Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Google ho platí za čmárání a pitvoření loga. Doodler si práci užívá

aktualizováno  8:54
Firmy obvykle dbají na to, aby jejich logo bylo jasné a neměnné. Google jde opačným směrem - jeho logo se každou chvíli změní v malůvku nebo dokonce interaktivní hru. „Cílem je pobavit, ale také poučit,“ říká Kevin Laughlin, jeden z kreslířů tzv. doodles. „A ukázat, že se umíme zasmát sami sobě.“
Kevin Laughlin, doodler firmy Gogle

Kevin Laughlin, doodler firmy Gogle | foto: Google (montáž: Pavel Kasík, Technet.cz)

Celé to začalo jako narychlo vymyšlený vtípek. V srpnu 1998, krátce po vzniku firmy Google, jeli zakladatelé Larry Page a Sergej Brinn na svůj oblíbený festival Burning Man. Aby dali známým na vědomí, že jsou pryč, dokreslili pod logo „Google!“ karikaturu „hořícího muže“, symbolu festivalu. Dnes se tento obrázek označuje za první doodle, tedy kresbičku, která nahrazuje, doplňuje nebo karikuje logo vyhledávače.

Galerie českých doodles

Doodle z roku 2014 u příležitosti 25. výročí sametové revoluce
Doodle z roku 2013 u příležitosti 467. výročí narození Tycha Brahe
Doodle z roku 2009 u příležitosti 189. výročí narození Boženy Němcové
Doodle z roku 2010 u příležitosti 150. výročí narození Alfonse Muchy

Zobrazit fotogalerii doodles kreslených speciálně pro české publikum

Zpočátku šlo o ojedinělý případ. Doodles se objevily třeba u příležitosti amerického svátku Díkuvzdání, Halloweenu nebo Valentýna. Tato upravená loga neměla žádný popis a ani nikam neodkazovala. Ale v průběhu prvních deseti let existence Googlu spolu s nárůstem návštěvnosti vyhledávače stoupaly i důležitost a dosah těchto náčrtů. Některé doodles začaly být nastavovány pouze pro určitou zemi či oblast, jiné měly světovou působnost. Z původně improvizovaných kresbiček se stal nástroj komunikace s veřejností a synonymum značky Google.

Tým profesionálních doodlerů

Kevin Laughlin, jeden z Doodlerů

„Každý den nejspíš někde na světě běží lokální doodle,“ odhaduje Kevin Laughlin, který se s námi pobavil o své práci. Patří do týmu kreslířů a animátorů, kteří mají na starosti především vymýšlení, tvorbu a dotahování nových doodles. „Jeden člověk by to už dávno nemohl stíhat. Je nás asi dvanáct nebo patnáct.“

Laughlin vystudoval Rhode Island School of Design a v rámci praxe pracoval pro vývojářskou firmu na experimentálních hrách běžících ve webovém prohlížeči. Ukázalo se, že to byla ideální praxe právě pro tvorbu doodles, které jsou čím dál častěji také interaktivní.

Ke společnosti Google se dostal v roce 2012 na doporučení a čekal jej dost nestandardní pohovor. Zatímco programátoři museli projít několika koly, kdy odpovídali na hádanky, otázky týkající se programovacích jazyků, algoritmů či systémové architektury, Laughlin a jeho kolegové museli v rámci pohovoru kreslit své oblíbené jídlo ve tvaru písmen G, O, O, G, L a E. „Dnes to mám jako profesní deformaci. Podívám se na nějakou věc a vidím, jak by fungovala místo některého z těch písmen. Nejtěžší je najít něco ve tvaru malého písmena g,“ směje se Laughlin.

Ale ne vždy jde o tvary. Někdy zkrátka doodle napodobuje styl určitého malíře, jindy je to video. „To bylo asi nejneuvěřitelnější video, co jsem zatím dělal: japonská kalisthenika, schválně se podívejte.“

Doodle připomínající 86. výročí japonské celonárodní ranní rozcvičky

V muzeu doodlů, které nyní obsahuje pres dva tisíce exponátů, najdete všechny publikované doodly včetně jejich rozsahu působnosti. U novějších výtvorů jsou pak obvykle i informace o tom, jak a proč Doodle vznikl. Třeba u letošního českého doodle k narozeninám Františky Plamínkové, české učitelky a průkopnice ženských práv, bojující za to, aby ženy mohly kombinovat kariéru a rodinu, píše autorka doodlu o tom, jak a proč vybrala finální motivy kresby.

Jak vzniká doodle.
Doodle z roku 2016 u příležitosti 141. výročí narození Františky Plamínkové

Doodle z roku 2016 u příležitosti 141. výročí narození Františky Plamínkové. Vlevo původní koncepty, vpravo výsledný doodle.

Návrh doodlů: nedokonalosti jsou vítány

Práce doodlera, jak se autorům doodles říká, má svá specifika. „Napřed, když jsem začal doodles kreslit, jsem si nemohl zvyknout, jak nízké jsou. Nesmí mít na výšku více než 230 pixelů. To bylo zvláštní,“ vzpomíná Laughlin. Formát se může ve výjimečných případech porušit, ale většina doodles má poměry stran běžného loga.

Animovaný doodle u příležitosti zatmění Slunce v roce 2016

S tím, jak se mění návyky uživatelů, se musel změnit i přístup animátorů k doodlům. Zatímco dříve šli skoro všichni uživatelé na domovskou stránku, nyní používají vyhledávač častěji přes mobilní aplikaci nebo vyhledávací řádek v prohlížeči. Proto existuje ke každému novému doodlu i jeho zmenšená verze.

Proces přípravy Doodles

Také nástup mobilních telefonů práci poznamenal. „U interaktivních doodles se snažíme napřed navrhnout celou miniaplikaci pro mobil a pak teprve pro desktopy,“ podotýká Laughlin. „Já sám většinou pracuji na desktopu, takže je to pro mě nezvyk.“ Interaktivní doodles si někdy automaticky vynutí horizontální orientaci mobilní obrazovky, pokud by na výšku nedávaly smysl.

Kreslíři nedělají jen doodles, jejich služeb využívá Google i pro různé animace a ilustrace. „Dělal jsem třeba některé smajlíky,“ směje se Laughlin. „Motocykl, závodní autíčko, medaile, joystick. Ale žádný z těch smajlíků jsem ještě nikdy nepoužil v běžné konverzaci.“

Různé doodly jsou namalované či nakreslené různými metodami či jejich kombinací. Laughlin má prý nejraději jakoukoli příležitost vytáhnout klasické vodovky či tempery: „Obrázek nakreslím na větší papír a pak naskenuji. Inženýři jej pak optimalizují tak, aby se rychle stahoval.“ To je důležité, protože, v závislosti na dosahu daného doodlu, jej může v daný den vidět i stovky milionů lidí. „Nesnažím se ale odstraňovat všechny nepřesnosti, přetahy a nedokonalosti,“ zdůrazňuje Laughlin. „Cílem není udělat dokonalou kresbu, ale něco hravého, lidského, přívětivého.“ Líbí se mu, že Google se nesnaží za každou cenu držet své logo „čisté“.

Poučit, pobavit, prokrastinovat

„Doodles ukazují, že Google není nějaká anonymní internetová společnost. Že jsou to skuteční lidé. Proto jsou doodles ručně kreslené. K tomu odkazuje i samotné slovo doodle, tedy nákres, malůvka,“ shrnuje filosofii Laughlin. „Doodly si také připomínáme, co je Google zač. Že se nebojíme hrát si a dělat si ze sebe legraci.“

Doodle z roku 2015 u příležitosti 110. výročí od narození Zdeňka Buriana

Jeho cílem a cílem doodles obecně je návštěvníky poučit i pobavit. Tak je tomu především tam, kde Google kresbičkou upozorňuje na výročí nějaké významné osobnosti. „Chceme upozornit na zajímavé lidi, na inovátory, na lidi, kteří předběhli svou dobu. Vynálezci, vědci, spisovatelé, umělci,“ říká Laughlin. „Pro mě je to zdroj velkého poučení, dozvím se tak o zajímavých lidech z celého světa.“ Právě díky své práci se dostal například k českému ilustrátorovi Zdeňku Burianovi, jehož kresby kvůli tvorbě doodlu studoval.

Od roku 2010 se Google jednou za čas vytáhne i interaktivním doodlem, tedy vlastně takovou miniaturní hrou či hříčkou v prohlížeči. První byla hra k 30. výročí legendární počítačové hry Pac-Man (dodnes dostupná zde). Byl to velký úspěch, který možná odstartoval éru nového nahlížení na doodles u veřejnosti i u samotného Google. Dokonce se debatovatovalo, kolik hodin času lidé strávili hrou doodlového Pac-Mana místo práce.

Další interaktivní doodly se zaměřily nejen na arkádové hry, ale také na kreativitu a osvětu:

Všechny interaktivní doodly jsou pohromadě v této sekci muzea doodlů.

Jak vzniká doodle

„Začínáme nápadem a už od začátku hodně kreslíme. Celkem brzy se do toho zapojí programátoři, a začnou dělat prototypy. Někdy to je vtipná kombinace, protože programátoři někdy nahrubo nakreslí to, co jsme ještě nestihli namalovat,“ popisuje Laughlin. „Třeba pro tento interaktivní doodle jsem ještě neměl hotové pozadí a krajinu, zatímco kolega už nakreslil animaci koně. Bylo legrační hrát tu hru, kde byl nádherně naainmovaný kůň, ale stromy a keře vypadaly jako nakreslené v MSPaintu.“

Kevin Laughlin v kanceláři Google

Je to iterativní proces, má spoustu kroků. „Děláme také uživatelské testování, většinou přímo mezi zaměstnanci Googlu. Prostě jdeme mezi zaměstnance a dáme jim to vyzkoušet. Potřebujeme, aby verbalizovali vše, co dělají, jaký z toho mají pocit, co vidí, čemu nerozumí,“ říká doodler. Programátoři, na kterých nové doodles testují, si prý na tuto roli už zvykli.

Nejlepší kompliment, jaký zatím v reakci na svůj výtvor dostal, byl prý zároveň stížností: „Dneska jsem strávil celý den hraním s vaším doodlem a nic jsem neudělal, pěkně děkuju.“

Aktualizace: Do článku jsme doplnili odkazy na interaktivní Doodly a některé další odkazy na doplňující informace. Opravili jsme popisek doodlu v galerii.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 42 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...