Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fukušima oddechuje, aby jí dál neteklo do bot

Do budov poničených reaktorů jaderné elektrárny ve Fukušimě už začínají vstupovat lidé. Riskují, aby zprovoznili čerpadla a zabránili dalším únikům radioaktivní vody do okolí.

Už před několika týdny se do budov reaktorů poškozené jaderné elektrárny Fukušima dostali roboti. Jimi naměřené hodnoty radioaktivity nebyly vůbec nízké, přesto je následují i lidé. Důvodem jsou neustálé potíže s odpadem vznikajícím při chlazení reaktorů, tedy s radioaktivní vodou. K jejich řešení jsou zapotřebí lidské ruce.

Bez klimatizace neděláme

Řešení problému s vodou  začíná u vzduchu. Od 6. května funguje u reaktoru jedna klimatizace napojená z vedlejší haly s turbínami. Ventilace má zbavit vzduch uvnitř reaktoru většiny nebezpečných látek (především jódu 131). Lidé by se pak v budovách mohli pohybovat i déle než jen pár minut.

Doutnající bazény

Kromě záběrů ventilační techniky, která má umožnit lidem vstup do budov samotných reaktorů, jsme v posledních dnech získali také poprvé možnost podrobnějšího pohledu na další palčivý problém Fukušimy: bazény s vyhořelým palivem.

I v těch totiž vzniká teplo a u několika z nich hrozilo, kvůli odstávce elektrického proudu, poničení paliv a únik radioaktivity do okolí. (podrobnější vysvětlení najdete zde)

Ze záběrů se zdá, že vyhořelé palivo zvládlo období bez chlazení bez větší úhony. Obaly se na první pohled zdají neporušené. V reaktoru 4, který už byl v době zemětřesení odstavený, není vidět žádný problém. "Palivo skutečně nevypadá vůbec poškozené, na druhou stranu se z tohoto pohledu mnoho poznat nedá," říká odborník na jadernou energetiku Dušan Kobylka z ČVUT.

Nepřehlednější je situace v bazénu reaktoru číslo 3. Ten v době zemětřesení pracoval, po výpadku proudu se přehřál a došlo na něm k výbuchu. Silná exploze rozmetala lehkou halu kolem reaktoru a zaplnila bazén troskami a odpadem.

Právě vdechnutí radioaktivních látek rozptýlených ve vzduchu je pro pracovníky nejnebezpečnější jak podle provozovatele elektrárny, společnosti Tepco, tak i odborníků. "Dekontaminace je v takovém případě totiž téměř nemožná," řekl Technetu před časem Leoš Navrátil, předseda Společnosti pro radiobiologii a krizové plánování České lékařské společnosti.

Cílem je podle Tepco dosáhnout poklesu radioaktivity na méně než jednu tisícinu sievertu za hodinu (dokonce předpokládají, že by mohli dosáhnout zhruba na polovinu tohoto množství). I to je mimořádné vysoká dávka. Průměrný člověk dostane zhruba dvaapůl tisícin sievertu za celý rok.

Dělníci ve Fukušimě mohou podle předpisů dostat celkovou maximální dávku 250 tisícin siervertu, takže by v podobných podmínkách mohli odvést nějakou práci. V reaktoru by nepracovali na běžné směny, ale nejspíš vždy maximálně několik desítek minut najednou.

Bez ventilace by to bylo zcela nepředstavitelné. Roboti vyslaní do Fukušimy naměřili hodnoty v rozmezí zhruba od 10 do 50 tisícin sievertu za hodinu.

Fukušima už oddechuje

Ventilace podle všeho pracuje celkem správně. Když technici o víkendu poprvé vstoupili do budovy reaktoru číslo jedna, nedošlo podle Tepco k úniku významnějšího množství radioaktivity do okolí.  

Zatím ale není jasné, zda už se podařilo dosáhnout cílové hladiny radioaktivity, tedy pod jednu tisícinu sievertu za hodinu. Teoreticky to možné je. Model uvedený na jeho internetových stránkách tvrdí, že by úroveň radioaktivity měla klesnout na přijatelnou úroveň už zhruba 20 až 30 hodin po spuštění ventilace.

Aktuálně dělníci spěchají do zamořených prostor hlavně proto, aby elektrárně ulevili v problémech s přebytkem radioaktivní vody. Reaktory, či spíše palivo v nich, totiž stále vytváří teplo a ještě několik měsíců budou. Proto se stále chladí dodáváním vody zvenčí. Voda reaktory ovšem jen protéká, protože nefungují čerpadla, která by udržovala její oběh zařízením. Reaktorové nádoby v podstatě fungují jako velký prasklý chladič, ze kterého ovšem spodem vytéká radioaktivní voda (či pára).

Tato "zářící" H2O ale představuje velký logistický problém. Skladovací kapacity na místě jsou omezené a vypouštět ji nelze. Tepco by tedy podle zveřejněného plánu chtělo zprovoznit cirkulaci vody reaktory a uzavřít tak chladící okruh. Pára by se odvedla na kondenzátory, zchladila a znovu odvedla do jádra jako na každé fungující jaderné elektrárně.

Aby toho inženýři dosáhli, musí se na prvním reaktoru odvést spousta práce. Dělníci budou instalovat nová zařízení na sledování hladiny vody přímo v reaktorové nádobě a také na vhánění dusíku do tohoto prostoru. Dusík má bránit případné explozi vodíku a kyslíku.

Plán Tepca na rozhýbání oběhu vody se také neobejde bez pomoci stávajících zařízení v elektrárně, která budou vyžadovat důkladnou kontrolu a možná i opravy. To všechno jsou práce, které musí udělat lidé. Roboti nestačí. Začíná další kolo dnes asi nejnevděčnějšího zaměstnání na světě.

  • Nejčtenější

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 26 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 13 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Facebooku se AI vyplatí až za roky a Microsoft do ní šel kvůli Googlu

v diskusi nejsou příspěvky

3. května 2024

Kdo nemá generativní umělou inteligenci, jako by nebyl. Alespoň to tak vypadá u největších...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 1 příspěvek

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

Švýcarská železniční chlouba se nemá zač stydět, i když nakonec zčervenala

v diskusi jsou 2 příspěvky

2. května 2024

Na světě najdeme mezi železničními lokomotivami řadu velkých legend, jednou z nich je i švýcarská...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...