Logo Firefox

Logo Firefox | foto: mozilla.org

Objevte skryté stránky internetového prohlížeče Firefox

  • 36
Firefox nabídne uživateli díky skrytým stránkám řadu funkcí navíc. Pomocí několika příkazů se lze dostat do vnitřností browseru, a tak měnit jeho chování či získat řadu informací. Vybrali jsme několik nejzajímavějších.

Internetový prohlížeč Firefox od neziskové organizace Mozilla Foundation byl prvním, který oslabil pozici Internet Exploreru. Vyznačoval se vyšší bezpečností, nižšími systémovými nároky, snadnějším ovládáním a možností přidat funkce díky doplňkům. I dnes je hojně používán. Řadu funkcí lze nastavit, ale má i tzv. skryté stránky. Jejich seznam zobrazíte po zadání příkazu about:about do řádku, kam běžně zadáváte internetovou adresu.

Jak zobrazit všechna nastavení

V nabídce pro konfiguraci Firefoxu se nachází jen základní možnosti konfigurace. Firefox jich obsahuje ovšem mnohem více. Kdyby se měly objevit v nastavení všechny, bylo by to nepřehledné. Pokud přece jen chcete mít k dispozici všechny volby, stačí do adresního řádku zadat příkaz about:config a odeslat ho Entrem.

Po kliknutí na 'Budu opatrný, slibuji', se zobrazí dlouhý seznam předvoleb. Některé z nich jsou klikací, jiné editovatelné. K jednotlivým položkám není k dispozici žádná nápověda či popis volby. K čemu slouží, se lze dozvědět na této stránce.

Jak zobrazit obsah cache

Cache je mezipaměť prohlížeče, ve které se nacházejí položky z různých stránek, a tak je načtení při jejich příští návštěvě rychlejší.

Pro jejich zobrazení lze použít příkaz about:cache.

Jak zobrazit hlášení o pádech

Pokud se stane, že Firefox neočekávaně ukončí svoji činnost, tzv. spadne, vytvoří report. Ten následně může odeslat. Jejich seznam lze zobrazit po zadání příkazu about:crashes.

Když odešlete hlášení, použijí vývojáři Firefoxu tyto informace k tomu, aby v příští verzi docházelo k pádům méně často. Hlášení o pádu neobsahuje žádné osobní identifikační údaje.

Jak zobrazit správce oprávnění

Zobrazení správce oprávnění je užitečný příkaz pro ty, kteří chtějí nastavit oprávnění k přístupu pro každý web zvlášť. Dejme tomu, že nechcete, aby se z Technetu ukládala hesla, či mu nechcete prozradit polohu, anebo ukládat jeho cookies.

Příkaz zní about:permissions. Navíc je možné zvolit, zda se budou, či nebudou otevírat vyskakovací okna.

Jak zjistit, čím vším Firefox vytěžuje paměť RAM

Pokud se podíváte do Správce úloh Windows, zjistíte, že Firefox zde má jeden proces.

Z něj však není patrné, která záložka spotřebovává kolik operační paměti RAM. Chcete-li to zjistit, zadejte příkaz about:memory.

Jak zobrazit seznam instalovaných plug-inů

Po zadání příkazu about:plugins se objeví seznam v prohlížeči nainstalovaných zásuvných modulů, respektive plug-inů (neplést s doplňky).

Zásuvné moduly jsou pomocníci: jde např. o rozhraní pro spuštění Java aplikací, Acrobat Reader pro zobrazení PDF, flash přehrávač, rozhraní pro spuštění aplikací Silverlight atd.

Jak zobrazit stránku s doplňky

Které doplňky jsou aktuálně nainstalované ve Firefoxu, je možné zjistit buď z nastavení, anebo po zadání příkazu about:addons.

Tyto stránky jsou shodné.

Jak zobrazit robots

Po zadání příkazu about:robots se zobrazí stránka, která vzdává hold robotům a jejich boji za otevřený web.

Aktuálně se zde nachází hláška Gort, Klaatu barada nikto! Z filmu Den, kdy se zastavila Země.

Jak zobrazit stránku určenou pro podporu

Po zadání about:support se zobrazí stránka se základními informacemi o Firefoxu jako je jeho verze, umístění uživatelského profilu, přehled nainstalovaných rozšíření či seznam změněných předvoleb.

Stránka je určena zejména k zjednodušení podpory. Při řešení problémů uživatelů ve fórech podpory bývá problém získat od uživatelů potřebná data. Výhodou je, že tyto údaje lze zkopírovat do schránky Windows.

Jak Firefox použít jako správce úloh

Pokud zadáte příkaz #: přejde browser z režimu internetového prohlížeče do režimu správce souborů. Ano, takto se zobrazí obsah jednotky C:, a to včetně velikosti souborů a data změny.

Zobrazit lze i další jednoty, stačí místo C: zadat odpovídající písmeno.

Jak zobrazit credits

Chcete-li se podívat na to, kdo vše stojí za vývojem, testováním a propagací Firefoxu, zadejte příkaz about:credits.

Na závěr jsme si nechali příkaz, kterým lze zobrazit oficiální logo Firefoxu přímo v prohlížeči.

Stačí zadat příkaz about:logo.