Chytrý skřipec do vlasů Ontenna z Fujitsu Labs | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Skřipec do vlasů pomůže neslyšícím s komunikací i běžným životem

  • 6
Tokio (Od zpravodaje Technet.cz) - Pod podivným názvem Ontenna byl na veletrhu Fujitsu Forum 2017 v Tokiu představen skřipec do vlasů, který má pomocí převodu zvuku do formy vibrací usnadnit a zpříjemnit život neslyšícím.

Ačkoli je Fujistu stále více tvůrcem a integrátorem velkých IT systémů pro podniky a státní správu, v jejích vývojových laboratořích dostávají prostor i projekty ze zcela jiné oblasti.

Jedním z nich je Ontenna, malý skřipec do vlasů, který pomocí mikrofonů snímá okolní zvuk, analyzuje jej a pomocí vibrací se snaží vybrané zvukové informace zprostředkovat neslyšícímu uživateli.

Světla dokáží informaci zprostředkovat i vizuálně, pokud si uživatel skřipec odloží.

Zařízení například rozpozná opakující se zvukové vzorce, proto dokáže upozornit na štěkání psa, nebo třeba sirénu záchranné služby - v tomto případě tedy dokáže varovat před nebezpečím.

Dokáže rozpoznat skandování a aplaus lidí, například na sportovním stadionu a ve stejném rytmu a vývoji hlasitosti jej předat neslyšícímu uživateli. Nedokážeme to zodpovědně posoudit, ale v tichém světe neslyšících prý tento podnět dokáže alespoň částečně zprostředkovat okolní napětí a emoce.

V případě lidské řeči vibrace také kopírují změny její hlasitosti, čímž pomáhá rozpoznat kadenci a důraz řeči, a v neposlední řadě upozorní, že v bezprostředním okolí někdo promluvil. V budoucnosti by mělo být zařízení schopné rozpoznat i intonaci a měnit podle ní frekvenci vibrací. Při hře na hudební nástroj pak zprostředkuje rytmus a změny hlasitosti hry.

Autor projektu Ontenna, Honda Tatsuya

V nabídce bude i varianta doplněná o komunikační rozhraní s mobilním telefonem, případně prvky IoT - budete tak možné využít i spojení s tlačítkem zvonku u dveří.

Zajímavá je i funkce při přehrávání filmu na telefonu nebo tabletu - obsah dialogu zprostředkují titulky, ale bouchání dveří, kroky na chodbě, střelba a další části zvukové části filmu, dříve neslyšícím skryté, budou pomocí vibrací nahrazeny.

Ačkoli zařízení i jeho funkce vypadá jednoduše, je to podle technického ředitele společnosti Fujitsu, Josepha Regera, fantastický kus technologie. „Schopnost rozpoznání drobných hlasitostních změn a jejich přesná konverze do kinetické energie je opravdu výjimečná,“ komentoval Ontennu Reger.

„Vyzkoušeli jsme různé formy zařízení i způsob jeho uchycení. Přímo na pokožce to podle testovacích uživatelů nebylo při delším použití příjemné, na oblečení zase významně klesala citlivost a přesnost předání informace. Vlasy se nakonec pro uchycení a transport vibrací ukázaly jako ideální,“ vysvětlil redakci Technet.cz autor projektu, Honda Tatsuya.

O finální ceně zařízení a uvedení na evropský trh zatím nebylo rozhodnuto.