Moře jako zdroj energie, ilustrační foto

Moře jako zdroj energie, ilustrační foto | foto: Profimedia

Francie chce stavět podmořské jaderné elektrárny

  • 310
Známá francouzská loďařská společnost Direction des Constructions Navales et Services oznámila, že pracuje na vývoji podvodních jaderných reaktorů. A to ve spolupráci s francouzským energetickým koncernem AREVA.

Cílem projektu FlexBlue je uspokojení neustále rostoucích požadavků na zásobování elektrickou energií po celém světě.

"Energie z jádra" se pro tyto účely jeví jako nejvhodnější alternativa. Její provoz je ekologicky nejšetrnější ve srovnání s ostatními, především fosilními zdroji elektrické energie. Vývojové práce potrvají dva roky, a teprve až skončí, firma zváží výrobu prototypu.

Podmořský reaktor

Podmořská jaderná elektrárna s rozměry 12 až 15 × 100 metrů by měla spočívat na dně moře zhruba v hloubce 60 až 100 metrů. Ohromné masy mořské vody přitom zafungují jako gigantická chladicí zařízení. Jak odpadní teplo z reaktoru ovlivní okolní životní prostředí, by mělo být rovněž předmětem zkoumání.

Hmotnost elektrárny FlexBlue bude činit 12 tisíc tun. Plánovaný výkon reaktoru se pohybuje mezi 50 až 250 MW v závislosti na podmínkách a požadavcích. Jaderný reaktor uvnitř elektrárny bude svou konstrukcí připomínat reaktory, které se dnes běžně používají na jaderných ponorkách a ledoborcích.

Flexblue

FlexBlue elektřinu vyrobí přímo pod vodou, odkud bude vedena podmořskými kabely na pobřeží. V této souvislosti Direction des Constructions Navales et Services (DCNS) vyzdvihuje fakt, že podle odhadů žijí až tři čtvrtiny lidstva v přímořských oblastech ve vzdálenosti do 80 kilometrů od pobřeží. Celá elektrárna by přitom byla asi 5 až 15 kilometrů od pobřeží.

Bezpečnost především

Elektrárnu vyrobí včetně reaktoru na souší, posléze ji převezou lodí na místo určení a spustí na mořské dno. Celá bude vybavena vlastním pohonem na dálkové ovládání, takže by během její instalace neměly nastat žádné komplikace.

Také Rusko před časem přišlo se svým řešením neustále se zvyšující poptávky po energii v pobřežních oblastech. Namísto stabilní elektrárny ovšem ve svém návrhu počítá s pohyblivou jadernou elektrárnou umístěnou na jedné z lodí. Elektrárna by pak mohla volně přeplouvat z místa na místo, podle potřeby.

Flexblue před umístěním

Francouzští energetici ovšem tvrdí, že jejich projekt je mnohem bezpečnější. Jejich řešení prý nemohou ohrozit přírodní katastrofy typu tsunami, zemětřesení ani záplavy, navíc je jejich podmořská elektrárna podle nich lépe zabezpečena proti případným teroristickým útokům. Ale to je asi věc názoru a úhlu pohledu.

Projekt počítá i s nutnou údržbou a opravami elektrárny. Elektrárnu v takovém případě přesunou zpět na souš.

Zdroj:  www.world-nuclear-news.org