Google.com.hk

Google.com.hk | foto: Technet.cz

Google odchází z Číny do Hongkongu. Většinu aktivit však v zemi nechá

  • 30
Americká internetová společnost Google přesune svůj vyhledávač z území Číny do Hongkongu. Ostatní své aktivity ale v nejlidnatější zemi světa ponechá. Firma hrozila odchodem ze země od ledna kvůli požadavkům na cenzuru.

Bitva mezi americkým internetovým vyhledávačem a čínskou vládou začala v lednu, kdy Google pohrozil, že mu buď Peking dovolí nabízet necenzurované výsledky vyhledávání na tamních stránkách google.cn, nebo ze země odejde. (viz článek o začátku sporu)

Podle informací oficiálního blogu společnosti Google tak dnes skončily cenzorní procesy na službách Google Search, Google News a Google Images na adrese Google.cn. Uživatelé jsou nyní přesměrováváni na Google.com.hk, kde mohou využívat necenzurované služby přes servery v Hongkongu. "Vítejte v novém čínském domově Google Search," objevuje se na stránce.

Dostupnsot serverů v číně

Podle dostupných informací aktuálně v Číně nefungují videa Youtube, osobní stránky Sites, blogovací systém Blogger a částečně jsou blokována fotoalba Picasa, kancelářský balík Docs a diskuzní prostor Google Groups. Ostatní služby zatím jedou. (stav 22.3.2010 - 21:00)

- více informací na blogu společnosti Google (anglicky)

Google tímto krokem udělal kompromis - svůj vyhledávač přesune z vlastního území Číny do Hongkongu (administrativně oddělené území) a ostatní aktivity v zemi ponechá. V zemi zůstane technické a prodejní zastoupení. Google chce totiž v Číně dál mít technologické zázemí a prodávat reklamy v čínském jazyce.

Otázkou zůstává, zda čínská vláda nebude servery s necenzorovaným obsahem blokovat. Podle pozorovatelů může Peking odpovědět také tím, že firmě ztíží podmínky.

Google tak částečně opouští trh, který mu i přes zhruba třicetiprocentní podíl ve vyhledávání přinášel nepoměrně menší zisky, než by podílu odpovídalo. I tak, potenciál trhu nejlidnatější země světa s téměř 400 miliony on-line uživatelů určitě k zahození není.



Google: Čína nás šmíruje, končíme s cenzurou


Konec cenzury výsledků vyhledávání oznámil vyhledávač v lednu 2010, uvedl zároveň, že Čína napadla jeho servery a vytrvale sledovala některé e-mailové účty Číně nepohodlných aktivistů.



Ještě větší podíl na tamním trhu tímto krokem Googlu patrně získá už teď dominantní čínský vyhledávač Baidu. Na své si ale přijdou i globální konkurenti firmy, jako jsou Yahoo nebo Microosft se svým vyhledávačem Bing. Právě posledním zmíněným chystá například Motorola nahradit vyhledávání ve svých mobilech pro čínský trh.

Paradoxní na tom je, že tyto telefony pohání operační systém Android od Google. Google se nyní bude muset zaměřit na jiné asijské trhy jako Japonsko či Jižní Korea. Přesto firma čínský trh zcela neopustí. Řada jeho služeb a produktů totiž není závislá na cenzurovaném obsahu. Patří sem třeba zmíněné mobilní telefony či webové služby. Otázkou zůstává, za nebudou bojkotovány.

Informační stránka Googlu - uživatel jasně vidí, které aplikace Čína právě blokuje

Informační stránka Googlu - uživatel jasně vidí, které aplikace Čína právě blokuje - informace najdete na této stránce.

Číňané se prý odchodu nebojí

Čína se na odchod Google pilně připravovala. Již dříve varovala partnery Google, aby dodržovaly čínské zákony i pokud je bude Google porušovat. Nyní podle agentury Reuters přicházejí útoky i od státem řízených médií. Čínská tisková agentura Xinhua například zveřejnila komentář, který odsuzuje Google, že porušil slib, který dal při vstupu na tamní trh.

O víkendu se zase objevily výzkumy veřejného mínění, v nichž se respondenti shodli, že odchod Google z Číny nebude na závadu a uvítají jej. Podle Global Times se tak vyslovilo na 80 % respondentů.

Přesto se podle agentury Reuters řada analytiků obává, že odchod Google zpomalí technologický rozvoj v oblasti vyhledávání na internetu



Google v Číně


Cesta vyhledávače Google na čínský trh byla dlouhá a složitá. Připomínáme nejdůležitější data a milníky.



2000 - Google.com nabízí čínskou jazykovou mutaci úvodní stránky


2002 - Přístup na Google.com je v Číně dočasně omezen


2005 - Google najal jako šéfa své čínské pobočky bývalého managera čínského Microsoftu (Lee Kai Fu) a obě firmy se o něj soudí, nakonec dojde k mimosoudnímu vyrovnání.


2006 - V lednu se spouští Google.cn. Některé výsledky vyhledávání jsou cenzurované, Google sklízí kritiku po celém světě. Bránil se tím, že i tak poskytuje čínským uživatelům kvalitní služby: "Udělali jsme si analýzu, ze které vyplynulo, že i přes cenzuru se k lidem dostane enormní množství informací," řekl k tomu třeba Vinton Cerf.


2008 - V rámci souboje s Baidu.com nabídl Google v Číně službu umožňující stahovat zdarma hudbu.


2009 - V březnu blokuje Čína videoserver YouTube.com. V červnu pak čínská vláda nařkla Google z šíření obscénního obsahu.


2010 - Google v lednu oznámil, že nehodlá nadále spolupracovat na cenzurování výsledků vyhledávání.


(zdroj: Wikipedia, Reuters, Google, Technet)



,