Hlavním hostem festivalu byl Richard Dawkins, autor (mimo jiné) i známé knihy Boží blud (God Delusion)

Hlavním hostem festivalu byl Richard Dawkins, autor (mimo jiné) i známé knihy Boží blud (God Delusion) | foto: AFO.cz

Festival vědeckého filmu v Olomouci překonal divácký rekord

  • 1
Rekordní návštěvnost ozdobila jubilejní 50. ročník festivalu vědeckého filmu v Olomouci. Napomohl tomu i hlavní host, biolog Richard Dawkins, který si z Hané odvezl jednu z festivalových cen.

Olomouc v minulém týdnu žila vědou. Jako každý rok se řady návštěvníků tísnily před sály, ve kterých probíhalo nejen promítání dokumentů o vědě, ale také debaty na nejrůznější témata, od společenských po ryze odborná.

Jubilejní padesátý ročník festivalu Academie film Olomouc (AFO) byl ovšem mimořádný i počtem a zajímavostí hostů. A diváci to ocenili. Podle posledních čísel jich na olomoucký festival dorazilo celkem zhruba 5 800, o celých 1 700 více než vloni. Rekordní byl zejména zájem o přednášky a debaty biologa Richarda Dawkinse, hlavního hosta festivalu, který si z Olomouce odváží i festivalovou cenu za popularizaci vědy. Rozhovor s ním jsme vám přinesli již o víkendu.

Na AFO jsou však důležité především filmy. Do soutěžních kategorií letošního ročníku se přihlásilo 530 snímků, o hlavní cenu v mezinárodní soutěži soupeřilo 19 filmů, v české 16 snímků. Festival začal v úterý. Alespoň krátce tedy představme ty, které nejvíce zaujaly.

Geny mají paměť

Musíme znát evoluci, ať víme, jak neřídit svět, říká nejslavnější biolog

Richard Dawkins při rozhovoru s Technet.cz na festivalu Academia Film Olomouc 2015

Za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film porota vybrala snímek Catherine Galeové Potěšení z logiky (Joy of Logic), vyrobený v produkci BBC. Jak název napovídá, zabývá se abstraktním a pro mnohé odtažitým tématem, ale zvládá ho s velkým přehledem. A navíc jeho tvůrci dokázali postavit počítač z dětí.

Nejlepším českým populárně-vědeckým dokumentárním filmem porota zvolila Snímek Tomáše Kudrny Zatajené dopisy vyrobený a minulý týden vysílaný Českou televizí (můžete se podívat zde). Odkrývá historii tzv. Květušínské školy míru, která existovala v 50. letech ve vojenském prostoru Boletice. Škola byla zvláštním experimentem, ve kterém se mělo ověřit, zda jsou romské děti kultivovatelné a mohou se zařadit do vzdělávacího systému. I za cenu odebrání rodičům či zákazu styku s nimi.

Nejlepším krátkým populárně-vědeckým filmem byl zvolen španělský film Superpočítače, cenu studentské poroty si odnesl americký snímek Cowspiracy: Klíč k udržitelnosti. A cenu diváků získal britský snímek Pidiobři, znovu od BBC, který zachycuje život malých savců a který speciálně pro AFO nadaboval Jiří Lábus.

Technet.cz byl partnerem festivalu, a tak se můžete během příštích dní těšit na rozhovor s fyzikem Lawrencem Kraussem nejen o směru dalšího vývoje jeho oboru, ale krátce i o jeho filmové kariéře padoucha.


Témata: Richard Dawkins