Fujitsu Labs vyvíjí technologii bezdotykového ověřování totožnosti

  • 22
Přijdete ke svému počítači, mávnete nad ním rukou a on vás automaticky identifikuje a přihlásí do systému. Že jde pouze o fikci, nebo scénku z filmu? Omyl - takhle vypadá projekt, na kterém usilovně pracuje společnost Fujitsu Labs.

Společnost Fujitsu labs na jaře loňského roku oznámila veřejnosti, že pracuje na vývoji biometrického systému, který bude sloužit k identifikaci osob. Tato technologie má za úkol rozpoznávat jednotlivé osoby pomocí jejich rukou. Už tehdy bylo prezentováno zařízení integrované do myši, které při položení ruky proskenovalo rozmístění žil. V těchto dnech představila vylepšenou verzi, založenou na bezdotykovém senzoru, jenž skenuje tzv. papilární linie na rukách.

Otisky prstů, které tvoří právě papilární linie, jsou nezaměnitelné a specifické pro každého jednotlivce. Kromě velikosti totiž v celém našem životě nedochází k jejich změnám. Skutečnost, že linie jsou schovány pod kůží, je dle vedení společnosti právě jednou z nejlepších metod pro přesné ověření totožnosti. Identifikace tak vychází z existence papilárních linií, které jsou na vnitřní straně prstů obou rukou a chodidel. Jednotlivé linie tvoří na povrchu dlaní vyvýšené části pokožky, které dosahují výšky 0.1 až 0.4 mm a šířky 0.2 až 0.7 mm. Z nich potom vycházejí daktyloskopické obrazce.

Dotyková technologie Fujitsu Labs

Právě v loňském roce Fujitsu prezentovalo systém integrovaný do klasické myši, který při položení ruky sejme otisky prstů pomocí skenovacího mechanismu. Ten na základě výsledku pomocí příslušného software určil, zda jde o oprávněnou osobu. Technologie se ovšem nesetkala s velkým zájmem. Velký vliv na čitelnost otisků totiž hraje hygiena. Stačilo totiž nepatrné zašpinění snímaných částí, výsledky se lišily a systém autorizaci odmítl. Ovšem již dnes společnost tvrdí, že technologii rozvinula natolik, že funguje i bez dotyku.

Dotyková technologie Fujitsu Labs

Nový systém, který nahrazuje loňský, je sice stále založen na snímacím senzoru, ale tentokrát už není zapotřebí se dlaní dotýkat senzoru. Díky použití infračerveného světla jsou papilární linie lépe čitelné. To doslova vytáhne výstupky, které následně senzor oskenuje a porovná se záznamy v databázi.

Navíc pozice a vzdálenost ruky nehraje žádnou roli a může být libovolná. Technologie byla testována na vzorku čítajícím 700 lidí ve stáří od 10 do 70 let. Bylo zjištěno, že chybovost se pohybuje na hranici jednoho procenta při neoprávněném odmítnutí a 0.5 procenta u chybně rozpoznaného snímání. Průměrná chybovost se pohybuje na hranici 0.8 %.

"Bez"dotyková technologie Fujitsu Labs

Vyvíjený senzor může být použit v jakémkoliv přístroji - počínaje klávesnicí, myší a konče zvonkem u dveří a zabezpečením domu. Právě v případě domovních zabezpečovacích mechanismů by si dle našeho názoru tato technologie našla praktické uplatnění. Bude tedy záležet pouze na tom, jak se bezdotyková autorizace ujme na trhu a zda se podobně jako čipové či magnetické karty stanou běžnou součástí života každého z nás. Velkou neznámou je zatím bohužel cena, která zcela jistě nebude lidová. První výrobky by se pak měly objevit v srpnu.