Hacker nemusí být jen nebezpečný on-line zločinec, ale také technicky nadaný zvídavý člověk se zájmem pomoci

Hacker nemusí být jen nebezpečný on-line zločinec, ale také technicky nadaný zvídavý člověk se zájmem pomoci | foto: shutterstock.com

Hackeři pomáhají postiženému Haiti novými technologiemi. Přidáte se?

  • 97
Na zemětřesením zničené Haiti směřuje pomoc z celého světa. Technologičtí nadšenci pořádají konference a přímo na nich vyvíjejí mapy nebo nástroje pro lepší koordinaci této pomoci. Je mnoho způsobů, jak můžete i vy pomoci on-line.

Hackeři v Americe, Británii i jinde se rozhodli přispět svými technologickými zkušenostmi a dovednostmi ke zlepšení situace na Haiti. Jelikož přístup k internetu na Haiti alespoň částečně funguje, vyvíjejí především on-line nástroje, které pomohou lidem na místě lépe rozvrhnout, organizovat a monitorovat záchranné akce i distribuovat materiální pomoc.

Není hacker jako hacker

V tomto článku používáme slovo "hacker" nikoli ve smyslu "ten, který se snaží nabourat do cizích sítí a systému", ale ve smyslu "člověk, který je nadšeným a schopným expertem v oblasti (obvykle) informačních a komunikačních technologií".

Viz hacker jako: útočník, expert, nadšenec (anglicky)

Bojují tak proti chaosu, který ještě umocňuje už tak bídné podmínky této chudé země. Bezprostředně poskytovaná finanční, materiální i přímá pomoc z celého světa se totiž musí dostat k postiženým včas.

Mezi zatím vyvíjené nástroje patří např. mapa Port-au-Prince pro koordinaci různých složek z celého světa (místní složky záchranného systému nejsou dostatečně funkční). Jiný projekt umožňuje "třídit" dobrovolníky a lépe využít jejich zkušeností. Další projekt má za cíl usnadnit nalezení ztracených rodinných příslušníků.

Hlavní část Hackathonu, konference zaměřené na hackerskou (tedy technologickou) pomoc Haiti, začne už zítra. Podrobnosti na serveru CrisisCommons.org, případně na stránkách jednotlivých krizových konferencí ve Washingtonu, Silicon Valley, Londýně a Denveru. Podobnou konferenci pořádá také CloudCamp, ta je zaměřená na využití cloud computingu a její výtěžek jde právě na pomoc Haiti.

Situace na Haiti je i po téměř čtyřech dnech od katastrofy nadále zoufalá.

Haiťanka hledá příbuzné mezi mrtvými před márnicí v Port-au-Prince. (14. ledna 2010)

Haiťanka hledá příbuzné mezi mrtvými před márnicí v Port-au-Prince (14. ledna 2010)

Španělský záchranář nese malého chlapce, kterého vytáhli živého z trosek pobořeného domu. (15. ledna 2010)

Španělský záchranář nese malého chlapce, kterého zachránil z trosek (15. ledna 2010)

Jak pomoci?

Peníze, pozornost, participace...

Pokud chcete pomoci lidem postiženým katastrofou a bídou na Haiti (a obecně v podobných případech), zde jsou tři základní tipy:

1. Pošlete finanční příspěvek - v současné době nejjednodušší a nejrychlejší možnost, jak pomoci. V Česku je oblíbená například dárskovká sms (čtěte článek o dárcovské sms na Mobil.cz).

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR. Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Případně převodem na účet některé z charit (více o přispívání na charitu v tomto podrobném článku)

2. Věnujte postiženému regionu pozornost, a to i poté, co zmizí z prvních stránek novin. Díky informačním technologiím můžete také pomoci k nastolení tohoto tématu mezi svými čtenáři (blogy, Twitter, Facebook...)

3. Zapojte se do dlouhodobého projektu - ať už třeba každoměsíčním inkasem ve prospěch nějaké charity, či přímo nabídnutím svých schopností některé organizaci, která se pomoci věnuje profesionálně.

Satelitní snímky, tablety na čištění vody i peníze

Internet je silným nástrojem při likvidaci následků podobných katastrof. Vzpomeňme, že první zprávy z otřeseného Haiti proudily do světa právě internetovými komunikačními kanály, včetně e-mailu, blogů, Skypu nebo Twitteru.

Pomáhají samozřejmě i velcí hráči. Google ve spolupráci s firmou GeoEye okamžitě nabídl podrobné satelitní snímky Haiti před a po zemětřesení. Microsoft zase oznámil, že přispěje částkou 1,25 milionu dolarů (22,5 milionu korun) na pomoc postiženým katastrofou.

Podle Anny Voňavkové z agentury ADRA je nejdůležitější zajistit pro Haiťany základní potřeby: "Karibská ADRA už poslala tablety na čištění vody. Dalším krokem je zajistit potraviny, generátory na energii, stany a dočasné přístřešky pro ty, kdo přišli o domovy a léky."

Po celém světě už se vybraly miliony dolarů, důležité ale je, aby tato pomoc byla systémová a pokračovala i v době, kdy už Haiti nebude středem mediální pozornosti.