Nelegální software

Nelegální software | foto: Profimedia.cz

Firmy se podle BSA stávají softwarovými piráty, aniž by o tom věděly

  • 49
Firmy prý mají malý přehled o software používaném na pracovních počítačích. Může to podle BSA vést až k trestnímu stíhání odpovědných pracovníků.

Tuzemské firmy mají stále nepořádek v evidenci počítačů a jejich softwarového vybavení. Podle auditorské společnosti B-right podniky neevidují až dvě pětiny programů na firemních počítačích a mimo evidenci je rovněž až desetina počítačů.

"Hlavním důvodem vzniku pirátství ve firmách je nechuť pohlížet na software coby plnohodnotnou součást majetku společnosti," uvedla specialistka na softwarový management B-right Martina Hyndráková na dnešní tiskové konferenci.

Špatně nebo vůbec nezaevidovaný software je přitom velmi často nelegálně pořízený a je užívaný bez vědomí firmy. Vedení firem, u kterých bylo softwarové pirátství odhaleno, se nejčastěji brání svalováním odpovědnosti na zaměstnance, nebo tím, že na hlídání legálnosti softwaru nemá kapacity nebo jej chtělo legalizovat později.

Podle mluvčího protipirátské unie BSA Jana Hlaváče management některých společností používání nelegálních programů ignoruje záměrně. Postihy přitom dosahují až pět let odnětí svobody a odškodné ve výši dvojnásobku hodnoty zcizených programů. Průměrná výše odškodného se meziročně zvýšila o čtvrtinu na 200.000 korun.

Používání nelegálního softwaru v devíti z deseti případů oznámí někdo z firmy nebo jejího okolí, někdy mu ale přijdou na stopu sami kriminalisté.

Nedávno například policie ve spolupráci se soukromou detektivní kanceláří odhalila rozsáhlou výměnnou síť pro stahování nelegálních programů, hudby a videa, kterou využívaly nejen soukromé osoby, ale i zaměstnanci firem a úřadů. "Bylo podáno trestní oznámení na 1700 osob," uvedl ředitel detektivní kanceláře Jiří Jakubka.

V rámci prevence proti používání nelegálních programů spustila BSA kampaň, v rámci které hodlá oslovit 15.000 malých a středních firem. Společnosti zejména z kreativních oborů chce upozornit na rizika používání okopírovaného softwaru a způsoby, jak zabránit jejich průniku do podnikových počítačů.

Míra softwarového pirátství se v tuzemsku pohybuje kolem 39 procent, což je o tři procentní body více, než je průměr EU. Nejčastěji nelegálně používanými programy jsou kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows, antivirové programy a hry a dále programy firem Adobe a Autodesk.