Samsung NV10

Samsung NV10

Foťák, který vás překvapí ovládáním. Další revoluce od Samsungu

  • 3
Samsung nedávno představil kapesní kompakt označený jako NV10, který zaujme na první pohled retrodesignem a především zcela neobvyklým způsobem ovládání. Přitom tento černý drobeček nabízí i možnost manuálně nastavit clonu a čas. Také některé další parametry jsou pozoruhodné...

Novinka NV10 snese ty nejpřísnější konstrukční a designová hlediska. Jenom 18,5 milimetrů štíhlé tělo z hliníku podtrhuje díky černé barvě dojem luxusního výrobku. Překvapení však číhá na majitele/uživatele fotoaparátu až při pohledu na zadní stranu, kde kromě velkého 2,5 palcového LCD displeje na něj čeká (tedy spíše na jeho prsty) nečekaně dlouhé dvě řady tlačítek...

Model se díky již uvedené štíhlosti vejde i do malých kapes třeba u košile, protože objektiv značky Schneider-Kreuznach je u vypnutého modelu zcela zasunut do těla. Pro přesnější představu o kompaktnosti modelu si rovnou prozradíme i zbývající dva rozměry (96,5 x 60 mm) a hmotnost - 149 gramů (bez akumulátoru a karty).

Na co deset milionů?

Celkem 10,3 milionů obrazových buněk vměstnal výrobce do CCD snímače typu 1/1,8". Kromě pěti velikostí snímků jsou k dispozici i tři kompresní poměry. Především v maximálním rozlišení, kdy snímek v nejvyšší kvalitě zabere na kartě často přes 5 MB jistě kompresi využijete. ISO můžete nastavit na hodnoty 100, 200, 400, 800 a dokonce 1000, a to ve všech rozlišeních. Pokud se vrátíme k otázce v úvodu, tak desetimilionové rozlišení není určeno ani tak k využití pro kvalitní tisk "plakátových archů", nýbrž spíše k tomu, že můžete bez obav používat i digitální zoom, protože i po tomto ořezu zůstává na snímku dostatek obrazových informací...

Objektiv Schneider-Kreuznach Varioplan je trojnásobný optický zoom (při průměrné světelnosti F2,8 - F5,1), který se při zapnutí modelu rychle vysouvá do prostoru. Rozsah ohniskových vzdáleností je od 35 do 105 mm (v přepočtu na kinofilm). Stabilizaci obrazu má na starost technologie Advanced Shake Reduction (ASR). Autofocus ostří v běžném režimu až od 80 centimetrů, v Makro režimu zaostříte už ze čtyř centimetrů.

Co umí?

NV10 není expoziční automat, jak by se snad mohlo na první pohled zdát, ale můžete si při expozici vybrat jednu ze dvou hodnot clony a také lze nastavit délku exponování. Kromě toho je k dispozici řada přednastavených scén. Lze také nastavit barevné podání či několik filtrů a efektů. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/1500 do dvou sekund v automatickém režimu, v manuálním je potom nejdelší čas až 15 sekund (v nočním režimu pak exponujete až čtyři sekundy).


Model umožňuje také natáčet ozvučený videozáznam, a to v rozlišeních 640 x 480 a 320 x 240 bodů (při rychlostech 30 nebo 15 snímků za sekundu). Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG, záznam jako AVI (MPEG-4) soubor a zvuky se zapisují jako WAV.

Teplotu bílé můžete vykalibrovat i manuálně. Při komponování záběru využijete velký LCD displej s rozlišením 230 tisíc pixelů při úhlopříčce 2,5". Model nabízí i sekvenční snímání - v nejrychlejším režimu zvládne naexponovat rychlostí 2,5 snímku za sekundu sérii tří snímků za sebou. Můžete také nechat automatiku neustále snímat až do zaplnění paměťové karty. Vestavěný blesk má solidní dosah 4,5 metru při širokoúhlém snímání.

Revoluce v ovládání

Ovládání tohoto Samsungu je vskutku originalita sama pro sebe, otázkou zůstává, jestli je uživatelsky také dostatečně přívětivé - nám připadalo, že není příliš praktické (přestože bylo překvapivě rychlé)... Když totiž otočíte model na zadní stranu, tak objevíte nečekanou sadu tlačítek horizontálně a vertikálně probíhající kolem 2,5 palcového LCD displeje. Navíc vás asi zarazí, že u jednotlivých tlačítek nenajdete žádný popis. Po zapnutí modelu se na displeji naštěstí nad jednotlivými tlačítky (respektive vedle nich) objeví ikonky, které naznačují, jaký parametr se bude vlastně nastavovat. Jak posouváte prstem přes jednotlivá tlačítka (ani se nemusíte přímo jejich povrchu dotýkat, stačí se přiblížit), tak se zobrazuje prosvětlený řádek nebo sloupec na displeji, v němž se promítnou hodnoty dané funkce či parametru; tu, kterou si zvolíte, tak ji zachytíte podobným pohybem na vertikálním sloupci tlačítek a pak dané tlačítko (které je protažením virtuálního řádku až za displej) stisknete a tím potvrdíte výběr. Pokud si na tento způsob nastavování hodnot zvyknete, tak je pohyb v tomto Menu celkem rychlý. Uvedený způsob ovládání je trochu nepraktický zejména při listování již nasnímanými fotografiemi, kdy pohyb rukou nepřesně označuje, kolik snímků přeskočí dopředu nebo dozadu.

Na horní straně je malé tlačítko zapnutí/vypnutí modelu (modře podsvícené, pokud je model v akci), velká spoušť a také základní ovládací kolečko, které vám umožní vybrat si expoziční režim (A, P, M), zaktivovat redukci otřesů, dostat se do režimu přednastavených scén, prohlížení nebo videozáznamu a také do programu speciálních efektů (například GIF animace). Na spodní straně je prostor pro zasunutí li-ion akumulátoru a paměťové karty. Téměř přesně doprostřed spodní strany výrobce trefil zabudovat kovový závit pro stativ. Nesmíme zapomenout ani na konektor, který umožní spojení modelu s kolébkou, která teprve disponuje AV výstupem a kombinovaným USB vstupem a zdířkou pro dobíjení.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšlena rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
1,8 s

2,7 s

2,4 fps

1,5 s

Kvalita snímků

Objektiv modelu je klasický trojnásobný optický zoom, takže toto relativně malé přiblížení můžete podpořit digitálním zoomem. Pokud jsme snímali při použití nejkratšího ohniska, tak byla ostrost snímků velice dobrá, při nejdelším ohnisku již byla v rozích snímků kresba měkčí a objevovaly se tmavší rohy (vinětace). Výrazná byla soudkovitost, která je ovšem u takto malých objektivů běžná, nemohli jsme přehlédnout ani chromatickou aberaci, která ovšem byla ještě relativně slabá (vzhledem ke kategorii malých kompaktních modelů).

Širokoúhlý snímek (NV10)
Nejkratší ohnisko (35 mm)

Teleobjektiv (NV10)
Nejdelší ohnisko (105 mm)

Naše výtky k obrazové kvalitě snímků směřují především k přítomnosti šumu, protože stopy zrnitosti jsme pozorovali již při 200 ISO, hodnoty 400 a 800 ISO jsou v nejvyšším rozlišení prakticky nepoužitelné. Maximální hodnotu 1000 ISO nepoužívejte v maximálním rozlišení v žádném případě. Můžete si na následující dvojici snímků nejprve prohlédnout nešumící "stovku" a pak silně zašuměnou "tisícovku".

ISO 100 (NV10)
ISO 100

ISO 1000 (NV10)
ISO 1000

Noční fotografie

Noční fotografie (NV10)



Další ilustrační snímky:

Akce (NV10)

Budovy (NV10)

Barvy (NV10)

Portrét (NV10)

Kachny (NV10)

Les (NV10)

Proč ho koupit?
design, rychlé ovládání, kvalitní displej, sekvenční snímání
Proč ho nekoupit?
šum od 200 ISO, absence histogramu
Kdy?
září 2006
Za kolik?
11 990 Kč

Závěr

Nová NV10-ka zaujme potencionálního zákazníka neotřelým designem, systémem redukce otřesů (i když pouze elektronickým) a nabídne solidní obrazovou kvalitu (porovnáváno vzhledem ke své kategorii) a "televizní" kvalitu videozáznamu. Kromě problémů se šumem potvrzuje tento model v našem testu, že jedno z nejprestižnějších světových ocenění EISA (za nejlepší kompaktní fotoaparát pro rok 2006 - 2007) obdržel právem...

 

Vyzkoušejte si katalog digitálních fotoaparátů.