Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Od Facebooku nemůžete čekat žádné soukromí, odmítl žalobu americký soud

  • 33
Kalifornský soud zamítl žalobu uživatelů. Těm vadilo, že Facebook sleduje jejich chování na webu, a to dokonce i poté, co se z Facebooku odhlásí.

Soudce Edward Davila z kalifornského San Jose zamítl více než pět let starý případ, ve kterém si žalující strana - sdružení uživatelů Facebooku - stěžovala na „nepřiměřené sledování aktivit on-line“. Konkrétně třeba na to, že Facebook sleduje, jaké stránky navštěvují, a to dokonce i poté, co se z Facebooku odhlásili. V žalobě žádali odškodnění až 15 miliard dolarů.

Podle soudu však uživatelé neprokázali, že by „realisticky vzato utrpěli nějakou ekonomickou ztrátu“. Připomněl také, že na webu nemají uživatelé „opodstatněné očekávání soukromí“. Jde o termín (expectation of privacy), který se v americkém právu používá například ve spojení se čtvrtým dodatkem Ústavy. Občan USA má například „opodstatněné očekávání soukromí“ ve svém domě.

Jak fungují reklamy na internetu

Stává se vám, že jednu reklamu vidíte pořád dokola? Jde o tzv. remarketing. Více zde.

„Samotný fakt, že uživatelův prohlížeč automaticky posílá informace jak Facebooku, tak provozovateli třetího webu, neznamená, že Facebook tato data odposlechl od tohoto provozovatele,“ zdůvodnil soudce svůj závěr. Upozornil také, že existují nástroje (například AboutAds.info), pomocí kterých může uživatel zakázat toto sledování (tzv. Opt-out). Tak se lidé vyhnou například tomu, aby je po webech „pronásledovaly“ reklamy (tzv. remarketing).

„Závěry soudu nás potěšily,“ uvedla mluvčí Facebooku. Soudce uvedl, že žalující strana nemůže vznést stejnou žalobu opakovaně na základě „obvinění z odposlechu“. Už před dvěma roky totiž zamítl předchozí verzi tohoto případu. Mohou si prý však zkusit stěžovat na „porušení dohody“.