Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Glosa: Jak vydělat přes 98 miliard korun za 18 měsíců

  • 48
Investoři a analytici kroutí hlavou nad neuvěřitelnou cenou, kterou Microsoft zaplatil za Skype. Služba je dlouhodobě ztrátová, má přes 500 000 nově registrovaných uživatelů každý den a za posledních 18 měsíců zaznamenala 150procentní nárůst v provolaných minutách.

Kdo stojí za tak neuvěřitelným prodejem a co mu předcházelo, si přečtěte zde.

Zasvěceným je jasné, že největší podíl na úspěšném prodeji má Marc Andreessen, současný nekorunovaný král internetových investorů ze Silicon Valley. Tento člověk stál za jedním z prvních prohlížečů Netscape a jeho úspěšným prodejem AOL za 4,2 miliardy dolarů v roce 1999. Je to ten samý Andreessen, který sedí v představenstvu firem Hewlet-Packard, eBay a Facebook.
 
Když v roce 2009 koupil se svým společníkem Benem Horowitzem a dalšími investory většinový podíl ve Skype, služba se potácela v nejistotě o svou budoucnost. Předchozí vlastník, americká společnost eBay, si se svou poslední velkou investicí nevěděla příliš rady a na trhu se začaly objevovat nové a nové alternativy (Apple Facetime, Google Gtalk).
 
Už tehdy bylo jasné, že Andreessen koupil firmu s jediným cílem, a to maximalizovat svůj zisk. I proto začal firmu okamžitě očišťovat a agresivním marketingem oslovovat široké spektrum zákazníků. Téměř okamžitě následovaly první prodejní námluvy se společností Cisco, které by služba umožnila prosadit jejich strategii sjednocené komunikace. Nabízených 5 miliard dolarů se zdálo investorům málo, a tak Andreessen začal připravovat uvedení Skype na americkou burzu.
 
V poslední moment před uvedením na burzu vstoupil do jednání Microsoft a Andreessen předvedl svůj zatím poslední mistrovský trik ve vyjednávání. Když už bylo jasné, že Microsoft má velký zájem, přivedl účelově k jednacímu stolu ještě Facebook a Google a rozehrál hru o nejlepší nabídku.

Nedalo mu to ani moc práce a Microsoft, možná ve strachu o celou transakci, nabídl suverénně nejvyšší cenu, která přebila i předpokládaný příjem z uvedení na burzu. Andreessen tak sobě a svým investorům vydělal za pouhých 18 měsíců 5,75 miliardy dolarů (přes 98 miliard korun).  

O autorovi:

Jaroslav Javornický (27) je CEO a zakladatelem společnosti eM Client, Inc., která od února 2010 sídlí v Silicon Valley. Více o programu zde.