Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Jsem teroristka, dozvěděla se žena jménem Isis. Facebook ji zablokoval

  • 58
Pravidlo Facebooku vyžadující vystupování pod pravým jménem vedlo zřejmě k dalšímu omylu. Zuckerbergova společnost zablokovala účet uživatelky kvůli tomu, že její skutečné jméno připomínalo teroristickou organizaci Islámský stát. Odblokování nebylo jednoduché.

Když si chtěla americká inženýrka v úterý zkontrolovat svůj facebookový účet, čekalo jí překvapení: její účet byl zablokován. Jeden z jejích facebookových přátel ji navíc prostřednictvím Twitteru upozornil, že jejich konverzace byla označena jako spam a ptal se tedy, zda se její účet nestal cílem nějakého útoku.

O žádný útok však nešlo. Problém byl se jménem uživatelky. Ona inženýrka se totiž jmenuje Isis Anchalee a Facebook si její křestní jméno spojil s teroristickým uskupením, které je tímto názvem často v médiích označováno. „Facebook si myslí, že jsem terorista a zablokovali mi účet,“ odpovídala svému kamarádovi.

Co všechno vadí Facebooku?

Jména prý nesmí obsahovat:

Symboly, čísla, neobvykle použitá velká písmena, opakované znaky ani interpunkční znaménka

Znaky z více jazyků

Různé tituly (např. profesionální, náboženské)

Slova či fráze místo druhého křestního jména.

Urážlivá nebo vyzývavá slova jakéhokoli druhu

Zdroj: Facebook

Důvodem k zablokování přitom nemuselo být přímo podezření z terorismu, ale mohlo jít spíše o následek zvýšené snahy Facebooku donutit uživatele respektovat jeho pravidlo a uvádět pravá jména. To má vést k tomu, aby každý účet patřil konkrétní osobě. Facebook se tak snaží potlačovat například účty věnované domácím mazlíčkům nebo nejrůznější falešné účty, kdy je například jméno nějaké celebrity zneužito k účelům rozesílání spamu nebo reklamy.

Zároveň však tato politika způsobuje i problémy. Firma se již dříve stala terčem kritiky po zablokování účtů transvestitů nebo amerických indiánů, používajících svá tradiční jména.

Situace Isis byla o to podivnější, že použila své skutečné jméno, které má i v dokladech. Nejde zřejmě o první případ, kdy jméno Isis kvůli nešťastné asociaci s Islámským státem způsobilo svým nositelům potíže. Existuje dokonce on-line petice s 58 tisíci podpisů, která žádá, aby se z tohoto důvodu v médiích používala zkratka ISIL. Někteří zase prosazují arabský výraz Daesh (zkratka z Dawla al-Islamiya al-Iraq al-Sham). Samotní zločinci z takzvaného Islámského státu nemají toto označení rádi, protože v arabštině připomíná slovo daes, které znamená zničit, podupat.

Tak jako tak je už účet mladé Američanky je opět přístupný. Na Twitteru jí dokonce osobně odpověděl zaměstnanec Facebooku s omluvou. Opětovné odblokování vyžadovalo odeslanou kopii cestovního pasu pro ověření identity a zjevně otrávená Isis si zprvu postěžovala, že ani to nestačí. Až třetí pokus o kontaktování Facebooku prý skončil zdarem.

17.listopadu 2015 v 22:44, příspěvek archivován: 18.listopadu 2015 v 14:32

Third time sending in my information is the charm I guess. I'm back in :) pic.twitter.com/m0demGZitw