Firefox: tunning prohlížeče

  • 230
V čem tkví kouzlo nové verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox 1.0? Jednoduše řečeno: ve funkčnosti, rychlosti, jednoduchosti a také rozšiřitelnosti. Rozhodujete-li se, zda opustit MSIE, podívejte se, jak skvěle lze Firefox 1.0 rozšířit a zvýšit tak vlastní komfort při brouzdání internetem.

Internetový prohlížeč Firefox 1.0 se v posledních třech týdnech nechává nosit slavnostně na rukou. Kupuje si inzertní celostrany například v New York Times, stal se předmětem několika stovek článků, dostal se do televizních zpravodajství, prostě od svého zrození se ve verzi 1.0 roste a šíří se rychlostí blesku.

Firefox, epizoda 1.0

Co se týče produktu samotného, je řemeslně zpracován na velmi vysoké úrovni, internetová komunita, ale i velké korporace vzaly tuto aplikaci za svou a začaly ji hojně využívat. Úspěch tohoto programu možná začíná připomínat tzv. bublinu, jíž může buď hrozit splasknutí a vyčpění do nenávratna, případně odkoupení Firefoxu (slyšeli jste o Netscape Navigatoru?), nebo pokračující boom plynoucí z nadšení a entuziasmu jeho tvůrců.

Prozatímní nadšení z opravdového konkurenta nejrozšířenějšího prohlížeče Microsoft Internet Explorer (MSIE) připomíná sněhovou kouli. Stovky a tisíce nadšenců, programátorů a vývojářů objevují další a další funkce, které by prohlížeč (podle jejich vlastního názoru) měl mít. A protože je Firefox z druhu open source, využívají této příležitosti a programují tzv. doplňky a rozšíření. Některé jsou využitelné a užitečné na 100 %, některé méně. Záleží na každém z vás, zda se rozhodnete využívat Firefox v jeho standardní konfiguraci nebo rozšíříte prohlížeč o některý z doplňků.

Rozšíření není nikdy dost

Na internetové stránce Update.mozilla.org je nyní k dispozici zhruba 160 doplňků. Vyzkoušeli jsme téměř každý z nich a pokusíme se vám předložit top dvacítku doplňků, o kterých si myslíme, že by vám mohly být k užitku. Některé jsou spíše z kategorie zábavnějších, většina je však výhradně určena pro zvýšení přidané hodnoty prohlížeče.

Jednotlivá rozšíření jsou na internetové stránce Update.mozilla.org rozdělena do skupin dle využitelnosti, resp. podle bodové oblíbenosti, ratingu. Po instalaci vyžadují některé doplňky restart prohlížeče. Na tuto skutečnost budete upozorněni. Veškerá nastavení jednotlivých doplňků hledejte v hlavní nabídce Firefoxu (Tools | Extensions).

Výbava prohlížeče Firefox

1. Copy Plain Text 0.2.1 – doplněk slouží pro přenesení označeného textu do schránky Windows. Při této akci bude odstraněno veškeré formátování. V nastavení tohoto doplňku je možné povolit, nebo zakázat nahrazování dvojitých mezer za jednoduché, vypuštění prázdných míst z kopírovaného textu apod.

Výbava prohlížeče Firefox

2. EggOn 0.1 – vaříte si rádi vajíčka, ale protože jste zabraní do práce, uvaříte je většinou více než natvrdo? Nainstalujte si doplněk EggOn 0.1 a buďte si jistí, že vaše snažení bude vždy úspěšné. Tento minutník má tři nastavení: soft, medium a hard egg. Co které znamená není asi nutné popisovat. Po ukončení časového intervalu budete v dialogovém okně upozorněni, že je vše právě hotové. Teď už jen vstát ze židle.

 

3. easyGestures 2.14 – jeden z nejlépe propracovaných doplňků. Poskytuje velmi detailní nastavení práce s prostředním tlačítkem myši. Pokud jste vyloženě myšoidním typem, neváhejte a nastavte si skvěle propracovanou růžici. Obrázek jistě napoví, co vše je možné s easyGestures provádět.

Výbava prohlížeče Firefox

Výbava prohlížeče Firefox

4. FoxyTunes 1.0 – pokud při brouzdání internetem rádi posloucháte hudbu, můžete pomocí tohoto doplňku ovládat svůj oblíbený přehrávač. K dispozici máte základní ovládací prvky pro většinu přehrávačů, Windows Media Player a WinAmp nevyjímaje. Ovládací prvky jsou umístěny na stavové liště prohlížeče Firefox.

5. GooglePreview 0.8 – vyhledáváte na internetu pomocí Gogole nebo Yahoo? Rozhodně si nenechte ujít tento doplněk. Vedle jednotlivých odkazů/výsledků hledání doplní malé náhledy stránek, které je po klepnutí možné zobrazit. Tato funkce vám usnadní lopotnou práci při hlubokém prohledávání internetu a zdrojů v něm.

6. Image Zoom 0.1.7 – tento doplněk umožňuje zoomování obrázků, které jsou součástí právě zobrazené internetové stránky; k dispozici jsou tyto funkce: zvětšení/zmenšení, vlastní velikost lupy, vlastní nastavení velikosti a proporcí obrázku ad.

Výbava prohlížeče Firefox

7. OpenDownload 0.2.1 – pokud z internetu stáhnete jakýkoli soubor, jemuž je systémem přiřazena aplikace, která jej má obsloužit, bude vám tato možnost nabídnuta. Vyhnete se tak podivnostem, kdy se například WinZip rozhodne otevírat soubory PDF nebo Windows Media Player (samozřejmě nekorektně) otevře RMA, jenž jsou určené pro přehrávaš Real Player. Pokud budete pracovat bez tohoto doplňku, budete muset pro otevření volit správnou aplikaci vždy ručně.

8. Search Status 1.0.4 – ve stavovém řádku zobrazí tento doplněk hodnocení popularity a intenzitu využívání aktuálně zobrazené stránky. Hodnocení je přejímáno ze serverů Gogole a Alexa.

9. Adblock 5 – ačkoli je v prohlížeči Firefox tzv. pop-up blocker již implementován, opatrnosti není nikdy nazbyt. Adblock si s sebou nese databázi serverů, které jsou vyskakovacími okny posedlé, proto se vaše brouzdání internetem stane pohodlnější a méně, jak to říci, otravné. Databázi je samozřejmě možné ručně doplňovat, resp. z internetu již existující databáze stáhnout a importovat. Skvělá záležitost.

10. downTHEMall! 0.9.4 – u každého z prohlížečů internetu, který jsem kdy používal mi chyběla možnost stáhnout hromadně určitý typ, nebo typy souborů. Kupříkladu: líbí se vám na právě zobrazené stránce fotografie ve formátu JPG? Zapomeňte na stahování jednotlivých obrázků postupně. Instruujte downTHEMall!, který typ souborů chcete stáhnout a šetříte tak energii, čas a nakonec i peníze.

11. Sage 1.3 – velmi pěkně zpracovaná čtečka RSS a XML kanálů. V přehledné podobě zobrazí texty a obrázky, které korespondují s jednotlivými korektně definovanými kanály (podporuje jak RSS, tak definice Atom). Sage dokáže automaticky obnovovat změněné zdroje, takže aktuální informace máte ihned po jejich publikování po ruce.

Výbava prohlížeče Firefox

12. JustBlogIt 0.1 – ideální nástroj pro tvorbu webu. Pokud se rozhodnete jakoukoli stránku blogovat, stačí klepnout pravým tlačítkem na vybraný odstavec nebo celou stránku a poté (po nastavení implicitního typu blogu) začít váš blog plnit. K dispozici jsou Blogger, Drupal, LiveJournal, Movable Type, Radio Userland, TextPattern, TypePad nebo WordPress; popřípadě můžete ručně nastavit i typ a druh serveru, který není v seznamu uveden.

13. HotmailTabs 0.9 – tento doplněk umožňuje správné zobrazování jednotlivých oken, čtení pošty a manipulaci s e-maily v prostředí MSN.com a Hotmail.com. Oblafněte Microsoft tímto skvělým doplňkem.

14. ReloadEvery 0.4 – doplněk, který bude po vámi nastaveném časovém intervalu automaticky obnovovat obsah stránky. Tento doplněk se hodí především pro stránky, na kterých dochází k častým změnám: akcie, kurzy, sportovní výsledky apod. Obnovování je možné nastavit jak pro jednotlivé stránky zvlášť, tak pro všechna okna zároveň.

15. WeatherFox 0.5.1 – zajímá vás, jaké je venku počasí? Jaké bude zítra, pozítří, za týden? Není nic jednoduššího, než doplnit Firefox o WeatherFox. Doplněk sleduje vámi zvolenou destinaci velmi podrobně a graficky (opět ve stavovém řádku prohlížeče) vás informuje o stavu za oknem. Pokud nebydlíte, nebo se často nezdržujete v malých vískách, či nevalně osídlených oblastech, máte k dispozici detailní informace o tom, zda prší, je mlha, sněží, kolik je stupňů apod. Zákopčaník by se mohl stydět. Pokud ovšem bydlíte v Horních dolních, zajděte se raději podívat na dvorek, resp. do WeatherFox vložte destinaci nejblíže vašeho pobytu.

Výbava prohlížeče Firefox

16. ieview 0.84 – pokud se vám i přes velmi dokonalé a přesné zobrazování stránek prostřednictvím prohlížeče Firefox dostane pod ruku stránka, o níž si nejste 100% jisti, zda se zobrazila absolutně správně, můžete ji okamžitě poslat do (většinou a zjevně v systému integrovaného) Microsoft Internet Exploreru. Jednoduché a funkční, co dodat.

17. Wikipedia 0.4.2 – kdo by tuto otevřenou encyklopedii neznal. A k čemu doplněk Wikipedia slouží? Pokud si nejste jisti pojmem, frází nebo termínem, se kterým jste se na internetu setkali, označte jej a pošlete tento textový řetězec jediným klepnutím myši jako dotaz na Wikipedia.com. Nemusíte vědět ihned, co který termín znamená, ale je důležité vědět, kde najít. Tento doplněk je opravdu vydařeným a doporučuji jej mít k dispozici.

18. fireFTP 0.86.1 – jednoduchý FTP klient se po ruce hodí vždy. Ačkoli tato aplikace není v instalací Firefox implementována (což je možná škoda), nevěšte hlavu. Tento doplněk zvládá coby FTP klient v podstatě vše, co můžete při komunikaci se souborovým serverem potřebovat. FTP klient je naprogramován jakou dvojokenní, tedy v levé části zobrazuje obsah vašich lokálních disků, v pravé části naleznete obsah FTP serveru. Donedávna jsem používal SmartFTP, ovšem po integraci fireFTP do prohlížeče Firefox zmizel tento nástroj (SmartFTP) z mého pevného disku navždy.

19. FlashGot – používáte pro stahování souborů některý z tzv. mass-downloaderů, jako je například FlashGet, GoZilla nebo GetRight apod.? Doplňte váš osobní Firefox o tento doplněk a zpřístupněte si všechny funkce vámi oblíbeného stahovače. Integrovat do Mozilla Firefox je možné téměř cokoli.

Výbava prohlížeče Firefox

 

Používáte intenzivně některý z doplňků, o němž zde nepadla ani zmínka? Využijte diskuze pod článkem a podělte se také o své zkušenosti. Buďte open source.

 

Klady Zápory
+ nápad, funkčnost
+ široká možnost využití
+ časté aktualizace
- některé doplňky nefungují korektně s každou verzí Firefox
- doplňky jsou z 99 % v angličtině, bez lokalizace
- k doplňkům většinou neexistuje podrobná nápověda

 

 

Infobox

Doplňky Mozilla Firefox 1.0
Mozilla Foundation

Update.mozilla.org

Distribuce: freeware