Google spustil v Česku prodej hudby, neomezený přístup stojí 149 korun

  1:00aktualizováno  8:50
Miliony písní jsou od 1. října 2013 dostupné přes obchod Google Play i v České republice. Poprvé ve střední a východní Evropě je zde celosvětová služba pro poslech a nákup hudby on-line. Za 149 korun nabízí prakticky neomezený přístup k 18 milionům skladeb od světových i českých vydavatelství.
Služba Hudba Google Play je nyní dostupná i v Česku.

Služba Hudba Google Play je nyní dostupná i v Česku. | foto: Google

Češi dosud neměli mnoho cest, jak na internetu legálně nakoupit hudbu k poslechu. I proto působí nová nabídka služby Hudba Google Play jako z jiného světa. Uživatelé mohou nakupovat písničky po jedné, nebo si za 149 Kč měsíčně předplatit neomezený poslech všech písní v mnohamilionovém katalogu. Nebývá zvykem, aby podobně rozsáhlá služba fungovala v Česku bez pověstného háčku, ovšem v tomto případě se zdá, že bude dostupná v plném rozsahu.

Hudba Google Play v kostce

Nákup písniček online

  • výběr z 18 milionů skladeb od 50 velkých vydavatelství
  • nákup jednotlivých písniček
  • možnosti stažení ve formátu MP3
  • paušál s neomezeným poslechem za 149 Kč měsíčně (nyní 129 Kč)
  • možnost nahrát do online knihovny až 20 tisíc vlastních skladeb
  • nezávislí umělci mohou prodávat svou tvorbu
  • doporučovací algoritmy vyhledávají nové skladby
  • zakoupené písničky lze sdílet na Google+

"Mít možnost nakupovat své interprety, a tím je podporovat (...), je to nejlepší, co mohlo milovníky hudby potkat," řekl Richard Krajčo, frontman české kapely Kryštof. Součástí nabídky služby je i "téměř kompletní" česká hudební produkce. Google má kromě světových vydavatelství uzavřeny smlouvy i s těmi domácími (např. EMI, Championship Music, Sony Music, Supraphon a Universal).

Služba Google Music byla představena v listopadu roku 2011 jako součást multimediální platformy Google Play, kterou Češi znají především jako tržiště aplikací pro operační systém Android. Dosud byla Google Play Music dostupná pouze v USA a dalších 12 zemích. Dnes přibylo dalších sedm zemí, mezi nimi i Česko. "Jsme velmi pyšní na rychlost, se kterou se nám podařilo nabídku Hudby Google Play rozšířit i do dalších zemí," řekl nám Sami Valkonen, který pro Google zajišťoval hudební partnerství ve střední a východní Evropě.

Hudba Google Play - domovská stránka

"Jako vůbec první kolektivní správce ve střední a východní Evropě jsme dosáhli dohody se společností Google na licenčních podmínkách pro spuštění globální internetové hudební služby Google Play," řekl Roman Strejček, předseda představenstva Ochranného svazu autorského (OSA). "Proto přicházíme s přístupem v licencování hudby na internetu, který opouští tradiční teritoriální způsob licencování."

Nákup jednotlivě, nebo neomezený poslech za paušál

Uživatelé mohou nakupovat písničky přes platformu Google Play, a to velmi podobně, jako když nakupují aplikace pro tablety a mobily. Zakoupené písničky pak mohou přehrávat:

  • na přenosném zařízení v aplikaci Google Music (pro Android)
  • na počítači z webového rozhraní
  • stáhnout si skladbu v MP3 a přehrát kdekoli jinde

Kromě nákupu jednotlivých skladeb nabízí Google také službu "Naplno", v rámci které získávají uživatelé neomezený přístup k milionům skladeb a alb. Měsíční předplatné činí standardně 149 korun, zaváděcí cena je ještě o 20 korun levnější. Uživatelé, kteří této nabídky využijí, budou platit 129 korun měsíčně natrvalo. Paušál si navíc mohou všichni vyzkoušet na měsíc zdarma. Nabídka "Naplno" se údajně vztahuje na "téměř celou nabídku" služby Hudba Google Play.

Zobrazení novinek. Ceny písní začínají na 10 korunách.

Zajímavou funkcí je možnost sdílet písničky svým kontaktům na sociální síti Google+. Ti si budou moci písničku jednorázově poslechnout. Skladbu můžete sdílet maximálně s tisícovkou kontaktů.

Vlastní skladby a nezávislí interpreti

Další funkcí služby Hudba Google Play je možnost nahrát si do on-line úložiště až 20 tisíc vlastních skladeb, které pak mohou uživatelé streamovat do svých přenosných zařízení. Mohou tak bez problémů kombinovat svou stávající knihovnu s nově zakoupenými skladbami.

První dojmy

K dispozici jsou i editační nástroje, pomocí kterých lze spravovat své playlisty a sdílet je s ostatními či vytvářet interaktivní playlisty (tzv. rádia). Poradit si uživatelé mohou nechat také od předních hudebních expertů nebo si nechat namíchat doporučení podle svého vkusu na základě toho, co o nich Google ví. "Čím více toho budete u nás poslouchat, tím lépe bude algoritmus znát váš vkus a doporučovat vám písničky," dodal Valkonen. Přesný způsob doporučování je podle něj samozřejmě tajný, ale Google je známý tím, že umí využít sílu velkých dat k chytrému vyhledávání a řazení informací, takže doporučovací algoritmus je v povolaných rukou.

Google myslí také na nezávislé interprety. Ti mohou prostřednictvím platformy Google Play Artist Hub prodávat svou tvorbu přímo fanouškům. "Práva na hudbu přitom samozřejmě zůstávají umělcům," reagoval na náš dotaz Valkonen. "Rozhodně nechceme nezávislé umělce svazovat nějakými podmínkami, naopak, chceme jim dát příležitost, aby jejich hudba byla slyšet."

První dojmy: velký výběr, rychlá aplikace, drobné mouchy

Služba Hudba Google Play byla spuštěna 1. října hodinu po půlnoci našeho času. Tam, kde se předtím zobrazovala hláška o "nedostupnosti v určitých regionech", se najednou objevilo mnohem přívětivější uvítání.

Úvodní obrazovka vás přivítá ve službě Hudba Google Play.

Kromě standardního kupování a přehrávání si můžete ve verzi Naplno předplatit neomezený poslech.

Pokud zvolíte zkušební 30denní verzi Naplno, nezapomeňte, že i tak musíte zadat platební/kreditní kartu. Pokud nakupujete na Google Play, bude karta už vyplněná.

První kroky se službou mohou být trochu tápavé, protože většina položek menu bude prázdných - chtělo by to uživatele trochu vést a možná více doporučovat. Na to, kolik toho o nás Google ví, nám s objevením zajímavé hudby nepomáhá tak, jak by mohl. Chvíli trvalo, než jsem se přes nabídku Prozkoumat dostal k něčemu, co jsem mohl začít poslouchat. 

Křišťálová lupa

Kdykoli samozřejmě můžete začít hledat svou oblíbenou hudbu - podle žánru, interpreta, alba, názvu písně atd. Vyhledávání je rychlé a okamžitě zobrazuje výsledky. Někomu by možná více vyhovoval našeptávač, protože pokud je nalezeno více interpretů (třeba v případě cover verzí), může se stát, že se na jednu obrazovku náhledy alb nevejdou a pro písničku budete muset zalistovat trochu dolů.

Když  už jsme u listování, tak skrolováním doleva a doprava kdekoli v aplikaci se pohybujete v aktuální frontě písniček vpřed a vzad. Pokud máte funkci skrolování namapovanou třeba na touchpad, můžete využít i ten. Ale je to někdy i nepříjemné. Pokud omylem začnete listovat v seznamu, který nepokračuje mimo obrazovku, tak se vám místo toho začne přehrávat další skladba.

Základní zobrazení: nahoře vyhledávání, vlevo menu a seznamy, vpravo aktuální fronta nebo výsledky vyhledávání, dole lišta s přehrávanou skladbou.

V on-line aplikaci funguje pravé tlačítko a s každou skladbou můžete dělat řadu věcí: přidat si ji do svých seznamů, zakoupit ji, sdílet ji s přáteli, sdílet s přáteli odpovídající YouTube video atd. Je zřejmé, že Google chce služby Hudba využít i k propagaci své sociální sítě Google+ (a naopak), takže zde platí nabídka sdílení vlastněných (koupených) písniček až tisícovce kontaktů k jednorázovému poslechu.

Ale stačí, aby vaši přátelé málem jen zmínili, že něco poslouchají, a už to máte v položce "Sdíleno se mnou". Pokud někdo z vašich kontaktů sdílí hodně hudby, budete tak mít jeho skladbami zaplavenou sekci "Sdíleno se mnou". A zatím to nevypadá, že byste někoho mohli odebírat pouze textově, nikoli jeho hudební vkus.

Na službě Hudba Google Play je řada možností a trvá, než se v nich zorientujete. Přidávat skladby do seznamů třeba můžete jednoduchým přetažením (drag&drop), ale přidávat do fronty musíte do odpovídajícího chlívečku fronty, nikoli dolů na přehrávací lištu. Další ne zcela intuitivní koncept jsou tzv. rádia. Je zde celá řada žánrových stanic, což jsou vlastně interaktivní playlisty, ve kterých můžete přeskakovat. Neliší se tedy příliš od sdílených výběrů a playlistů, přesto se s nimi zachází různě.

V nastavení toho opravdu moc není. Můžete zde spravovat svá zařízení a najít informace o svém předplatném. Zde také budete moci předplatné zrušit, pokud vás služba ve zkušebním období nenadchne.

Google Play boduje propojením on-line aplikace s mobilními a tabletovými verzemi. Co uděláte na jednom místě, promítne se hned i na jiném. Zvláštní výjimku tvoří různé taby prohlížeče. V jednom tabu už jsem měl písničku zakoupenou, ale v druhém tabu mi pořád nešla přehrát. Pomohlo znovunačtení stránky. Je to zřejmě způsobeno tím, že on-line aplikace běží převážně na straně klienta. Velmi dobře funguje tlačítko zpět, ale někdy přeci jen neudělá to, co jste chtěli. Třeba když omylem přejdete na rádio, které jste nechtěli, a přijdete tím o skladbu, kterou máte rozposlouchanou.

Mimochodem, to "rádio" si můžete zapnout takřka u čehokoli, a neznamená to, že pro vás třeba Jarek Nohavica sestavil rádio. Je to zkrátka "interaktivní seznam skladeb" podobných té skladbě či interpretovi. To rozhodně není z názvu jasné.

Nákup hudby je možný i ve verzi "Naplno". Proč byste kupovali hudbu, když ji můžete neomezeně poslouchat? Např. pokud si ji chcete stáhnout v MP3 - kvalita stažených skladeb je 320 kbps (44 100 Hz).

I v rámci služby Naplno si musíte písničku koupit, pokud si ji chcete stáhnout...
Po zakoupení si můžete písničku stáhnout i k off-line poslechu.
MP3 si můžete z webové aplikace stáhnout maximálně dvakrát, nebo si...

I v rámci služby Naplno si musíte písničku koupit, pokud si ji chcete stáhnout v MP3. Nezapomeň te, že ne všechno, co je "Free", je skutečně zdarma... Po zakoupení si můžete písničku stáhnout i k offline poslechu. MP3 si můžete z webové aplikace stáhnout maximálně dvakrát, nebo si nainstalovat "Správce hudby".

Čím déle službu používáte, tím více možností objevujete, a zároveň vám dává relevantnější doporučení. Zřejmě se tedy vyplatí hodnotit skladby, které se vám líbí. Služba je také propojena se serverem YouTube, takže například moje odebírané kanály se objevily mezi rádii (respektive jediný z nich, který je hudební).

Nabídka české hudby je dobrá - i když rozhodně nejsem ten, který by to uměl odpovědně posoudit. Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Bratři Ebenové, Sto zvířat, Traband, Karel Gott, všichni se nabízeli okamžitě (jen občas bez diakritiky). Z hledaných se neobjevil jen 4tet. Například všech TOP10 zlatých slavíků je k dispozici.

Několikrát se během mého krátkého testu stalo, že písnička, která se v seznamu zobrazila, nebyla k dispozici a nešlo ji přehrát, třeba skladba "California Girls" z alba Endless Summer. Chybová hláška se s vysvětlováním neobtěžovala: "Vybranou skladbu nelze přehrát". Podle vyjádření českého zastoupení Googlu služba "nabíhá postupně", takže je možné, že jde o dočasný problém.

Připravené jsou i přehledy hudby s výběrem od ostatních uživatelů.

Celkově je služba povedená a vytýkané drobnosti jsou většinou otázkou zvyku. Pravdou je, že on-line poslech byl plynulejší, než je u podobných služeb zvykem, a vyhledávání rychlé a spolehlivé. Na službě je určitě co zlepšovat, a bude zajímavé sledovat, jak se jí bude dařit doporučovat lidem zajímavé skladby. Nabídka 30denní zkušební verze služby Naplno určitě zláká hodně lidí k vyzkoušení i v zemi, která dosud není příliš zvyklá na legální nákup hudby on-line.

Aktualizace 8:50: Článek jsme doplnili o první dojmy z používání aplikace, opravili drobné nepřesnosti a doplnili informace o omezení sdílení písniček na Google+.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...