Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Facebookové tlačítko „To se mi nelíbí“ je podvod. Neklikejte

  • 74
Žádné oficiální tlačítko "Nelíbí se mi" na Facebooku nenajdete. Místo toho se vám nainstaluje spamovací aplikace a ještě spamerům vyděláte pár dolarů. Nenechte se nachytat na další z facebookových nesmyslů. Stačí vám k tomu zdravý rozum.

Po Facebooku se podle BBC šíří další podvod. A opět se točí kolem tlačítka "Nelíbí se mi", po kterém někteří uživatelé již dlouho volají. Průběh podvodu je jednoduchý:

  • Přijde vám od přítele doporučení: "Nainstaloval jsem si tlačítko 'Nelíbí se mi' a tak teď můžu pohanět všechny vaše hloupé příspěvky, cha cha!"
  • Kliknete na odkaz, který vás dovede na aplikaci od třetí strany
  • odsouhlasíte, že má aplikace přístup k vašim datům. Protože na tom přece nezáleží, vy tlačítko "Nelíbí se mi" prostě chcete.
  • Aplikace rozešle všem vašim přátelům spam.
  • Aplikace vás poté nechá vyplnit jeden nebo několik dotazníků, za jejich vyplnění dostanou autoři aplikace provizi.
  • Poté budete přesměrování na stránku, ze které si můžete nainstalovat obyčejný doplněk do Firefoxu pro zobrazení tlačítka "Dislike" (který byste si samozřejmě mohli nainstalovat tak jako tak).

Ron Sharpp ze společnosti FaceMod, která doplněk pro Firefox vyvinula, se od škodlivé aplikace distancoval: "V žádném případě s nimi nejsme ve spojení, ale už jsme před nimi naše uživatele varovali."

Sdílejte jen to, co sdílet chcete

Podvod není ničím zvláštní, možná snad jedině tím, jak jednoduchým a účinným se ukázal být. Zkušení uživatelé Facebooku se ale této i podobným nástrahám snadno vyhnou.

1. Neinstalujte žádnou aplikaci, o které nevíte přesně, co dělá. Sledujte, k čemu dáváte aplikaci svolení. Když nebudete instalovat aplikace žádné, o moc nepřijdete.

2. Neinstalujte aplikace, které vyžadují, abyste je doporučili všem svým přátelům, jinak nebudou fungovat. Přátele naštvete a aplikaci stejně nezprovozníte.

3. Nikdy na Facebooku nezadávejte své soukromé údaje, či cokoli, co nepovažujete za veřejnou informaci. Zejména čísla kreditních karet, hesla, ale třeba i telefon apod. Nezadávejte na Facebook ani žádné osobní údaje o svých přátelích.

4. Věnujte pozornost nastavení soukromí na Facebooku. Pokud Facebook používáte k soukromé komunikaci, doporučujeme být v privátním nastavení velice obezřetní. Své přátele můžete rozdělit do několika seznamů a přidělit jim různá oprávnění.

5. Nesdílejte své údaje s aplikacemi, kterým nemůžete stoprocentně věřit. V Nastavení můžete určit, jaké údaje se kterou aplikací sdílíte.

Zdroje:


Témata: BBC, Facebook, Firefox