Alyssu Ravasio z Kalifornské univerzity, která tvrdí, že Facebook je na internetu nejdůležitějším subjektem. Důležitějším než Google. Pro uživatele je prý branou k internetu, jeho virtuální identitou a univerzálním loginem (přihlášením do systému).

Historie Facebooku

Jedna z nejnavštěvovanějších stránek současnosti měla skromné začátky, o které se navíc dodnes vedou spory.

Mark Zuckerberg (*1984) programoval různé "komunitní" služby pro své spolužáky. Kvůli jedné z ních, hodnocení fotek Facemash.com, dokonce tajně využil databázi studentských fotografií.

Facebook (tehdy ještě thefacebook.com) založil Zuckerberg v únoru 2004, údajně po pouhém měsíci programování. Původně byl určen pouze pro spolužáky z Harvardu, pak pro ostatní univerzity, střední školy a nakonec, od září 2006, pro každého nad 13 let věku.

Dnes má firma Facebook, Inc. přes tisíc zaměstnanců, stoupající zisky a podle statistik kolem 350 milionů aktivních uživatelů, kteří denně napíší 55 milionů statusů.

"Facebook je skoro nezbytností v moderním sociálním životě," cituje Reuters dále studentku. O obrovské popularitě Facebooku a jeho aktuální vedoucí pozici svědčí i čísla z letošních Vánoc, kdy v USA v návštěvnosti předstihl Google - čtěte Facebook was more popular than Google this Christmas (pouze anglicky). Například ve Velké Británii zůstal za Googlem o necelá tři procenta.

Podle některých výzkumů lidé dokonce na Facebooku stráví třikrát více času než na Googlu. Více například zde (pouze anglicky).

Jen v USA jej v prosinci 2009 navštívilo 119 milionů lidí. Například Twitter se může chlubit pouze dvaceti miliony a kdysi vedoucí MySpace padesáti miliony návštěvníků.

Paralela s klávesnicí

Facebook není dokonalý, někomu dokonce vadí a nepoužívá ho, přesto jej znají všichni. Stejně jako klávesnici. Již mnohokrát se výrobci a vynálezci pokoušeli klávesnici změnit, nikdy se jim to nepodařilo. Od roku 1870 je v podstatě stejná. I když první verze vypadala jako ozubená koule, rozložení kláves zůstalo dodnes. A pokud se ptáte, proč se na klávesnici blbě píše, pak vězte, že to byl záměr -čtěte Proč se na klávesnici blbě píše? Analogii s Facebookem už snad netřeba dále popisovat.