Padělaná a originální sluchátka pohromadě

Padělaná a originální sluchátka pohromadě | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Falešná sluchátka v českých aukcích. Podrobné srovnání originálu s padělkem

  • 90
Na "výhodné" koupi sluchátek v internetové aukci lze hodně prodělat. Srovnání padělku a originálního výrobku dopadlo jednoznačně. Kopie vypadá podobně, ale hraje mizerně.

Po padělaných klíčenkách s pohádkově velikou kapacitou mnoha desítek gigabajtů (více v článku Pozor na falešné USB klíčenky ...) jsme na internetových aukcích narazili na další falešnou elektroniku, sluchátka. U nich sice prodejce neslibuje nereálné hodnoty, avšak kvality napodobovaného výrobku ani zdaleka nedosahují.

Ke srovnání nám posloužila dvojice sluchátek Sennheiser PX-200. Jedny pocházejí z internetové aukce, druhé přímo od výhradního distributora. Jedny jsou padělek, druhé originál. Na první pohled působí skoro identicky. Běžný spotřebitel by si falzifikátu zřejmě nevšiml ani v kamenném obchodě, natož na fotografiích na internetu.

Vlevo originál, vpravo padělek

Pozornější průzkum ale jasné rozdíly objeví. Především v provedení. Kopie působí oproti originálu poněkud "aušusovým" dojmem.

celek - originál a padělěk - PX-200

Na levé straně snímku bude vždy originální výrobek, na pravé padělek.

klouby - originál a padělěk - PX-200
  • Kloub padělku (vpravo) je k hlavovému mostu připevněn "fušersky", jsou patrné stopy svařování. Připevnění kloubu originálních sluchátek (vlevo) je zcela čisté.
  • Rozdílná je i konstrukce kloubu, padělek je subtilnější.
  • Povšimněte si polstrování hlavového mostu, u padělku je podstatně tvrdší, navíc přilepené s minimální pečlivostí.
mušle - originál a padělěk - PX-200
  • Padělku (vpravo) chybí stranové označení pro nevidomé
  • Originál (vlevo) má modelový název vtisknutý do prolisu, padělek je obyčejně potištěn
náušníky - originál a padělěk - PX-200
  • Zcela odlišná je konstrukce sluchátka (myšlena jednotka s reproduktorem) a také polstrování náušníku.
  • Zatímco odlišnost reproduktoru se projeví až při reprodukci, polstrování hned po nasazení na hlavu. Originál (vlevo) má náušník měkčí a rovnoměrný.
loga - originál a padělěk - PX-200
  • Originální a falešné logo lze od sebe bez přímého srovnání rozpoznat jen obtížně. Nahoře je padělek (menší font, poměrově nižší písmena, roztažený grafický prvek loga), dole originál.

Velké rozdíly v kvalitě zvuku

Zřetelné rozdíly mezi originálem a kopií jsou však především v disciplíně, kterou lze u sluchátek považovat za klíčovou. V kvalitě reprodukce.

Padělek má objemově více basů, které reprodukci dominují, na úkor čitelnosti středů a výrazu výšek. Ty působí výrazně plastově a synteticky. Vokál je možné přirovnat k projevu telefonního sluchátka.

Zvuk tak působí "nabasovaně" a zastřeně. Chybí mu také prostorové rozlišení a detailnější kresba. Celkově lze reprodukci padělku hodnotit jako nepříjemnou.

Padělky elektroniky v internetových aukcích

K problematice padělků značkových výrobků jsme požádali o vyjádření zástupce obou zúčastněných stran, distributora značky Sennheiser a aukčního portálu Aukro.cz.

Vyjádření distributora

Jiří Hofmann, produktový manažer Panter s.r.o.

  • S kolika falešnými sluchátky Sennheiser jste se již setkali?
    • Zatím jsme se osobně setkali s deseti kusy padělaných sluchátek Sennheiser. Nejčastěji jde o in-ear modely CX 300, CX 400 a CX 500, k nim se nyní přidaly i náhlavní PX 200. Počty ale budou daleko vyšší, máme přehled jen o padělcích, které byly poslány na opravu do autorizovaného servisu, což však většina majitelů padělků bez záručních listů neudělá.
  • Jaké jsou hlavní distribuční kanály těchto padělků? 
    • Jsou to především internetové aukční portály (Aukro, eBay), případně přes inzeráty na internetových bazarech.
  • Spolupracujete nějak s aukčním portálem Aukro.cz, ze kterého pochází námi zkoumaný padělek, na potlačování falešných prodejů?
    • Ano, na Aukru se účastníme Programu pro ochranu práv. V tuto chvíli se lze proti falešným výrobkům bránit jen osvětou a informováním.
  • Jak se řeší reklamace falešných sluchátek?
    • Vzhledem k tomu, že padělky nikdy nemají záruční listy, se reklamace může vyřešit zákazníkem placenou opravou. Jsme také schopni poškozenému nabídnout slevu na nákup originálních sluchátek.

Vyjádření aukčního portálu

Lenka Hanušová, PR specialistka Aukro.cz

  • Jak častý je jev, kdy prodávající nabízí prokazatelně falešné zboží?
    • Jen v roce 2008 jsme zrušili pouze v rámci "Programu pro ochranu práv celkem" 18 009 aukcí. Během ledna letošního roku nám uživatelé a partneři z Programu pro ochranu práv nahlásili v rámci kategorie "Oblečení, doplňky" či "Zdraví a krása" celkem 3 312 podezřelých aukcí. Z toho jsme zrušili 1 560 aukcí (tedy 47 %). Denně máme v rámci výše uvedených kategorií hlášeno 170 aukcí, z toho je zrušeno na základě klasifikace výrobků jako jednoznačných plagiátů 82 aukcí.
  •  Jaký je postup Aukra vůči prodejcům falešného zboží?
    • Pokud prodávající na Aukru nabízí v aukci skutečně plagiát, tedy porušuje práva duševního vlastnictví, pak aukci automaticky z nabídky na Aukru rušíme. Prodávajícího o tom informujeme e-mailem. Pokud se situace opakuje, Aukro zablokuje jeho účet a ukončí s ním spolupráci. Faktem je, že Aukro v rámci obchodních podmínek nenese odpovědnost za ověření pravosti zboží.
  • S kolika kusy falešné elektroniky jste se v prodeji na Aukru setkali?
    • V sekci Elektro máme na Aukru průměrně hlášeno 100 podezřelých aukcí týdně. Z toho jich je zrušeno zhruba 30 %. Nižší počet zrušených aukcí je dán tím, že ne všechny nahlášené aukce v této sekci skutečně porušují práva duševního vlastnictví nebo jsou pouze zařazeny do této sekce z jiného důvodu porušujícího obchodní podmínky portálu Aukro. V současné době se v sekci elektroniky potýkáme nejvíce s plagiáty u zboží, jako je iPhone, iPod a občas i s padělky jiné audiotechniky, jako jsou vámi uváděná sluchátka.
  • Jak Aukro spolupracuje s distributory/výrobci na odhalování falešného zboží?
    • V současné době spolupracujeme s 34 výhradními či právními zástupci vybraných ochranných známek a celkem je v našem Programu pro ochranu práv zastoupeno 41 značek. Princip vzájemné a hlavně bezplatné spolupráce spočívá v eliminaci případů, kdy je předmětem aukce padělek a dochází zde k porušování autorského práva. Díky vzájemné spolupráci je monitoring a kontrola aukcí objektivní a výrazně přispívá ke snížení počtu plagiátů na portálu Aukro. Za dobu existence Programu pro ochranu práv jsme oslovili celkem 107 zástupců vybraných ochranných známek. S některými se nám spolupráci navázat podařilo, s jinými jsme ve fázi řešení a s dalšími se nám spolupráci navázat doposud nepodařilo.

Na více či méně povedené padělky elektroniky světových výrobců můžete v internetových aukcích narazit poměrně snadno. Odlišit je od originálů jen podle poskytnutých informací a obrázků přitom nebývá snadné. Omezit riziko zakoupení takového padělku je však v možnostech selského rozumu.

obaly - originál a padělěk - PX-200

Který obal patří originálním a který padělaným sluchátkům? Na první pohled těžko říci.

Pokud jde o nový, originálně zabalený kus a prodejce ho nabízí za cenu nižší, než je běžná v on-line obchodech, je třeba se mít na pozoru. V takových případech je riskantní kupovat zboží bez záručního listu. Jestliže jde o zboží použité, lze se jen těžko orientovat podle ceny. V tom případě může být potvrzením pravosti výrobku například i daňový doklad získaný při původní koupi daného produktu.



Řešení závěrečné hádanky: originál je tentokrát vpravo. Má kvalitnější tisk, označení vhodnosti k přehrávači iPod a logo iF Design. V blistru je také prostor pro plastové transportní pouzdro. Padělek má v příslušenství jen gumový sáček.

Podělte se o zkušenosti

Máte osobní zkušenost s padělky značkové elektroniky? S jakými? Kde koupenými? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.


Témata: Aukro.cz, iPod, oprava