Geniální vědec zkusil stav beztíže

Geniální vědec zkusil stav beztíže | foto: Profimedia.cz

Geniální ochrnutý vědec Stephen Hawking zkusil stav beztíže

  • 7
Světoznámý Astrofyzik se připravuje na cestu do vesmíru. Během příprav zkusil stav beztíže při střemhlavém pádu letadla Boeing 727.

Ochrnutý britský astrofyzik Stephen Hawking uskutečnil ve čtvrtek v rámci přípravy na cestu do vesmíru let upraveným letadlem, při němž dosáhl stavu beztíže. Uvnitř vypolstrovaný letoun Boeing 727 startoval z letiště u Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a během hodinového letu provedl nad Atlantikem několik střemhlavých pádů, které stav beztíže vždy na určitou dobu simulují.

Podle americké televize MSNBC byl pětašedesátiletý vědec pocity beztíže nadšen. Po pokusu působil velmi uvolněným a šťastným dojmem. „Mohl jsem to prožívat stále znovu. Vesmíre, už přicházím,“ uvedl po letu Hawking, který se pro onemocnění svalů ALS může pohybovat jen na kolečkovém křesle a komunikovat s okolím pouze pomocí počítače nebo zvláštního zesilovače.

Ochrnutý člověk stav beztíže zvládne

Na vědcův zdravotní stav během zkoušky dohlížel tým lékařů. Letoun celkem osmkrát zopakoval stav simulované beztíže a televize BBC vysílala záběry, na nichž se Hawking vznášel v kabině volně bez svého kolečkového křesla.

Podle názoru lékařů prokázal Hawking vzhledem ke svému stavu „neuvěřitelnou kondici“ a jeho srdeční tep a krevní tlak byly po celou dobu testu „naprosto v pořádku“, uvedla BBC.

Hlavním smyslem vědcova letu do beztíže bylo podle lékařů zjistit, jak ochrnutý člověk může takovou situaci snášet. Hawking sám neskrývá chuť absolvovat v příštích letech skutečný suborbitální let typu raketového letounu SpaceShipOne, který zřejmě brzy začnou nabízet komerční společnosti. Uvedl také, že chce přilákat pozornost světové veřejnosti k letům do vesmíru, protože podle něj pokud lidstvo neovládne blízký vesmír, nemá jako druh žádnou existenční perspektivu.

Vědec, který hrál s Pink Floydy a objevil se i v Simpsonech

Hawking je upoután na invalidní křeslo již přes 40 let. V roce 1963 mu lékaři diagnostikovali amyotropní laterální sklerózu (ALS). Jde o vynikajícího vědce, který však do povědomí širší veřejnosti pronikl až v roce 1988 svou knihou Stručné dějiny času; na celém světě se jí vydalo přes 20 milionů výtisků. Již v 70. letech předpověděl, že černé díry ve vesmíru mohou nehledě na svou podstatu a hmotnost za určitých podmínek ztrácet energii. Když byla následně teze potvrzena, dostal jev název Hawkingovo záření.

Vědec se postupně stal svéráznou „popovou hvězdou fyziky“. Na desce Pink Floydů s názvem Keep talking promlouvá Hawking svým syntetizérovým hlasem několik úvodních vět, v televizi byl uctěn v kresleném seriálu Simpsonovi a ve filmu si dokonce zahrál sám sebe v jednom dílu seriálu Vesmírná loď Enterprise.