Konstelace třiceti satelitů Galileo na oběžné dráze ve výšce 23 222 km nad Zemí

Konstelace třiceti satelitů Galileo na oběžné dráze ve výšce 23 222 km nad Zemí | foto: ESA

Navigační systém Galileo začal nabízet služby. Pro jediný model telefonu

  • 96
GPS, Glonass a BeiDou mají konkurenci. Evropa spustila vlastní navigační systém. Koncoví uživatelé u nás jej zatím využijí jen na jediném typu mobilního telefonu, ale to se časem změní.

Evropský družicový navigační systém Galileo dnes začal poskytovat první služby. Uživatelé chytrých mobilních telefonů vybavených vhodnými přijímači mohou signál z družic Galileo využívat pro přesnější navigaci. V současnosti ovšem existuje pouze jediný telefon na našem trhu, který systém Galileo dokáže přijímat. Jmenuje se Huawei Mate 9. Některé další mobily to teoreticky dokážou s novou verzí firmwaru (více zde).

Navigační systém Galileo startuje. Bez satelitů konkurence se neobejde

Galileo konečně oficiálně startuje. Systém však nemá na oběžné dráze dostatečný počet družic, aby sám o sobě poskytl plnohodnotné služby. Musí zatím využít satelity konkurence.

Teoreticky bude Galileo bude fungovat i na obou zeměpisných pólech, kde GPS v současné verzi nemusí být vždy přesná. Galileo také umožňuje přesné stanovení času a pátrací služba zkrátí hledání uživatelů v nouzi až ze tří hodin na deset minut. Uvedli to dnes zástupci agentury GSA, která systém provozuje a která sídlí v Praze.

Evropa se s dvouletým zpožděním zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jimiž jsou zejména Spojené státy s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem Glonass a Čína s BeiDou. Jak americký, tak ruský systém jsou financovány a kontrolovány armádami.

Signál systému Galileo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s GPS. V místech, kde byl dosud špatný nebo žádný signál, například v ulicích měst se zástavbou zastiňující výhled na oblohu, systém Galileo částečně zaplní mezery a může teoreticky pomoci k přesnější navigaci. Postupem času, jak bude počet družic Galileo na oběžné dráze narůstat, uživatel zaznamená nejen lepší pokrytí signálem, ale i přesnost v určení své polohy.

Zatímco v roce 2010 existovali pouze tři výrobci čipových sad kompatibilních se systémem Galileo, dnes takové čipové sady vyrábí 17 společností, což představuje více než 95 procent celosvětové nabídky. Kromě toho do konce roku 2018 bude přijímač pro systém Galileo součástí všech typů nově schválených vozidel prodávaných v Evropě a vybavených systémem tísňového volání eCall. Seznam zařízení a čipových sad kompatibilních se systémem Galileo je uveden na adrese www.useGalileo.eu.

Zmínka o systému Galileo se poprvé objevila ve sdělení Evropské komise v únoru 1999. Hlavním gestorem programu Galileo je Evropská komise, ale poskytováním prvních služeb je pověřena agentura GSA. První dvě experimentální družice Giove-A a Giove-B byly vypuštěny v letech 2005 a 2008 a na základě zkušeností z jejich provozu byla navržena evropská navigační družice GalileoSat. Navigační systém Galileo má celkem tvořit alespoň 24 provozních družic a šest družic záložních, všechny ve výšce zhruba 23 000 kilometrů nad Zemí. V tuto chvíli se ve vesmíru nachází 18 družic a zbývajících 12 by mělo být vypuštěno do roku 2020.

,