Logo Facebook | foto: Facebook.com

Facebook nabízí službu, která má zabránit sebevraždám

  • 27
Facebook se rozhodl pomoci uživatelům, kteří mohou v krizové situaci myslet na sebevraždu. Nová služba jim má pomoci se v takových chvílích zachránit.

Více než miliarda uživatelů sociální sítě Facebook už je dost veliká masa lidí, v níž se najde určitě velké množství osob se sebevražednými sklony. Společnost nyní nabízí novou službu, od které si slibuje, že sníží počet sebevražd.

„Spolupracovali jsme na tomto vylepšení se zdravotnickými organizacemi zabývajícími se duševním zdravím, jako je Forefront, Now Matters Now, the National Suicide Prevention Lifeline, Save.org a další, a kromě toho jsme mluvili s lidmi, kteří mají bezprostřední zkušenost se sebepoškozováním nebo sebevraždou,“ popisuje vznik systému Facebook.

Facebook nabízí pomoc, když jeho uživatele přepadnou myšlenky na sebevraždu.
Facebook nabízí pomoc, když jeho uživatele přepadnou myšlenky na sebevraždu.

Facebook pošle osobě, u které hrozí sebevražda nebo sebepoškozování, zprávu o tom, že o ni přátelé mají starost a následně nabídne varianty popovídat si s přáteli nebo odbornou pomoc, případně si nechat poradit několik tipů, jak se ze složité situace dostat.

Podle dostupných informací nebude Facebook sám vyhodnocovat posty svých uživatelů, ale pomůže těm, kteří o to požádají. Pokud se setkají s přímou hrozbou sebevraždy u svých přátel, chce Facebook, aby jednak kontaktovali místní záchrannou službu, a zároveň službě Facbook Safety hlásili problematický post. To se má dít prostřednictvím tlačítka Report.

Týmy pracující na celém světě, mají 24hodinovou službu a přezkoumají jakoukoliv zprávu, kterou dostanou. Prioritně se budou věnovat zprávám, jako je například sebepoškozování.

Služba je nyní spuštěna ve Spojených státech, ale do několika měsíců se má dostat i do dalších zemí.

Není to poprvé, co se pomocí sociálních sítí snaží různé organizace zabránit sebevraždám. Například před půl rokem byla spuštěna služba Samaritans Radar. Ta fungovala na Twitteru, kde hledala výraz, který by mohl indikovat úzkost a sebedestruktivní sklony. Pak zaslala registrovaným přátelům zprávu s upozorněním. Po několika stížnostech však skončila.