Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FBI se snaží dostat do vašeho počítače. Braňte se

Nejen FBI, ale stovky a tisíce společností spolupracujících s různými vládami i organizacemi jako MPAA, monitorují nepřetržitě internetovou síť. Krást filmy z P2P se nemusí vyplatit. Nejste anonymní, vaše IP adresa vás odhalí.

Logo FBI | foto: FBI

Nemá cenu si nic nalhávat, ani hrát na Mirky Dušíny, protože velká část běžných uživatelů PC bohužel nemá na svém počítači vše zcela legální. Nyní hovoříme o osobním počítači doma, nikoliv v kanceláři, kde většina (chytrých) firem žádné pirátské kopie softwaru ani ničeho jiného netrpí.

 Proč lidé kradou software?

Představa, že by si k poměrně drahému počítači měli poctivě nakoupit všechny prográmky, jenž jsou ve výsledku použity jednou za týden či měsíc (například antispyware či čistič registrů), je pro některé uživatele velice nepříjemná. Velká část z nich tak často stojí před rozhodnutím: „Zaplatit 30 dolarů za roční licenci? Nebo stáhnout verzi s generátorem klíčů a neřešit žádné složité placení pomocí karty odblokované pro internetové platby?“

Druhé řešení je často mnohem jednoduší, i když zcela určitě ne správné a už vůbec ne legální! Nicméně, stav věci už je takový a měnit se bude jen velmi pomalu, protože členové pirátských skupin zatím prakticky všechny ochrany obejdou, rozluští či zničí.

Můj dům, můj hrad?

Řada počítačových uživatelů sedících před svým kompíkem napěchovaným nelegálním softem si  v bezpečí domova připadá nenapadnutelná.

Ke kontrole softwaru u fyzické osoby je potřeba, aby se softwarová policie dopředu ohlásila, což samozřejmě umožňuje odstranit veškeré nelegálně používané materiály. O nebezpečí kontroly z internetu už však značný počet lidí nepřemýšlí. Nedochází jim, že jejich unikátní IP adresa vlastně prozrazuje vše, co o nich potřebuje druhá strana vědět.

Víme, co stahujete

Těžko vám samozřejmě někdo bude kontrolovat nainstalovanou počítačovou hru, obzvlášť pokud její připojitelnost do sítě zablokujete firewallem, ale pokud stahujete přes P2P (peer to peer) sítě jako Direct Connect či přes torrenty, je velká pravděpodobnost, že se někdo podívá, co stahujete, odesíláte a také sdílíte. A tím někým nemusí být pouze zahraniční organizace jako MPAA, FBI, ale i v Česku působící BSA (Business Software Alliance).

Vždyť nějaký ten měsíc zpátky prolétla médii zpráva o vůbec prvním zatčení člověka, který přes počítač v práci sdílel obrovské množství hudby v MP3. Orgány na něho tehdy přišly právě monitoringem internetové sítě a detekcí přenosu velkého množství souborů. V jeho případě se jednalo vzhledem k vysoké rychlosti linky o tak velký objem dat, že si na něho rozhodly posvítit.

Mračna na obzoru

V zahraničí je však síť společností, které monitoring vykonávají pro různé protipirátské organizace, mnohem rozsáhlejší.

Už dávno opustili ideu rozsévání falešných souborů po síti, které byly jen zbytečným plácnutím do vody, jelikož pirátská komunita odpověděla novými technickými vychytávkami posílajícími takzvané „fake files“ do velmi předčasného důchodu. Nyní se snaží tyto organizace spíše zapisovat údaje o jednotlivých uživatelích včetně jejich internetového podpisu, IP adresy.

Jelikož RIAA a další příliš neuspěli ani s hromadnými žalobami, přičemž situaci si neulehčili ani takovými excesy jako žalobou matky, která snad ani neměla počítač, zatím jen tiše vyčkávají.

Zákony se pomalu mění, aniž by si toho většina lidí všimla a úder protipirátských společností může ještě přijít. Nemusí, ale může. Vždyť už i třeba taková FBI učí své agenty, jak se pohybovat po P2P, dokonce si již delší dobu bere na „brigádu“ americké teenagery a vysokoškolské studenty, aby mužům zákona předvedli, kde se dnešní mladý člověk na internetu pohybuje a jak ve virtuálním světě přemýšlí.

PeerGuardian - logo

Anonymita neexistuje

Při stahování z veřejných zdrojů jste stejně na očích jako nahá slečna v davu mužů. Neexistuje žádný způsob, jak se skrýt. Nějaké maskování IP adresy či skrytí se za jinou není v případě P2P možné, protože při takzvaném „spoofingu“ už byste od druhé strany neobdrželi požadovaná data (ta by byla odesílána na falešnou IP, pod kterou byste na síti vystupovali). Klamavý pocit anonymity vyvolaný tím, že sedíte sami doma, je vlastně onou nejhorší zbraní proti vám samotným.

Jak lze tedy zabránit tomu, aby někdo viděl, jaká data přenášíte? A to ať už stahujete pirátské kopie filmů či freewarový program? Nijak, prostě to nelze a ani tolik opěvované I2P (Invisible Internet Project) sítě, v nichž vidí pirátská komunita budoucnost, nejsou dokonalým řešením.

Na rozdíl od P2P nedochází v případě tohoto systému k otevřenému spojení mezi dvěma počítači, ale data jsou šifrována a komunikace probíhá přes server. Na tomto serveru jsou však informace o jednotlivých uživatelích dostupné, tudíž stačí, aby orgány tento server vypátraly.

Práci by jim však tento systém ztížil, to zajisté, I2P už se začíná pomalu rozbíhat, například velmi populární torrent klient Azureus tento systém podporuje a lze v něm komunikace přes I2P nastavit. Na internetu je i řada návodů, jeden takový naleznete zde . Mnoho uživatelů ale upozorňuje, že rychlost přenosu dat je velmi pomalá.

Jak se bránit špehování

Pokud se chcete alespoň částečně bránit při stahování i běžné práci s webovým prohlížečem, můžete si nainstalovat program PeerGuardian 2.0 či jiný podobný IP blocker jako Protowall. Tento software je jedinou skutečně účinnou ochranou, protože funguje na principu přímého IP blockingu.

Program PeerGuardian 2.0 stahujte zde.

V databázi programu je několik stovek miliónů IP adres počítačů, které jsou potenciálním rizikem pro všechny uživatele P2P sítí. Program jednoduše tyto IP blokuje na všech portech a nedovolí jejich uživatelům, aby se připojili do vašeho počítače.

PeerGuardian

Na obrázku výše si můžete prohlédnout hlavní panel programu, na kterém lze přesně vidět, kdo, z jaké adresy a v kolik hodin se k vám pokoušel připojit. Zde se také při testování objevila zkratka FBI.

V nastavení si můžete také zvolit, jestli chcete tyto informace ukládat do textového dokumentu pro pozdější kontrolu. Současně můžete i vybírat, jakou ochranu si přejete. Volit lze mezi listy proti P2P monitoringu, reklamám, vládním orgánům, vzdělávacím institucím či spywaru.

Samozřejmě nechybí ani možnost vlastní editace listů či automatický update (listy jsou aktualizovány denně).

Tato ochrana samozřejmě není stoprocentní, protože vývojáři ani uživatelé, kteří seznamy zakázaných adres doplňují, nemohou zjistit všechny potenciální hrozby. I přes to je PeerGuardian 2.0 a jemu podobné programy založené na „blocklistech“ jedinou kvalitní ochranou vašeho soukromí při používání P2P.

Listy s IP adresami lze samozřejmě importovat i do jiných „obyčejných“ firewallů, ale PeerGuardian 2.0 nabízí nejlepší přehled o tom, kdo se k vám pokouší připojit. Nezatěžuje oproti první verzi prakticky vůbec CPU, tudíž ho můžete mít zapnutý nonstop.

Stále však nezapomeňte na to, že ani tento program vás plně nechrání a jakmile začnete sdílet nelegální kopie sofwaru, filmů, obrázků či hudby, vystavujete se určitému riziku a hlavně se dopouštíte protizákonného jednání.

Na závěr bychom chtěli podotknout, že v žádném případě nepodporujeme nelegální šíření materiálů chráněných autorským zákonem. Tento článek má informativní charakter a popisuje současnou situaci v internetové síti.

  • Nejčtenější

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 116 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 116 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 25 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...