Doktoři na Google jsou nyní z masa a krve. Kam tento experiment směřuje? | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz, Profimedia.cz

MUDr. Google vás vyšetří na vlastní oči. Experimentuje s videolékaři

  • 9
Hledáte na webu problém týkající se vašeho zdraví? Společnost Google nyní v rámci experimentu nabídne nejen výsledky ze stránek o zdraví, ale také konzultaci problému s živým lékařem v reálném čase. Není jasné, zda by cílem mohla být stálá služba, nebo jde pouze o průzkum potřeb uživatelů.

Pokud se u vás vyskytnou symptomy nějakého neznámého neduhu, můžete zajít k doktorovi nebo se poradit v lékárně. Někteří lidé ale zvolí pohodlnější možnost a jednoduše do Googlu zadají „píchání v boku“ nebo „vyrážka na dlani“. Poté pročítají výsledné stránky a děsí se, co všechno to vlastní chytili. Podle průzkumu (Engage Mutual, 2010, vzorek 3000 Britů) se na „webového doktora“ obrací až 61 % lidí. Polovina z nich se pak - po přečtení možných diagnóz - vyděsí, že jsou vážně nemocní.

Google nabízí uživatelům možnost spojit se s doktorem prostřednictvím videohovoru.

„Čtyřicet šest procent lidí se bojí, že se nakazí smrtelnou chorobou, a mnoho dalších je přesvědčeno, že každodenní bolístky jsou symptomem vážné nemoci,“ říká Tina Clare z Engage Mutual. „Internet je sice skvělý informační nástroj, ale pokud jste nemocní, je lepší navštívit lékaře.

Společnost Google nyní testuje způsob, jak obě možnosti propojit. Uživatelé si všimli, že u některých dotazů se občas objevuje nabídka „Talk with a doctor now“, tedy „Spojte se ihned s doktorem“. Po rozkliknutí informací se zájemce dozví, že na základě jeho dotazu dospěl vyhledávač k závěru, že „chcete lépe porozumět zdravotnímu stavu. Zde najdete nabídku poskytovatelů zdravotní péče, se kterými se můžete spojit prostřednictvím videohovoru. Veškeré poplatky v rámci tohoto omezeného experimentu hradí společnost Google.“

Internet a zdraví - velký potenciál, ale zatím polovičatá řešení

Není pochyb o tom, že nové technologie budou hrát ve zdravotnictví stále významnější roli. Souvisí to jak s novými zařízeními na monitorování zdravotních ukazatelů, s analýzou velkých dat i rozvojem a zlevněním analýzy DNA. Univerzální služba, která by pacientům jednoznačně a spolehlivě pomohla identifikovat jejich zdravotní stav, se ale zatím neobjevila. První vlaštovky ale naznačují, jak převratné inovace medicínu čekají.

  • Patients Like Me - mladý inovátor Paul Wicks ukázal, že lékařský výzkum může využít touhu pacientů dozvědět se více o nemoci na internetu. Lidé, kteří trpí nějakou chorobou, pravidelně sdílejí své zkušenosti s různými léčebnými postupy, a statistické modely pak automaticky i ručně odhalují různé souvislosti, které jsou pacientům i odborné komunitě k dispozici. Nevýhodou je samozřejmě fakt, že o sobě reportují přímo pacienti (většinou laici), ovšem jejich množství a motivace dělají z Patients Like Me (“pacienti jako já“) jedinečný projekt.
  • 23 and Me - čtením lidského genomu za pouhých 99 dolarů se naopak zabývá firma vedená manželkou spoluzakladatele Googlu Sergeye Brinna (Anne Wojcicki). V současné době 23andMe řeší s americkými úřady pro regulaci léčiv, jak lépe informovat zákazníky o tom, co s pomocí vlastní genetické informace lze a nelze spolehlivě zjistit (více v našem článku Proč genetika není pro ajťáky?).
  • IBM Watson - vědci a programátoři z IBM pět let pracovali na počítači, který se umí sám učit a porozumí komplikovaným otázkám soutěže Jeopardy. Když v roce 2011 porazil nejlepší lidské soupeře, oznámili jeho tvůrci, že se pustí i do medicíny. Pomáhat by měl lékařům s analýzou tisícovek souvisejících studií a výzkumů, což by například onkologům mělo pomoci navrhnout léčbu s největší šancí na úspěch.
  • Calico - před rokem vstoupil na pole medicíny i Google ve spolupráci s firmou Apple a dalšími. Společnost Calico o sobě zatím příliš vědět nedala. Víme, že jejich cílem je „prodloužit životy“ prostřednictvím inovativních postupů, které nejsou možné ve standardním výzkumu.

Je zřejmě jasné, že vyhledávání symptomů na Googlu není ta hlavní inovace, ke které se směřuje. Na druhou stranu je to jeden z nejčastějších prvních kroků pro sebevyšetření, a je proto důležité, že Google zkouší vylepšit výsledky vyhledávání pro lidi, kteří googlují své potíže. Rozhovor s lékařem je (zvláště v USA, kde zdravotní péče není obecně bezplatná) atraktivní nabídka, která si - i v omezeném experimentu - získá pozornost.