Google Doodle na počest Jana Kaplického

Google Doodle na počest Jana Kaplického | foto: Google.cz

Logo českého Googlu zakryl blob Jana Kaplického

  • 90
Výročí nedožitých 75. narozenin slavného architekta Jana Kaplického si připomíná speciální Google Doodle.

Takzvaný Google Doodle je graficky upravené logo Googlu z domovské stránky vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí, a to již od roku 1999. Místo klasicky napsaného "Google" je logo doplněno zajímavými obrázky či pozadím. Tradici převzala i tuzemská pobočka společnosti
a v minulosti jsme se dočkali Babičky boženy Němcové (více zde), Krále komiků Vlasty Buriana (více zde), Jana Wericha a tak dále.

Významná díla Jana Kaplického

  • Národní knihovna, Paříž (1989) – nerealizováno, druhé místo v architektonické soutěži
  • Green Bird, Londýn (1990) – nerealizováno, projekt stopatrového mrakodrapu
  • Docklands Floating Bridge, Londýn (1994) – pontonový most
  • Lord's Media Centre, Londýn (1994) – tiskové centrum na londýnském kriketovém stadionu. Oceněno cenou Stirling Prize.
    Dům ve Walesu, Jižní Anglie (1994)
  • Příbory a jídelní servis navržené pro výrobce Alessi (2004)
  • Muzeum Enza Ferrariho, Modena – otevření muzea je plánováno na březen 2012
  • Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka, České Budějovice (2008) – dokončení je plánováno na rok 2014
    Golfový klub Volavka, Konopiště (2008) – projekt

Zdroj: Wikipedia.org

A proč tentokrát Jan Kaplický? "Každý rok se snažíme najít výjimečné české osobnosti z oblasti kultury, historie, umění a jiných sfér a speciálním Doodlem na domovské stránce Googlu je připomenout a oslavit jejich významná výročí. Dnes prostřednictvím originálního Doodlu připomínáme 75. výročí narození Jana Kaplického, významného českého architekta, jehož stavby znají lidé i za hranicemi České republiky," vysvětluje Michal Zachar, Product Marketing Manager Googlu.

Je nutné připomenout, že svou stavbu - Národní knihovnu od Kaplického, mohla mít i Praha. Nebýt například aktivního odporu tehdejšího primátora Pavla Béma, který sice nejprve stavbě vyjádřil obdiv a podporu, ale později svůj postoj zcela otočil.

Právě Národní knihovnou, které se přezdívalo chobotnice nebo také blob, je inspirován nový Google Doodle. Výsledná grafická podoba loga byla konzultována i s rodinou architekta.

Doodle bude vidět pouze na doméně Google.cz. Některé české "malůvky" však kolovaly i po světě, doplňuje Zachar. "Doodle, který připomínal 150. výročí narození Alfonse Muchy, významného českého malíře, grafika a designéra, byl k vidění kromě Google.cz na devíti dalších světových doménách vyhledávače Google."

První Google Doodle

Prvním českým doodlem byl Den stromů v roce 2008. Myšlenka na doplnění loga malůvkou vznikla náhodou. Zakladatelé Googlu Larry a Sergey totiž v začátcích (v roce 1998) svého, dnes již světoznámého portálu, odjížděli slavit na Burning Man Festival a chtěli dát svým "zákazníkům" vědět, že teď nějakou dobu prostě nebudou k zastižení. Připojili tedy k oficiálnímu logu ještě postavičku z onoho festivalu. Tak vznikl první Google Doodle.

Oficiálním grafikem všech doodlů je Dennis Hwang, 27letý Korejec. Od roku 2000 navrhoval a vytvořil jeho tým všechny variace loga Google pro všemožné svátky, oslavy a důležité dny, co jich na světě je. Tvorba Hwanga a jeho lidí podtrhuje to, jak se v Googlu snoubí hravost s výjimečnými technologiemi (další informace zde).

Vše o Google Doodle najdete přímo na Googlu zde

,