Létající podložka odnese člověka rychlostí auta. Není pro každého

  • 173
Je to takový osobní přepravní dron, který ovládáte pomocí náklonů jako u vozítka Segway. Tento však létá ve vzduchu. První prototyp už je sice hotov, ale cesta k modelu pro běžného uživatele je ještě dlouhá.

Asi také znáte ten pocit, kdy se podíváte na video na internetu a pomyslíte, že ukazuje nereálné věci, zpravidla spojené s marketingovou kampaní. Podobně jsme se v redakci cítili, když jsme poprvé zhlédli video jakéhosi malého osobního létajícího stroje, který měl uživatel připevněný pod nohami.

Podrobnější pátrání však ukázalo, že zařízení s označením Flyboard Air s největší pravděpodobností funguje přesně tak, jak je na videích kolujících na internetu vidět.

Vyrobili jej ve firmě Zapata Racing, která je známa podobnými stroji (jmenují se Flyboard bez slova Air), které místo vzduchu ke vznášení využívají proud vody. Dlouhou dobu prý přemýšleli, jak se obejít bez přívodu vody, která je nutná k udržení Flyboardu ve vzduchu.

Na projektu modelu Air pracovali podle zakladatele firmy Franka Zapaty zhruba čtyři roky a teprve minulý měsíc podle serveru The Verge provedli první zkušební let.

Celé zařízení je na první pohled jednoduché, protože se skládá ze čtyř hlavních motorů, které se mohou naklánět. To je důležitá vlastnost pro udržení rovnováhy.Stroj přitom zvládne přistát i se třemi, pokud jeden z motorů vypadne. Každý z motorů má výkon 250 koňských sil.

Hlavní je ale software, který řídí celý létající systém a udržuje jeho rovnováhu. Jen ten firma vyvíjela řadu měsíců.

První prototyp stroje přitom nemůže řídit jen tak někdo. Podle Zapaty je třeba dlouhý tréning na původním vodním Flyboardu. Firma už ale plánuje stroj, jehož uživatel nebude muset absolvovat tak náročný trénink. Rozhodně také nebude mít na zádech nádrž s leteckým palivem, což je u aktuálního modelu nutnost. I s ní vydrží Flyboard Air ve vzduchu jen zhruba 10 minut.

Dá se také předpokládat, že nebude mít podobně veliký výkon, který současnému stroji dovoluje létat poměrně vysokou rychlostí 60 - 80 km/h.

Celý stroj je velice drahý, byť není známa jeho cena. Zapata tak počítá s prvním nasazením u bezpečnostních složek a v armádě.

Aktualizováno: Do textu jsme doplnili fotografie