Google vyfoukl Facebooku před nosem firmu na bezpilotní letadla

  • 41
Technologický gigant Google koupil společnost Titan Aerospace, která vyrábí bezpilotní letadla na solární pohon. Informoval o tom magazín Forbes. Cena kontraktu oznámena nebyla. Původně s ní počítal Facebook pro svůj projekt šíření internetu v dosud nepokrytých oblastech.

O zájmu Facebooku se hovořilo začátkem března s tím, že sociální síť by mohla za firmu zaplatit 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Nyní se zdá, že je všechno jinak.

"Titan Aerospace a Google jsou optimističtí v pohledu na možnosti technologií ve zlepšování světa. Jsme zatím na začátku, ale věříme, že atmosférické satelity by mohly přinést internetové připojení milionům lidí," uvedl v prohlášení Google.

Google přitom již zkouší vlastní projekt šíření internetu. Jmenuje se Loon a jeho páteří se mají stát stratosférické balony, které ponesou datová komunikační zařízení.

Ty se mají pohybovat ve stratosféře ve výšce kolem 20 kilometrů. Finální plány pak počítají s vysláním tisíců takových balonů, které signálem pokryjí zajímavou část zemského povrchu. Google udává, že jeden balon je schopen pokrýt na zemi kruh o průměru 40 km. Nedávno oznámil, že první z těchto balonů obletěl svět.

Plány Facebooku

Díky této akvizici možná bude muset Facebook předělat své plány na výrobu 11 tisíc těchto bezpilotních letadel, označovaných jako Solara 60, pokud tedy již dříve nepodepsala příslušnou smlouvu. Stroje poháněné solární energií měly nejdříve začít přinášet internet lidem v Africe.

Facebook je součástí organizace Internet.org, která si dala za cíl připojit k internetu pět miliard lidí, kteří doposud k celosvětové síti připojeni nejsou.

Atmosaty

Společnost Titan Aerospace byla založena v roce 2012 Maxem Yaneyem. Chce vyrábět drony označované jako "atmosats" (atmosférické satelity).

Atmosaty od společnosti Titan Aerospace jsou zajímavé hned ze dvou pohledů. Jednak se zvládnou pohybovat až ve výškách kolem 20 kilometrů a bez přistání vydrží až pět let. Rozpětí křídel mají 50 metrů, což je o něco méně než u letadel Boeing 777.

Tyto bezpilotní letouny mohou sloužit k řadě účelů, jako je sledování počasí nebo snímkování země, a to za za nižší cenu než tradiční satelity. Podle dostupných informací jsou stroje zatím ve fázi prototypů a zkoušek. Komerční provoz má začít v roce 2015.

Stroj může fungovat i v noci, kdy je napájen z baterií, ve dne pak využívá energii za Slunce. Může dosahovat rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu.

,