Jaký je další osud služby Google+?

Jaký je další osud služby Google+? | foto: Google

Konkurence Facebooku nebo město duchů: Přežije Google plus odchod šéfa?

  • 57
Vic Gundotra, který od samého počátku vede vývoj sociální sítě Google+, odchází. Služba Plus měla podle něj konkurovat Facebooku a sjednotit služby Googlu do jednotného kabátu. Popularitu si však získaly jen některé části (hlavně Fotky nebo Hangouts), jiné pouze přežívají.

"Je čas jít dál. Těším se na to, co přijde. Teď nebudu rozebírat, kam mířím, na to bude čas jindy. Teď se patří ohlédnout se zpět na osm let. Zaplakat a zasmát se," uvádí Vic Gundotra v rozloučení, publikovaném 24. dubna.

Patřil mezi nejznámější obličeje firmy, i díky každoroční vývojářské konferenci Google I/O, která pod jeho vedením vznikla v roce 2008. V roce 2011 pak založil sociální síť Google+, jejíž vývojářský tým od té doby vede. "Je to tým neporazitelných snílků, miluji je," dodává Gundotra.

Vyjádření Google

"Odchod Viva nemá žádný vliv na podporu Google+, které rychle roste, a má vášnivou podporu fanoušků. 300 milionů z nich chodí na domovskou stránku (stream) alespoň jednou měsíčně." (Google)

Vedení sítě Google+ po něm přebírá David Besbris, technický viceprezident sítě a logický nástupce. Odchod zkušeného Gundotry z projektu ovšem vyvolává řadu otázek a pochybností. Sociální síť byla již od začátku velmi ambiciózní. Chtěla konkurovat miliardové síti Facebook, což se Googlu předtím opakovaně nepovedlo. První dojmy v roce 2011 sice byly pozitivní, ale síť Google+ (tzv. "plusko") se přes značnou podporu z ostatních projektů Googlu nestalo "tou" stránkou, kde masy tráví spoustu času.

Po roce sice měla síť 250 milionů uživatelů, z toho 150 milionů z nich se přihlásilo alespoň jednou za měsíc. Statistiky jsou jedna věc, ale zážitky konkrétních uživatelů hovořily o "městě duchů". Dnes není situace o mnoho lepší. Google+ sice nabízí řadu netradičních funkcí, ale facebookovým číslům se zdaleka neblíží a nezdá se, že by se této síti dařilo oslovit běžné uživatele.

Rozpadne se Google+ na prvočinitele?

Google je známý nemilosrdným ukončováním neúspěšných projektů. V roce 2011 "zařízl" revoluční komunikační platformu Wave a další dvě desítky služeb, v roce 2013 zase ukončil populární čtečku Google Reader. Po odchodu šéfa sítě Google+ se tedy nevyhnutelně vyrojily spekulace o tom, že i síť Google+ čeká konec, případně přinejmenším rozpad na samostatné části.

Funkce Google +

Google Plus
Pro videokonference a hlasové hovory je potřeba doinstalovat plugin pro...
Volba volání se objeví teprve poté, co do vyhledávacího políčka Hangouts...
Stránka obchůdku Zen Bikes na Google Plus

"Z přibližně tisíce až 1 200 lidí, kteří pracují na Google+, se prý značná část fyzicky přesune do nové budovy, kde budou zařazeni do vývoje platformy Android," přinesl neověřenou zákulisní informaci TechCrunch. I na základě toho označil síť Google+ za chodící mrtvolu. "Týmy zřejmě budou stavět na platformě Google+, ale nebudou vyvíjet síť Google jako samostatnou službu," spekuluje článek. "Vždycky ostatně bylo hlavním cílem G+, aby člověk, který používá alespoň nějaké služby Googlu, k nim zůstal přihlášen."

Co se Google+ povedlo

Google Plus a jeho funkce automatických videoklipů

Pohřbívat nebo porcovat Google+ je každopádně předčasné. Oficiálně Google uvedl, že "odchod Gundotry nemá vliv na dlouhodobé směřování služby", a i kdyby měl, teď se to stejně nedozvíme. Místo toho se můžeme podívat na to, co se síti Google+ povedlo. Protože pokud by skutečně došlo k přehodnocení přístupu k síti Google+ jakožto "jednotícímu deštníku všech služeb Googlu", budou to pravděpodobně právě tyto služby, které může Google využít někde jinde.

  • Fotky Google - Google zapracoval na ukládání a automatické úpravě fotografií v rámci Google+ a službu dokonce (víceméně) sjednotil se svým programem Picasa (podívejte se na náš návod). Automatická záloha fotografií z mobilu rovnou na soukromou část sítě Google+ spolu s řadou vizuálně vynalézavých funkcí (#AutoAwesome) je velmi užitečná a může k síti přitáhnout řadu uživatelů telefonů s operačním systémem Android.
  • Hangouts - Z neohrabané webové konference se Hangouts postupně proměňují v plnohodnotnou komunikační síť propojující uživatele na počítači, mobilu i tabletu. Ještě zdaleka to není ideální, ale Hangouts rozhodně patří k dobrým důvodům, proč dát Google+ šanci (alternativě můžete vyzkoušet jednoduchou webovou videokonferenci Appear.in).
  • Volání po/do USA zdarma - Zatím stále platí slevová akce, že platící uživatelé Hangouts volají do USA zadarmo (více v našem článku).
  • Jednotící element slibující soukromí - U mnoha služeb je zkrátka výhodné mít možnost vložit komentář pod svým jménem, který bude viditelný jen pro okruh vašich přátel, rodiny nebo kolegů, nebo naopak veřejný. Google+ byl od samého počátku velmi transparentní, co se týče soukromí, a za to si zaslouží naši pochvalu (ale ne každému na soukromí až tak záleží).

Názory našich čtenářů

Zeptali jsme se čtenářů Technet.cz, co si myslí o šanci G+ masově uspět

"Google+ na okraji? Pokud vím, je hned za FB. Na okraj dávají G+ tak maximálně novináři."

"Měl jsem na FB asi 80 lidí. K tomu, aby se alespoň podívali na G+ a zjistili, o čem to je, jsem nepřesvědčil nikoho. (...) G+ pořád berou jako nějakou komunitní síť pro geeky."

"Kdo to s G+ umí, tak pohoda. Myslím, že už uspěl."

"Myslím, že by Technet neměl vůbec o G+ psát. Jinak sem nalezou všichni blázni a exhibicionisti."

"Když potřebuji poradit, jdu na G+, Facebook mám spíše pro zasmání a drbárnu."

Plusněte si nás na G+

Je možné, že se Google+ odsune do pozadí a společnost se zaměří na jiný způsob, jak mít uživatele neustále přihlášeného. Pomoci by jim v tom mohla kombinace prohlížeče Chrome (do kterého se můžete přihlásit svým Google účtem, a synchronizovat tak historii, záložky a doplňky) a telefonů s Androidem (které se bez účtu u Googlu málem neobejdou).

Nechte nám síť Google+ a nevnucujte ji

Síť Google+ by se tak mohla odsunout do pozadí. Podle některých by jí to mohlo prospět. "Ponechte nám Google+. A ponechte tu službu divnou," doporučují uživatelé, kteří mají Google+ rádi právě proto, že se zde setkávají s podobně "profesně postiženými" lidmi a méně pak s všeobecným ševelením jako na Facebooku nebo na Twitteru.

Jinými slovy, je stále možné, že se Google pokusí protlačit Google+ jakožto konkurenci Facebooku. Výše uvedené však naznačuje, že se spíše pokusí využít to, co se v Google+ povedlo bez vnucování tvorby profilu na sociální síti. To je totiž hlavní dojem, který ze sítě Google+ má běžný uživatel: "Je to něco, co jsem si musel založit, abych mohl využít tu jednu funkci, kterou jsem chtěl použít." Zvlášť negativně reagovali uživatelé na nutnost vytvořit si Google+ profil, aby mohli komentovat videa na YouTube.

Pokud by se tato politika změnila, znamenalo by to konec nátlaku na uživatele. Místo toho by si Google našel jiný způsob, jak zajistit, že budou uživatelé přihlášeni. Hangouts by se mohl (podobně jako WhatsApp) orientovat podle telefonního čísla a veřejný či polosoukromý profil na Googlu by mohl být samostatnou, méně náročnou službou. Ti, kdo dnes "plusko" používají (a málo jich není), by ho používali i nadále. Je otázka, jestli by pak Google o takovou síť ještě stál.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili vyjádření společnosti Google.