Filmy nejen u počítače (duel elegantních low-endových přehrávačů s DivXem a prostorovým zvukem)

  • 22
Sledování filmů ve formátu DivX bylo až donedávna vyhraženo téměř výlučně monitorům počítačů. Sice existovaly stolní DVD přehrávače, které tento formát podporovaly, ale proti ostatním přehrávačům byly výrazně dražší. V současnosti však takový přehrávač zakoupíte za méně než čtyři tisíce korun. My vám přinášíme duel dvou z nich.
Sledování filmů ve formátu DivX bylo až donedávna vyhraženo téměř výlučně monitorům počítačů. Sice existovaly stolní DVD přehrávače, které tento formát podporovaly, ale proti ostatním přehrávačům byly výrazně dražší. V současnosti však takový přehrávač zakoupíte za méně než čtyři tisíce korun. My vám přinášíme duel dvou z nich.

Design

DVD přehrávač Maxton MDV-101 od české společnosti ProCA nabízí elegantní design v kombinaci matného stříbrného povrchu v kombinaci s výrazným zrcadlovým předním panelem, který ovšem není příliš praktický. Přece jen člověk se někdy neubrání náhodnému dotyku a pokud si zrovna neděláte sbírku otisků prstů, tak vás neustálé otírání panelu přestane brzy bavit.

DivX

Video formát založený na kompresi MPEG-4. Velikost DivX se obvykle pohybuje mezi 15 – 20 % původního DVD.

Na přední straně jsou na dolním okraji umístěny základní ovládací prvky, jimiž jsou tlačítka open/close, play, pause,stop a dvojice tlačítek prev a next. Na levé straně je vypínač. S tím souvisí jedna nepříjemná vlastnost při ovládání přístroje, a to je absence standby módu. K zapnutí nebo vypnutí přehrávače se zkrátka musíte zvednout z křesla a dojít přehrávač zapnout nebo vypnout. Na ovládači byste tlačítko na vypnutí hledali marně.

Dalším nepříjemným rysem je je výrazné cinknutí při zapnutí a při vysunutí a zasunutí šuplíku pro DVD.

Maxton MDVD-101

Na zadní straně přístroje naleznete videovýstupy RGB (SCART), komponent, S-Video a video spolu s audiovýstupy 5.1 (DVD přehrávač je vybaven vestavěným dekodérem Dolby Digital), sterero a optickým digitálním výstupem. Kromě toho je zde konektor pro síťovou šňůru.

Dákový ovladač má příjemný tvar, který skvěle padne do dlaně. Toho bylo dosaženo nejen mírným projmutím na šířku, ale i na tloušťku Poměrně netradičně je dálkový ovladač nejsilnější v horní části, kam se také dávají baterie a postupně se ztenčuje, aby na spodním okraji opět zesílil. Přes svůj netradiční tvar je dálkový ovladač po barevné stránce poměrně nenápadný. Kombinuje dva odstíny světle šedé s tmavě šedými tlačítky. Tlačítka mají tužší stisk, což ovšem není na závadu, ale zasloužila by si výraznější odlišení. Někdy může člověk v přemíře tlačítek poněkud tápat.

H&B DX-3220

Druhý z DVD přehrávačů H&B DX-3220 je neméně elegantní, ale jeho design je přece jen trochu více netradiční. Výrazným rysem čelního panelu je prolis táhnoucí se po přední straně přehrávače, který je přerušen malým zrcadlovým displejem a šuplíčkem pro DVD, který je ovšem velice tenký a linii prolisu nijak neruší. Ovládací prvky jsou netradičně umístěny na předním mírně zakulaceném okraji horní strany přehrávače. Napravo jsou čtyři výrazná ovládácí tlačítka (open/close, play, pause a stop) nalevo je tlačítko standby.

Na zadní straně naleznete stejně jako u Maxtonu videovýstupy RGB (SCART), komponent, S-Video, a audiovýstupy 5.1 (DVD přehrávač disponuje vestavěnými dekodéry  DD, DPL II, DTS), sterero a optický digitální výstup. Kromě toho však H&B disponuje i výstupem VGA (v dodávaném příslušenství naleznete propojovací kabel) a koaxiálním audiovýstupem. Mimo to naleznete na zadní straně síťovou šňůru a vypínač.

Maxton MDVD-101

Dálkový ovladač nemá tak ergonomický tvar jako u Maxtonu. Jeho tlačítka jsou však rozmístěna intuitivněji. Nejpoužívanější tlačítka jsou navíc zvýrazněna výraznou oranzovou barvou, standby tlačítko je červené a ostatní jsou světle modrá. Samotné ovládání je pak tmavě šedé.

Ovládání

U obou testovaných modelů potěší skutečnost, že mají menu v češtině. Design menu Maxtonu je koncipován ve vertikální rovině a je poměrně spartánský, ale o to snadněji se s ním pracuje. Na hlavní straně naleznete tři hlavní okruhy (hlavní nastavení, nastavení zvuku, předvolby), do nichž se můžete vnořit, a ukončení nastavení.

Maxton MDVD-101

V hlavním nastavení se skrývají položky TV obrazovka, kde si můžete nastavit formát obrazu, dále úhel záběru, jazyk OSD a titulky. V nastavení zvuku naleznete nastavení SPDIF výstupu, duální mono (stereo, L mono, P mono, mix mono), komprese dynamiky, kterou můžete nastavit v osmi stupních, dále nastavení Pro Logic, LPCM výstupu (96k, 48k), dowmixu a nakonec nastavení jednotlivých reprosoustav. V předvolbách si můžete nastavit TV systém, videovýstup a preferovaný jazyk zvuku, titulků a menu disku. Kromě toho můžete nastavit i místo provozu. Dále si v předvolbách můžete nastavit rodičovský zámek, který je členěn od osmi stupňů podle ratingu udělovaného filmům, a heslo. Poslední položkou je reset, který uvede přístroj do továrních nastavení. DVD Maxton sice umožňuje update firmwaru, ale velkým mínusem proti druhému testovanému přístroji je fakt, že tak nemůže učinit sám uživatel.

H&B DX-3220

DVD přehrávač H&B DX-3220 má na rozdíl od svého konkurenta menu orientované horizontálně a jednotlivé hlavní skupiny jsou označeny záložkami s velkými ikonami. První skupina, která je úplně vlevo, je hlavní nastavení v němž si můžete nastavit formát TV, úhly pohledu, jazyk OSD, titulky, spořič obrazovky a ukládání poslední přehrávané pozice. Druhou záložkou je zvuk, která se dále dělí na nastavení jednotlivých reprosoustav, výstupu SPDIF, Dolby Digitalu, zpoždění kanálů, ekvalizéru, 3D procesingu a HDCD.

Jako třetí následuje obraz, kde si můžete nastavit, jaký komponentní výstup používáte. Na výběr je přitom ze čtyř možností: buď komponentní výstup nepoužíváte nebo používáte YUV nebo RGB či VGA. V případě, že používáte RGB, můžete si v režimu TV vybrat, jestli dáte přednost progressive scan nebo prokládanému obrazu. Dalším parametrem nastavení obrazu je kvalita, kde si můžete podrobně nastavit ostrost, jasy, kontrast, gamma, odstín, sytost a luma relay.

H&B DX-3220

Čtvrtou ikonou je nastavení, které skrývá to, co se jinam nevešlo. Nastavíte si zde TV normu, PBC, preferovaný jazyk zvuku, titulků a menu disku a dále rodičovský zámek, který stejně jako u Maxtonu pracuje s osmi stupni podle ratingu filmu. Poslední položkou této záložky je uvedení do výchozího nastavení. Předposlední záložkou je heslo a obsahuje pouze dvě položky jednak zapnutí a vypnutí zabezpečení a druhou položkou je nastavení hesla. Poslední ikonou je opuštění menu.

Podporované formáty

DVD přehrávač Maxton MDVD -101 podporuje formáty DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD 2.0, SVCD, MP3, WMA, JPEG a Kodak CD. Kromě toho dokáže přehrávač přehrát i filmy ve stále populárnějším formátu DivX ve verzích 3.xx, 4.xx, 5.xx a Xvid. V případě filmů v DivXu a Xvidu podporuje přehrávač české, slovenské i polské titulky ve formátech *.sub, *.srt a *.smi.

H&B DX-3220

Přehrávání filmů v DivXu je podobné jako u mp3. DivX soubory mohou bý stejně jako MP3 organizovány do adresářů a pod adresářů. Při přehrávání si nejdříve zvolíte pomocí šipek požadovaný soubor s titulky a aktivujete jej tlačítkem subtitle. Na obrazovce se zobrazí "DIVX SUB TITLE SELECTED". Stejným způsobem si zvolíte požadovaný soubor DivX a spustíte jeho přehrávání tlačítkem play. Následně se začne přehrávát soubor DivX se zvolenými titulky. Pokud titulky před spuštěním filmu nezvolíte, začne se film přehrávat bez nich. Při přehrávání můžete i u DivXu využít standardních funkcí přehrávání, a to včetně zrychleného pohybu vpřed i vzad. Při této příležitosti bychom rádi zmínili, že přehrávač jako takový podporuje pouze maximálně osmirychlostní posun.

Přehrávání DivXů je poměrně kvalitní, záleží samozřejmě na kvalitě toho kterého filmu, a titulky v podporovaných formátech fungují bez problémů včetně diakritiky. U některých CD se však stalo, že je přehrávač odmítl přečíst a podařilo se je spustit až na několikátý pokus. Nepříjemnou zkušeností je fakt, že v okamžiku, kdy přístroj odmítne disk, tak celý zamrzne a pomůže pouze jeho vypnutí a opětovné zapnutí.

H&B DX-3220

DVD přehrávač H&B DX 3220 si hravě poradí s formáty DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD 2.0, SVCD, MP3, JPEG a Kodak CD. Co se týče DivXu, přehrávač podporuje verze 3.11, 4.0, 5.0, Xvid a BivX. Přístroj, který jsme testovali, nepodporoval u těchto souborů titulky, což napravuje nová verze firmwaru. Ta nejenže obsahuje podporu titulků s českou diakritikou ve formátech .smi, .srt, ale mimo jiné doplňuje i podporu WMA. Firmware naleznete na firemních webových stránkách. V době našeho testu však bohužel odkaz na stažení firmwaru nefungoval. Stejně jako u druhého modelu je přehrávání souborů DivX prakticky totožné s přehráváním MP3.

Obraz a zvuk

Obraz DVD přehrávače Maxton MDVD-101 je průměrný. Nijak nenadchne, ale vzhledem ke své ceně je postačující. Při přehrávání nabízí čtyřnásobný zoom, který ovšem funguje při zvětšování, a maximálně rychlostní posun vpřed i vzad. Zvuk stejně jako obraz nijak nevybočuje z průměru, a to i v případě prostorového zvuku (Dolby Digital).

U DVD přehrávač H&B DX-3220 jsme pozorovali o něco lepší obraz než u konkurenčního přístroje. Parametry obrazu je navíc možné podrobně nastavit. Při přehrávání některých filmů ve formátu DivX docházelo z důvodů vyšší komprese při rychlých scénách k sekání, ale to není vinou přehrávače. Proti Maxtonu disponuje H&B posunem max 32x a zoomem 4x a 1/4x. Posun navíc funguje i se zvukem. Zvuk je poměrně čistý a kvalitní. Stejně jako obraz je možné i zvuk podrobně nastavit. Co se týče prostorového zvuku, H&B je vybaven kromě Dolby Digital i DTS a Dolby Pro Logic. Při přehráváních některých DivXů se zvukem v AC-3 měl přehrávač problémy se zvukem.

Hodnocení

Oba přístroje mají své klady i zápory. Přesto jsme nakonec dali přednost DVD přehrávači H&B DX-3220. Sice je o více než tisíc korun dražší, ale disponuje proti své konkurenci více dekodéry prostorového zvuku, má o něco lepší obraz a má mimo jiné větší rozsah posunu. Navíc je region free, což ocení hlavně v případě, že si chcete pouštět DVD i z jiných regionů. 

Maxton MDVD-101 H&B DX-3220
video DA převodník výrobce neuvádí 27MHz/10 bitů
audio DA převodník výrobce neuvádí 96kHz/24 bitů
vestavěné dekodéry DD DD, DPL II, DTS
podporované formáty DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD 2.0, DivX 3.xx, 4.xx, 5.xx, Xvid, MP3, WMA, JPEG, Kodak CD DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, DivX 3.11, 4.0, 5.0, Xvid, MP3, WMA. JPEG
titulky u DivX *.sub, *.srt, *smi (s českou diakritikou - celá Extended ASCII Windows) *.smi, *.srt (s českou diakritikou - kódování Win1250)
videovstupy RGB (SCART), S-Video, video RGB (SCART), komponent, S-Video, video, VGA
audiovstupy 5.1, stereo, opt. 5.1, stereo, opt./koax.
region 2 free
rozměry 430x53x257 mm 430x45x265 mm
hmotnost - 2,6 Kg
cena 2.999 Kč 3.915 Kč

Za zapůjčení přístrojů k testování děkujeme společnosti Hifishop.cz.

.

Témata: Relay, Testování