Google v Číně opět přístupný. Jak se vyvíjela situace od jeho zablokování?

Od začátku září byl v Číně blokován nejnavštěvovanější vyhledávač Google. I přesto, že mělo dojít k paralyzaci informací, byl vzápětí spuštěn mirror – Elgoog. Ten byl zajímavý také tím, že výrazy do něj bylo nutné vkládat pozpátku.
Po deseti dnech blokování je čínský vyhledávač opět přístupný. Blokován nejspíše zůstal nadále vyhledávač AltaVista. Čínské úřady znepřístupnily Google především z důvodu cenzury. Vyhledávač je velmi oblíbený, neboť nabízí relevantní informace v čínštině. Umožňuje také zobrazení tamních webů, které byly v provozu a skončily podobně jako Google - byly zablokovány. Vyhledávač totiž obsah těchto serverů ukládá do paměti a není později problém se na ně dostat.
V Číně je blokována také většina "západních" zpravodajských webů (BBC Online, CNN...).

I přes nedostupnost vyhledávače Google v minulých dnech bylo možné jeho služeb - i když zprostředkovaně - využívat. Vyhledávač Elgoog, který sloužil jako mirror (zrcadlo) Googlu, byl provozován odjinud, nicméně na Google odkazoval a vyhledávání tak neztratilo na významu. Vtip Elgoogu byl v tom, že byl celý převrácen (Elgoog = pozpátku Google), tudíž bylo nutné takto vkládat i jednotlivá hesla. Ta  byla následně již vyhledávána v Googlu, ale protože tento již nebyl blokován, měli i čínští surfaři přístup k jinak blokovaným informacím.

Čínská vláda má nad tamním internetem velkou kontrolu. Přes jediného oficiálního providera lze internet kontrolovat a nastavit filtrování takřka všech webů. K webu se podle oficiálních informací lze v Číně dostat pouze těžko.
Neoficiální zprávy, které má Technet k dispozici, hovoří o velké nadsázce tiskových společností, co se situace okolo internetu v Číně týče. K webu se lze dostat takřka z každé malé vesnice a obsah není v žádném případě kontrolován, jak téměř všechna média uvádějí.