FBI: Chceme odposlouchávat rychlé internetové připojení

Zvýšení nákladů a únik zákazníků může přinést americkým společnostem nabízejícím rychlé připojení k internetu požadavek Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby technicky zpřístupnily policii možnost odposlechu a sledování provozu na internetu, který přichází po rozvodu kabelové televize nebo po síti DSL.
Společnosti se požadavku v zásadě nebrání, ale poukazují na technické překážky, které stojí zřizování odposlechových míst. Policie se odvolává na starší zákon z roku 1994, který ovšem americká Federální telekomunikační komise (FCC) vykládá jako povolení pro odposlech analogových telefonických sítí a bezdrátového spojení. Širokopásmový internet, na který se připojuje stále více obyvatel, zůstal v šedé regulační zóně a FCC není schopna rozhodnout, jaká pravidla se na něj vztahují.
Policie požadavek podpořila poukazem na zákon Patriot Act přijatý po teroristických útocích z 11.září 2001, který propůjčuje policii a dalším složkám vynucujícím zákon široké pravomoci včetně odposlechu bez předchozího soudního svolení.
FBI a spolu s ni ministerstvo spravedlnosti požadují, aby se možnost odposlechu vztahovala na vše od chatovaní až po kontrolu zvukových hovorů vedených po internetu. Pokud poskytovatelé internetového spojení nevyhoví policejnímu přání ihned, dostanou patnáct měsíců na nápravu, a pokud ani poté nesplní podmínky, budou muset s podnikáním skončit.
"Je to obrovský kus práce, který bude stát poskytovatele internetu hodně peněz a nasazení nové techniky," citovala média
Stewarta Bakera, který zastupuje poskytovatele internetu u právní společnosti Steptoe and Johnson.
Zatímco telekomunikační společnosti mají s nároky na odposlech zkušenosti z analogových sítí a mohou je snadněji přenést na telefonické internetové linky DSL, je situace pro kabelové televizní společnosti naprosto nová. Největší z nich Time Warner Cable, Comcast a Cablevision Systems proto návrh FBI nekomentovaly.
Odpůrci odposlechu rozšířeného i na rychlý internet upozornili, že společnosti budou muset konzultovat svá technická řešení s policií, což, jak uvedl Baker, "vytvoří fronty, zavleče do věci politiku a úplně to změní způsob, jakým jsou poskytovány služby na internetu".
Niklas Zennstrom, zakladatel společnosti Skype, připomněl, že sice policii vyhoví, ale stejně jí to nebude příliš k užitku,
protože hlasová služba po internetu, kterou provozuje, je zakódována a navíc putuje po síti různými směry v tisícovkách
paketů.

Zdroj: ČTK