Grafické programy zdarma

Grafické programy zdarma | foto: Profimedia.cz

Ušetřete desetitisíce s grafickými programy zdarma

  • 114
Firma Adobe uvedla novu verzi grafického balíku Adobe Creative Suite 6, poprvé použitelnou i na bázi měsíčního předplatného. Vývojáři open source nelenili a pilně pracovali na vylepšení grafického editoru Gimp, bezplatného konkurenta Photoshopu.

Gimp 2.8

Bitmapový grafický editor Gimp je jedna z mála bezplatně použitelných alternativ Photoshopu, se kterou pracují i profesionální grafici. Gimp jim k tomu poskytuje rozsáhlou sadu bohatě nastavitelných nástrojů, práci ve vrstvách nebo podporu doplňkových modulů.

Nová verze Gimpu s číslovkou 2.8 nabízí ve verzi pro Windows poprvé možnost přepnout si uživatelské rozhraní do režimu s jediným oknem, namísto doposud ne příliš přehledné alternativy s více samostatnými okny. Nyní je tedy možné přepnout si rozložení oken programu do podoby, jakou známe například z Photoshopu.

Není to jediná novinka. Například tvorbu složitějších grafických výstupů nově usnadní stromové seskupování vrstev a text se již neupravuje v samostatném okně, ale přímo v grafice.

Novou verzi editoru Gimp stahujte ze Slunečnice zde (70,1 MB, open source).

Hlavní novinkou aktuální verze Gimpu je integrace panelů s nástroji a upravované grafiky do společného okna.

Otestovat si můžete i nejnovější vydání Photoshopu, zkušební verzi Photoshopu CS6 Extended najdete na stránkách jeho výrobce.

Inkscape

Tak jako má bitmapový editor Photoshop svůj open source protějšek v podobě Gimpu, existují i bezplatně použitelné alternativy vektorových editorů, jako je Adobe Illustrator, CorelDRAW a další. Nejúspěšnější z nich je open source vektorový editor Inkscape, aplikace s bohatou nabídkou nástrojů na kreslení ve vektorech, práci s vrstvami a průhledností, použití barevných přechodů a dalších grafických efektů.

Inkscape stahujte ze Slunečnice zde (36,4 MB, open source).

Open source vektorový editor Inkscape má velmi komfortní rozhraní s bohatou nabídkou funkcí na tvorbu vlastní grafiky.

Zoner Callisto FREE

Zajímavou možností, jak si zdarma pořídit kvalitní editor vektorové grafiky, je program Zoner Callisto, který výrobce nedávno uvolnil k bezplatnému použití. Původem česká aplikace nabídne všechny potřebné nástroje pro práci s křivkami a dalšími objekty. Snadno si vytvoříte vlastní vizitky, pohlednice, grafiku pro internetové stránky či další typy originálních výstupů. K bezplatnému použití je navíc na domovském webu aplikace k dispozici i rozsáhlá galerie tisíců vektorových obrázků.

Bezplatnou verzi editoru Zoner Callisto stahujte zde (48,9 MB, freeware).

Zoner Callisto je sice již starší program, při běžné práci s vektorovou grafikou si s ním ale jistě vystačíte.

Paint.NET

Další alternativou bezplatně použitelného bitmapového grafického editoru je populární aplikace Paint.NET. Na rozdíl od Gimpu má program Paint.NET přehlednější uživatelské rozhraní, aniž by přitom rezignoval na pokročilé funkce na úpravy obrázků a fotografií. Součástí je práce s vrstvami, zajímavé grafické efekty nebo možnost vracet se v historii provedených úprav.

Grafický editor Paint.NET stahujte ze Slunečnice zde (3,6 MB, freeware).

Bitmapový editor Paint.NET uspokojí funkcemi nároky běžného uživatele a navíc se velmi snadno ovládá.

Pixlr

Na internet se stěhují nejen kancelářské aplikace, ale rovněž i další užitečné nástroje, mezi kterými vynikají grafické editory použitelné v prostředí internetových prohlížečů. Skvěle vybaveným zástupcem on-line grafických editorů je aplikace Pixlr, která v okně internetového prohlížeče nabídne stejné (nebo i lepší) funkce, jako grafické programy určené k instalaci do počítače. Pixlr lze používat zcela zdarma, bez instalace a prakticky z jakého počítače připojeného k internetu. Hotovou grafiku lze uložit do počítače nebo třeba vystavit na Facebook či Flickr.

Kromě on-line editoru Pixlr stojí za vyzkoušení i další grafické editory použitelné v prostředí internetového prohlížeče. Patří mezi ně například Splashup, Photoshop Express Editor nebo třeba FotoFlexer.

Pixlr nabídne v prostředí internetového prohlížeče lepší funkce než řada aplikací pro instalaci do počítače.

Vsázíte spíše na bezplatné nástroje na úpravy fotografií a tvorbu grafiky, nebo raději pracujete s profesionálními, i když placenými aplikacemi? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.