Boty nebo bazén plný vody? PhotoRobot zvládne nafotit obojí.

Boty nebo bazén plný vody? PhotoRobot zvládne nafotit obojí. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Český robot fotí pro celý svět. Modelky v bazénu, oblečení i ojetá auta

  • 41
Kolín nad Rýnem (Od zpravodaje Technet.cz) - Nafotí miliony výrobků ročně po celém světě. Fotografický robot z Klecan zaujal nejen na veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem. Najdete ho ve studiích od Brazílie přes USA, až po Jihoafrickou republiku a Austrálii.

Projekt PhotoRobot vznikl v roce 2005, kdy se jeden ze zakladatelů firmy vsadil se svým budoucím zákazníkem, že fotorobot, kterého právě vyrobil, vyfotí jeho peněženku ze všech stran do pěti minut. Zvládl to za dvě.

Tento druh fotografie známe všichni. Z katalogů, e-shopů, plakátů, letáků a dalších reklamních nosičů se nám podbízejí dokonale nafocené výrobky. Na moderních e-shopech si dokonce můžete produktem plynule otáčet, a prohlédnout si ho tak ze všech stran (360° fotografie, 3D fotografie). Světové módní značky pak začínají nabízet nejen fotografie šatů na modelkách, ale i krátká videa, která zobrazují, jak se oblečení chová při chůzi, předklonu, atd. Opět je vše nasnímáno ze všech stran (krátká videa, stop-motion animace).

Při vzniku těchto fotografií jsou podstatné dvě věci: formální dokonalost a rychlost. Uvážíte-li, že například britské Tesco potřebuje za rok nafotit 350 tisíc výrobků, je zřejmé, jak moc automatizovaná a rychlá výroba fotografií to musí být. A právě tady vítězí ryze český výrobek PhotoRobot. Používají ho nejen řetězce Tesco nebo Selfridges, ale třeba i Amazon a další.

Sestava PhotoRobota s robotickou rukou.

Zákazníky nachází robot i mezi menšími firmami se specifickými požadavky. „Jeden zákazník z Holandska potřeboval, aby točna, na které se výrobek fotografuje, unesla jeden a půl tuny. Do katalogu totiž fotil bazény plné vody i se dvěma modelkami,“ vysvětluje vedoucí fotograf projektu PhotoRobot Jan Vojtek. Další využili robota třeba pro snímání automobilových veteránů nebo ojetých automobilů pro bazary. Carousel pohodlně unese čtyři tuny a vejde se na něj předmět o průměru až pět metrů.

Ukázka 360° fotografie:

Jak to funguje?

Zjednodušeně řečeno sestává robot z točny, na kterou se postaví fotografovaná věc, kalibračních laserů pro přesné nastavení výrobku, nastavitelného pozadí, zábleskových světel a fotoaparátu (případně více fotoaparátů), které obsluha dálkově ovládá přes speciální software BASIP.

Jakmile je vše nastaveno, tj. expozice a kompozice odpovídají přáním zákazníka, točna se jednou otočí a naráz spustí fotoaparáty. Vše lze ovládat na dálku. U robota stojí pouze obsluha, která vyměňuje snímané předměty. Každý foťák udělá při jedné otočce (jeden spin) obvykle 36 až 72 snímků, ze kterých lze následně sestavit 3D model nebo se třeba vybere jen jeden konkrétní obrázek.

Pokud je robot vybaven speciální rukou (Robotic arm), může být snímaný objekt „obletěn“ po libovolné trajektorii (vznikne série snímků zvaná Flying Camera), kterou lze navíc uložit pro příští použití. Jakmile totiž obchodník zařadí nové zboží pro další sezonu, je potřeba celou akci zopakovat a někdy je hodně důležité, aby snímky vypadaly identicky. 

Nejnovější PhotoRobot je vybaven půlkruhovým nastavitelným ramenem, které má tu výhodu, že jej lze osadit až čtyřmi fotoaparáty. Na jeden spin tak rovnou vznikne dostatečný počet snímků ze všech potřebných úhlů. To samozřejmě celý proces výrazně urychluje.

Nastavitelné rameno na uchycení fotoaparátů.

Made in Czech

Fotící robot není na první pohled levnou záležitostí. Kompletní sestava fotostolu na menší předměty a robota bez fotoaparátů vyjde přibližně na 20 tisíc eur (550 tisíc korun). Není se však co divit. Nároky na dílenskou přesnost výrobku a jeho životnost jsou obrovské. A v tom je PhotoRobot dobrý.

Je celý vyroben v Česku, tedy konstrukce i záblesková světla značky Fomei z Hradce Králové (která mimochodem na veletrhu Photokina také vystavovala). „Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli vyrábět u nás, byla touha ukázat okolnímu světu, že v Česku pořád umíme,“ vzpomíná s nadsázkou Vojtek. Důležitým důvodem k tuzemské výrobě však byla i absolutní kontrola nad vývojem a dodržením výrobního procesu.

Pod skleněnou točnou si všimněte skateboardových koleček.

Zřejmě jedinou výjimkou (kromě IT technologií), která není českého původu, jsou skateboardová kolečka, po kterých se otáčí točna s fotografovaným zbožím. „Uvědomil jsem si, že když ta kolečka uvezou na skateboardu mě, není důvod, aby nemohla otáčet výrazně lehčím zbožím. Pak už nebyl důvod, abychom tento detail konstrukčně řešili sami. Ta kolečka naprosto vyhovují danému účelu a jsou samozřejmě výrazně levnější, než by bylo vlastní řešení,“ vysvětluje Vojtek. Samozřejmě, že takzvaný Walking Belt, na kterém se fotí modelky nebo speciální Carousel, který se používá pro snímání automobilů, využívají jinou technologii zpřevodování.

PhotoRobot také nabízí levnější roboty pro menší e-shopy nebo hobby fotografy. Tomu nejmenšímu a nejlevnějšímu se říká Plechovka (Can). Je to kufříkové řešení pro snímání malých výrobků kdekoliv v terénu. Vyjde na tisíc eur (kolem 27 tisíc korun). Rotátor (panoramatická hlava) může otáčet nejen podložkou se snímaným předmětem, ale i fotoaparátem.

Přestože v oblasti řešení pro produktovou fotografii panuje velká konkurence (jen na Photokině bylo k vidění několik fotorobotů), prodá česká firma do USA každoročně téměř 100 plně vybavených pracovišť.